Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 09 srp 2019 09:55

MartineD: došlo mi kdo jsi neboj. AT&T se obchoduje za fajn cenu já sám mám průměr $36,21. YOC 5,6% je super. Aktuální Div Yield je 5,91 to je nádhera. Ohledně zadlužení po akvizici Time Warner toho bylo řečeno mnoho hold někdo věří někdo ne otázkou je kam se člověk postaví.

K tomu jak píší ostatní o prvních nákupech. Již jsem to několikrát psal mé první obchody.

Alcelor Mittal - - 60 % prodáno po pěti letech na nule - nákup za 13,10 EUR

Tesco - katli dividendu prodáno se ztrátou 40 % ovšem kdyby mi to nevynahradilo něco jiného nedělal bych to 4,35 eu

Banco Santander - ten držím už 7 let a stále v mínusu alespoň myslím, přiznám se, že už to ani nevím musel bych vyhrabat staré záznamy za kolik jsem nakupoval u Broker Jet, přecházel jsem k Lynx tak, že jsem prodal a u Lynx hned nakoupil. Minulý měsíc jsem prodal u Lynx v Evropě a koupil jako ADR na Nyse a po tom měsíci už na mě svítí -12,78 % :-D Když se podívám na graf ADR v roce 2012 obchodovalo se kolem $7. Nedalo mi to a mrknu jsem do papírů - nákup za 6,606 EUR/kus cena dnes 3,64 EUR takže zatím slušnej mínus.

Royal Dutch Shell - jsem nakupoval za 29,20 EUR/kus a držím do dnes, tedy také sedm let jen jsem minulý měsíc prodal v Evropě a koupil jako ADR.

Munich Re - nakupoval jsem za 95,55 EUR/kus a jako jedinou akcii prodal se ziskem a již nekoupil což dnes vidím jako chybu. Prodával jsem za 134 EUR/kus

Takže asi každý si musí zažít co to je být v mínusu a je možná dobře, že je to hned takhle na začátku. Když tím člověk projde a pokračuje dále stane se odolnějším a už ty výkyvy tolik neřeší i když v absolutních číslech je to úplně někde jinde. Na začátku to byly drobné, dnes když vidíš jak to jde dolů a za jediný den hodnota klesne třeba o polovinu nebo celou výplatu je to o něčem jiném.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 207
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od MartinD » 09 srp 2019 10:12

Pavel: Inteligentního investora jsem přelouskal, i když to docela trvalo... taková bible DGI... holce jsem na začátek vnutil Nejbohatši můž v Babylonu tak se tím začala řídit a šetřit... když se rozejdeme, alespoň něco dobrýho jsem pro ní udělal :lol:

řekl bych o sobě, že jsem celkem dobrý v něčem, co si sám v sobě nastavím za pravidla... a pravidlo neprodávat bylo asi první, co u mě v hlavě padlo...

Tak dva roky zpátky jsem naivně naskočil na vlnu ohledně kryptoměn, nakoupil skoro na vrcholu s tím, že o tom vím všechno a že to určitě půjde nahoru(samozřejmě jsem nevěděl skoro nic, možná tak jména)... no a po 3 měsících šel bitcoin z 20 000 na 2 000... ty peníze pro mě ale už při vkládání byli odepsaný, takže jsem to řešil asi tak měsíc a pak jsem na to zapomněl... držím do dnes všechno z toho...
Rozdíl je v tom, že tamto bylo jednorázový... s akciemi plánuji vydržet nejlépe celý život, a proto mě to tíží trochu víc, přeci jen, možnost pokazit hned prvních několik nákupů když pravidelně nevyděláváš, tak možná brigády... možnost pokazit prvních 50 tisíc na kterých si makal přes celej školní rok na brigádách a šetřil na restauracích, dobrotách a v podstatě na všem zbytečným není úplně přijemnej pocit :lol:

A pro všechny ostatní: je to asi začátkem, dvě společnosti, 8 výplat dividend za rok... s tím že jednu jsem nakupoval po exu... je to tím že se investuje pro dividendy ale žádný ještě nepřicházejí :lol: , první bude abbvie 15. srpna

za dva měsíce se jde do prvního semestru na vysokou, s tím přijde brigáda, tak to zase půjde o něco líp...

Ondra: Jsi odepsal dřív než jsem stihl napsat tuhle slohovku. S tím asi souhlasím, všechno se učí nejlíp zkušeností... proto jsem chtěl rovnou začít s mými penězi, na papíře je to sice hezké, ale ta zkušenost že hodiny tvrdý práce klesají je asi nenahraditelná...
Naposledy upravil(a) MartinD dne 09 srp 2019 10:19, celkem upraveno 1 x.
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 230
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Andrej » 09 srp 2019 10:16

Keď tak čítam, evidentne tu nie som najmladší, čo ma asi teší :D tož nech sa darí na VŠ a v akciách ;)
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 207
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od MartinD » 09 srp 2019 10:18

T se mi líbí yieldem, ale ne růstem dividendy... lehce nad dvě procenta za posledních deset let mi přijde jako naprosté nic...

To už se mi víc líbí (alespoň na dividendu) Lowe's Companies
- platí 2,19 %, za posledních 5 let se dividenda zvyšovala o 21 procent, za posledních 10 let o 18 % a firma zvyšuje dividendu 55 let

nemáte někdo porovnání dvou portfolií, jedno s vysokou dividendou a malým růstem dividendy a druhé s malou dividendou (2%) a vysokým růstem (10 %), které by měli lepší výkonost po například 20 letech ?
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 576
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od mnam84 » 09 srp 2019 10:24

Otázka zní kolik pro tebe představuje malá a velká dividenda, zbytek dopočítá excel

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 207
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od MartinD » 09 srp 2019 10:37

nad 4 % už je vysoká, pod 2,5 % nízka

Vysoký růst nad 10 %, nízky pod 5 %

Přijde mi teda dost složitý to dát do vzorce, když tam musíš započítat i růst ceny = yield bude klesat když bude cena růst víc než dividenda... dále pak to že každý rok se přičte dividenda c půsvodní ceny plus dividenda z dividendy atd.
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

mnam84
Investor
Příspěvky: 576
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od mnam84 » 09 srp 2019 10:43

Někde okolo desátého roku se to srovná a poté to bude ve prospěch počáteční nižší dividendy a vyššího růstu

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 230
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Andrej » 09 srp 2019 10:50

Tu si myslím, že treba ešte zvážiť, čo sa od toho očakáva. Tzn. len čisto príjem dividendy a nepredávať, alebo počítať aj s možným predajov pri vyššom náraste - tu asi treba počítať aj s dodatočným danením pri predaji nad 100k.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

mnam84
Investor
Příspěvky: 576
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od mnam84 » 09 srp 2019 10:55

Prodej nad 100 k se nedaní pokud držíš vic jak dva roky tušim

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Investor
Příspěvky: 599
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od StanikKolarik » 09 srp 2019 10:58

tak kdyžuž si tu poměřujem ty mínusy...
bohužel některé ty mínusy jsou takové, že nemám ani jednoho dvoubarevňáka - tedy akcii co je sice v červených, ale dividendy mi ji i tak drží v zelených
Obrázek
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Zamčeno