Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 14 črc 2019 09:38

mnam84 píše:
14 črc 2019 09:19
Marek píše:
14 črc 2019 03:03
mnam84 píše:
13 črc 2019 23:48
každý nekde začínal, dokud nezacnes nikam se neposunes
Jsi mne nepochopil, ja zacal uz davno a posouvam se stale, znam ovsem svuj cas a sve meze a rozhodne neplytvam silami nad prilis odbornymi zdlouhavymi materialy (psanymi v obchodni AJ)... Cist veskere prameny a materialy nestiham ani ve sve praci (ktera ma mj. za ukol plnit mesec na prikupy akcii, tedy je nyni prioritnejsi)... Tedy nectu nic v AJ krom jednoduchych prehlednych analyz na par stranek... Kez by si krom akcii slo prikoupit i par dni v kazdem mesici, heh

Jinak na toto forum chodi a pise smesne nizke mnozstvi lidi - kez by "blbe dotazy" vznaselo mnohem vice lidi - ostre to kontrastuje s velmi kvalitne zpracovanymi (mohu-li soudit) materialy jenz chodi v newsletterech ci jsou publikovany na webu - cim to, snad nezajem Cechu investovat? Znam komunity o uplnych kravinach, kde pusobi hromady cesky mluvicich lidi...
Přečti si Inteligentního investora když na to budeš mít čas, pochopíš třeba podle čeho vybírat a hledat ;) nikdo ti vážně míněné doporučení co koupit nedá, jelikož přitom nerozhoduje o svých penězích... Max ti řekne tohle je dobrý ale neřekne ti moc proč... i články co jsou tu, které jsou mimochodem dobré, je potřeba brát s nadhledem, pánové tu pišou podle své investiční strategie, která jim vyhovuje. Ale každej máme jinou.
Přesně tak sto lidí sto názorů. To co je dobré pro jednoho nemusí být dobré pro druhého. Každý vnímá například diverzifikaci jinak. Jak jsem se přesvědčil po zhlédnutí videa od Iana.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 364
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Martin » 14 črc 2019 10:50

Tak ve čtvrtek jsem "z dovolené" koupil IRM, manželka je ráda, že furt čumim do telefonu a sleduju akcie... :D Mám zase další kousek skládačky a diverzifikace (10 akcií, průměrně 8-11% ptf).
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 230
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Andrej » 14 črc 2019 11:02

Koľko ks prikupujete vo všeobecnosti? Mám na mysli, máte stanovený napr. limit nákupu 200/300/500$ a koľko ks to bude, toľko to bude. Alebo opačne, že nakupujete vždy napr. 10/20/50ks, a koľko $ to bude, to sa zaplatí?

Inak súhlasím, že ani v mojom okolí moc ľudí nepoznám - ak vynechám fórum, tak viem len o 2 kolegoch v práci. Keď som sa o tom bavil so spolužiakmi a podobne, väčšine sa do toho nechcelo, či už dôvodu nerozumenia, nutnosti mať nejaký kapitál alebo mi prišlo, že len neriešia nič tak "ďaleko" do budúcnosti.

Predpokladám, že som tu jeden z najmladších členov, zatiaľ mám za sebou len jeden obchod - T a pravidelný nákup IWDA. Aktuálne uvažujem o vstúpení do NRZ, PPL a BTI. Moc neviem porovnávať a skúmať výročné správy, viac sa zameriavam na kratšie články, porovnania, všeobecne názory ďalších. Snažím sa sledovať väčšie firmy, prioritne div aristokratov/králov s väčším podielom trhu, DY aspoň 5% a rozumnými fundamentálnymi hodnotami (časovanie sa ešte nikomu nepodarilo :) ale aspoň sa snažím nakupovať lacno s myšlienkou už nepredať).
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 14 črc 2019 11:43

Inteligentní investor je fakt dobrá kniha:

https://knihy.heureka.cz/inteligentni-i ... gK90fD_BwE#

Je ale potřeba si uvědomit, že datum vzniku této knihy už je docela dávné a leccos se nedá slepě aplikovat na dnešní dobu, zejména na technologické akcie. I pojem konkurence se trochu posunul. Přesto vřele doporučuji, klidně jako první knihu.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 14 črc 2019 11:45

