Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 09 říj 2020 21:58

Já jsem to prakticky nikdy nedělal, učili jsme se to ve škole možná ti poradí někdo z praxe :) Ale to co řikáš zní logicky asi bych uvažoval stejně

Honz4
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 26 srp 2020 10:15

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Honz4 » 12 říj 2020 08:35

mnam84 píše:
06 říj 2020 21:22
Trimax píše:
03 říj 2020 16:36
Pro jistotu dávám do závorky anglické výrazy, kdybych je špatně přeložil, protože tak se učím o účetnictví.

Podle toho co jsem si zjistil, tak ve výkazu peněžních toků (cashflow) odpisy (depreciation) se sčítají společně s čistými zisky (net income) a dohromady tvoří provozní cashflow (Cash Flow from Operations).

Mě to nedává smysl výkaz cashflow má zachycovat skutečný tok peněz.
Odpisy by měly být nepeněžními výdaji (non-cash expenses).
Pokud mi někdo zaplatí za zboží a mám z toho zisk přitekly mi peníze tomu chápu,
ale když odepisuji hodnotu svého majetku, jakým způsobem mi z toho tečou peníze dovnitř do firmy?
je to správně, jelikož odpisy snižují odvody daní což už je pěnežní tok, je tam nepřímý vliv
S těma daněma to až tak nesouvisí. Máte to trošku pomotaný - odpisy jsou nepeněžní výdaje, to jo, ale základ je to, z čeho to cash flow počítám, což je čistej zisk. V čistým zisku jsou právě už ty odpisy odečtený, a protože se tedy jedná o nepeněžní výdaje, tak je tam musím zase zpátky přičíst, abych dostal ten tok peněz.

Nejlíp je to vidět na vzorečku pro výpočet cash flow:
zisk běžného období
– výnosy, které nebyly v běžném období příjmem (prodej na úvěr, rozpuštění rezerv ...)
+ náklady, které nebyly v běžném období výdajem (odpisy, tvorba rezerv ...)
– výdaje, které nebyly v běžném období nákladem (nákup investičního majetku ...)
+ příjmy, které nebyly v běžném období výnosy (přijaté zálohy ...)
= cash flow

MilanV
Začátečník
Příspěvky: 89
Registrován: 26 kvě 2019 19:16
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od MilanV » 20 říj 2020 15:00

Položím komplikovanější otázku. Co dělat v případě, pokud akcie měla split a já prodám počet akcií před časovým trestem které nejsou násobkem původní akcie. V DP uvedu jako pořizovací cenu původní cenu? Ta asi ne. Mohu svévolně dělit? A co s fragmentem? Uvedu příklad. V roce 2019 koupím 1ks Apple. V roce 2020 prodám 1K po splitu (Takže mi zbudou 4/5 původní) a v roce 2021 další 1ks . Máte s tím někdo zkušenosti?
ptf dle hodnoty
rustove: vyprodáno
na stalo: RITM,MAIN,WMB,OHI,MPW,RIO,ABR,AM,WMB,MO,VET,TABAK,ABBV,SPG,GAIN,LYB,CEZ,STOR,VICI,DOW

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 20 říj 2020 15:53

Nemám zkušenost, že by to po mně někdo kontroloval, ale vycházel bych z toho, že "výnos snížím o náklady na jeho dosažení". Je to obecné daňové pravidlo, které dává smysl. Takže selským rozumem - jednu čtvrtinu.

Vokvok
Začátečník
Příspěvky: 90
Registrován: 13 říj 2020 08:56

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Vokvok » 20 říj 2020 16:00

Logicky ;-) Jak jinak.

“Mohu svévolně dělit?” jak svevolne, ty akcie se splitnou jakoby od pocatku, v grafech teda vidis jejich porizovaci cenu uz splitnutou.

Btw uz vas jako FO nepodnikatele nejaky FU nekdy nekde kontroloval?

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 20 říj 2020 18:54

MilanV píše:
20 říj 2020 15:00
Položím komplikovanější otázku. Co dělat v případě, pokud akcie měla split a já prodám počet akcií před časovým trestem které nejsou násobkem původní akcie. V DP uvedu jako pořizovací cenu původní cenu? Ta asi ne. Mohu svévolně dělit? A co s fragmentem? Uvedu příklad. V roce 2019 koupím 1ks Apple. V roce 2020 prodám 1K po splitu (Takže mi zbudou 4/5 původní) a v roce 2021 další 1ks . Máte s tím někdo zkušenosti?
daňové přiznání zajímá počet korun nikoliv počet kusů. Tam split netaháš.
Já měl třeba případy, kdy jsem dostal rozdělením za každých osm=1 ks odštěpená. Necelé osminy jsem si dal do ztráty, pak ten odštěpek fúzoval s jinou firmou, z mého pohledu je ode mě koupili, no prostě na kusy zmatek jak pr*se.
Drž se: koruna ztráta, koruna zisku.

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 30 říj 2020 15:41

Vokvok píše:
20 říj 2020 16:00
Logicky ;-) Jak jinak.

“Mohu svévolně dělit?” jak svevolne, ty akcie se splitnou jakoby od pocatku, v grafech teda vidis jejich porizovaci cenu uz splitnutou.

Btw uz vas jako FO nepodnikatele nejaky FU nekdy nekde kontroloval?

Me se to tedy nestalo ale videl jsem v praci, ze prisel pozadavek od FU na kontrolu osobniho a obchodniho uctu i u nepodnikatele. Ale to byl spis ojedinely pripad. Vetsinou to jsou podnikatele.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 01 lis 2020 15:51

Myslíte že je dobrý signál pro nákup když se u firmy někdo snaží o její převzetí?
Konkrétně teď jak se snaží Křetínský s Tkáčem o převzetí METRO AG (XET:B4B)
Protože za jiných okolností by to byl docela dobrý kauf (nízké P/S, přijatelné P/B, slušné P/E) pro "vysezení"
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 01 lis 2020 17:07

Co jsem tak letos sledoval kroky Vesa Equity Investment, tak si nevedli vubec spatne, ale netusim jake maji s timto "prevzetim" plany. Pokud by jednali jako aktivisticti investori a vedeli, co je tam spatne a snazili se to napravit tak by to pro me byl jeste vetsi buy signal, nez jen to, ze se snazi vyuzit neefektivity trhu a po case se ziskem vystoupit jak to udelali treba Macys. Dobre je, ze vis ze na tom sedeli schopni analytici a pravdepodobne o tom vedi A-Z, ale ne uplne dobre je, ze je nesledujes jen ty a dost mozna jsou jejich kroky uz promitle v cene.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 01 lis 2020 18:07

StanikKolarik píše:
01 lis 2020 15:51
Myslíte že je dobrý signál pro nákup když se u firmy někdo snaží o její převzetí?
Konkrétně teď jak se snaží Křetínský s Tkáčem o převzetí METRO AG (XET:B4B)
Protože za jiných okolností by to byl docela dobrý kauf (nízké P/S, přijatelné P/B, slušné P/E) pro "vysezení"
Většinou ano, protože jinak by o převzetí nebyl zájem:-) Nový vlastník samozřejmě může těžit z toho, že bude firmě vládnout (což nemusí být v případě dosavadního rozdrobeného vlastnictví) anebo že využije nějakých synergických efektů ze sloučení/ovládnutí. Na druhou stranu nový vlastník zpravidla musí počítat, že za většinový balík připlatí k burzovní ceně pár desítek procent navíc.

Většinou tedy ano.

Odpovědět