Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 21 čer 2019 13:56

Shell je pseudoaristokrat. Od války sice nikdy nesnížil dividendu, ale nesplňuje podmínku pravidelného každoročního navyšování dividendy.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 21 čer 2019 14:46

Pavle myslíš tedy, že Apple je vhodný k nákupu i dnes?

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 21 čer 2019 15:00

Ondřej píše:
21 čer 2019 14:46
Pavle myslíš tedy, že Apple je vhodný k nákupu i dnes?
Pokud chceš něco z takového oboru, tak ano, je podle mě lepší než ty googly, amazony a spol. Já hodně dám na diverzifikaci. Přesnější představu o férové ceně nemám, moje pořizovačka je hluboko pod současnou cenou, naštěstí. Dal bych si ji na Waiting List a při nějakém propadu na úrovně cca 180 bych koupil. Cena je dost volatilní, takže by ses mohl dočkat.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 21 čer 2019 15:11

Pavel píše:
21 čer 2019 15:00
Ondřej píše:
21 čer 2019 14:46
Pavle myslíš tedy, že Apple je vhodný k nákupu i dnes?
Pokud chceš něco z takového oboru, tak ano, je podle mě lepší než ty googly, amazony a spol. Já hodně dám na diverzifikaci. Přesnější představu o férové ceně nemám, moje pořizovačka je hluboko pod současnou cenou, naštěstí. Dal bych si ji na Waiting List a při nějakém propadu na úrovně cca 180 bych koupil. Cena je dost volatilní, takže by ses mohl dočkat.
Super díky za tip. Chci diverzifikovat do všech sektorů. Původní plán byl z každého dvě firmy. Nakonec to bude asi jinak.

Lukyn
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 10 dub 2019 22:33

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Lukyn » 21 čer 2019 17:15

Jaký vlastně ctíte sektory do nichž se snažíte diverzifikovat? Z různých pramenů se dozvídám různé informace a ty sektory se někdy navzájem hodně prolínají.

Já to mám načrtlé asi zatím takto:

- Helthcare
- Technology
- Consumer goods - Cyclical, Defensive
- Utilities
- Services
- Finance
- Industrial goods
- Basic materials

Bylo by to ok?
ABBV, ADM, BASF, INTC, MO, SJM, STOR, T, WBA, XOM, SJM, UL, SMSI, VMD, OHI, AQN, LMT, INFU, SHEL, TROW, MMM, GOOG, CEZ, KOMB, PFE, LEG, ENAG

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Investor
Příspěvky: 599
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od StanikKolarik » 21 čer 2019 17:22

Lukyn píše:
21 čer 2019 17:15
Jaký vlastně ctíte sektory do nichž se snažíte diverzifikovat? Z různých pramenů se dozvídám různé informace a ty sektory se někdy navzájem hodně prolínají.

Já to mám načrtlé asi zatím takto:

- Helthcare
- Technology
- Consumer goods - Cyclical, Defensive
- Utilities
- Services
- Finance
- Industrial goods
- Basic materials

Bylo by to ok?
já dělím na
Energy
Basic Materials
Industrials
Cyclical Cons.
NonCyclical Cons.
Healthcare
Financial
Information Technology
Telecomunicatios
Utilities
REIT
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 491
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Marek » 21 čer 2019 18:32

Pavel píše:
21 čer 2019 13:56
Shell je pseudoaristokrat. Od války sice nikdy nesnížil dividendu, ale nesplňuje podmínku pravidelného každoročního navyšování dividendy.
Pseudoaristokratická Šelka :P Implikuje toto automaticky, že je horší investicí, než Chevron-Exxon komplex?

Sám sobě jsem vyargumentoval, že ne, protože
- pravidelně skvělé výsledky v minulosti nezaručují automaticky zopakování stejné skvělosti v budoucnosti (stejně jako vaše děti nemusí automaticky navázat na vaše skvělé budouvání majetku, mám-li to k něčemu přirovnat)
- DYI Shellu je natolik výrazně vyšší než u zmíněného komplexu aristokratů, že mně občasné pauzírování Shellu s navyšováním dividendy netankuje (nemluvě o tom, že nevím jak fp/e, ale p/e Shellu je nižší než u obou a celkově má skvělá čísla)

Pokud se mýlím, prosím napište mi to a rozveďte, proč, nehádám se, pouze popisuji jak uvažuji za svých momentálních krátkodobých znalostí.

Zdá se, že každý z fóra preferuje jinou firmu a aplikuje jiné myšlení (samozřejmě), tedy považuji za úspěch, že mi některé z mých akcií, jako Shell, Apple, nebo Daimler, nevymlouvají úplně všichni :D

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 21 čer 2019 19:10

Marku já myslím, že Pavel to o Shellce nemyslel lze spíše naopak Shellku tady má také většina z nás. Je to přesně jak píšeš. Shell si vedl vůbec nejlépe ze všech ropáků během poklesu cen ropy.

Je to taky jedna z akcií kterou držím nejdéle a to již sedm let. Navíc je to také tip pro červen. Nevím zda -li sis hodil na webu odběr a tak zde máš odkaz - https://investicnigramotnost.us16.list- ... b05c6c4c60

K Shellce bych jen rád přidal druhého ropáka. Uvidíme časem kdo se přidá zda Exxon nebo Chevron. BTW díky Pavle za opravu hlavně že je mám načtené tolikrát dokola. :-D

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 21 čer 2019 19:12

Lukyn píše:
21 čer 2019 17:15
Jaký vlastně ctíte sektory do nichž se snažíte diverzifikovat? Z různých pramenů se dozvídám různé informace a ty sektory se někdy navzájem hodně prolínají.

Já to mám načrtlé asi zatím takto:

- Helthcare
- Technology
- Consumer goods - Cyclical, Defensive
- Utilities
- Services
- Finance
- Industrial goods
- Basic materials

Bylo by to ok?
Většinou se mluví o 11 sektorech. Pokud jsem četl správně jsou to přesně ty co uvádí Stanik.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 21 čer 2019 21:26

Marek: s tou Shell jsem reagoval an tvůj dotaz, proč není aristokrat, nic dalšího jsem tím příspěvkem říct nechtěl.

Pokud jednoho ropáka, tak Shell, pokud dva, rozhodoval bych pro druhého se mezi XOM a Chevron. Když by mě nevadilo vysoké francouzské danění (prý se dá obejít), tak bych do rozhodování přidal Total.

Zamčeno