Co se týká objemu nákupů, tak zpravidla člověk nakupuje až od takového objemu, aby mu transakční poplatek nepřesáhl 1% ceny. To je takové zjednodušené, ale dobré pravidlo.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 364
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Martin » 14 črc 2019 11:53

to ado130: za kolik kupovat se tady už někde řešilo. Záleží i na poplatku za nákup. Já nakupoval za cca 500USD, teprve ptf zakládám, takže nepřikupuju. Přemýšlel jsem i o nákupu za 250-300USD, abych rychleji navyšoval ptf, uvidím. Teď jsem IRM vzal jen za 400, nechávám si USD na ještě jeden nákup ( T - jasně pánové, vím, psali jste mi, ale furt váhám :D ). IRM díky panu Lynchovi z Bank of Am. šlo dolu o 5%, tak jsem je vzal.
V mém okolí lidí akcie nekupují, tak jsem na to sám...manželka mě občas nechá vypovídat :lol: Zkoumání výkazů je "krásná" práce :cry: ale bez toho to asi nejde. Na radu zdejších zkušenějších je prostě nejlepší brát data přímo od společností, které chceš.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 158
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Cyberguy » 14 črc 2019 12:08

Ondřej píše:
11 črc 2019 20:11
Ano pravda jak píše Cyberguy to mě omlouvám se nenapadlo. Je třeba obchodovat, když jsou burzy otevřené. U Lynx jde v příkazu nastavit zda obchodovat mimo řádné obchodní hodiny nebo ne.
Jasan. A jde to i ve FIO (mám obojí, LYNX i FIO). Já si vždy nastavuji limitní cenu a s tím i pokyn aby se obchod mohl provést i mimo obchodní hodiny. Občas se povede nákup za nečekaně nízkou cenu. Ale možné nízké objemy obchodů můžou být samozřejmě problémem.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 14 črc 2019 12:10

Martin píše:
14 črc 2019 10:50
Tak ve čtvrtek jsem "z dovolené" koupil IRM, manželka je ráda, že furt čumim do telefonu a sleduju akcie... :D Mám zase další kousek skládačky a diverzifikace (10 akcií, průměrně 8-11% ptf).
Jedeš bombo člověče. Na začátku jsem taky sledoval neustále. Dnes už mě to tolik nebere. :-D Naštěstí i kdyby tak mám tolerantní manželku. Vypadá to, že ty taky.

ado130: Jak jsem již několikrát zmínil, snažím se držet nákupy tak, aby poplatek tvořil jedno procento, což je méně než u akciových podílových fondů. Jelikož obchoduji přes Lynx, kde je poplatek $5 znamená to za $500 plus. Porušuji to díky Vám, kteří se registrujete pod můj účet a mám tak aktivní bonus na poplatky. To pak přikupuji i za méně aby dividendy byly co nejdříve reinvestovány a znovu pro mě pracovaly.

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 230
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Andrej » 14 črc 2019 12:23

Jasné, 1% poznám a tiež sa ho držím. Vlastne ste mi odpovedali a je to tá "prvá" varianta, čo som písal, tzn. nákup napr. za $500 a nech to je už akýkoľvek počet ks.
Ja som v tomto možno trochu divný, ale mám rád "pekné" čísla, takže ak napr. nákup za spomínaných $500 a je to napr. 13ks, už dohodím nejaký $ aby to bolo 15ks.

Pavel: áno, inteligentného mám na zozname. Aktuálne mám začatého p. Gladiš a p. Ladislava, takže potom bude do tretice.

Zatiaľ fungujem čisto Degiro, tam je to s poplatkami trochu inak, takže môžem nakupovať aj za menšie čiastky.
Naposledy upravil(a) Andrej dne 14 črc 2019 12:25, celkem upraveno 1 x.
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 158
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Cyberguy » 14 črc 2019 12:24

ado130, já to mám s objemem nákupů stejně s Ondřejem a Pavlem. Kdy jsem začínal a nikoho/nic neznal, nastavil jsem si pro sebe limit aby mi poplatky dělaly max. 1% z obchodu. Po založení účtu v LYNXu (FIO jen udržuji v chodu a již nerozšiřuji) jsem stlačil poplatky pod 0,5%,

Zamčeno