Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 26 lis 2020 21:30

A ještě - diverzifikace na 12 titulů je trošku málo, obecně se doporučuje víc, ideálně kolem 20 titulů. Ještě to není ZOO, ale už je to slušná diverzifikace.

jajan
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 01 čer 2020 09:28

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od jajan » 27 lis 2020 07:56

Psal jsem, že ta akcie nesmí být předražená. Řekněme, že musí splňovat Grahamovo pravidlo. Byť v dnešní době je to složitější. Třeba JNJ mívá vyšší PE/PB, ale i tak je podle mě pro DGI velmi dobrá. Těch 12 titulů by mohlo být ze začátku. Postupem času, až bude víc peněz z dividend by se dalo portfolio rozšířit to je fakt.
T, ADM, STLD, PFE, JNJ, INTC, CSCO,SO, TD, BNS, O, MMM
Siemens, Sanofi, BASF, Red Electrica, Deutsche Telekom

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Cyberguy » 27 lis 2020 11:57

jajan píše:
26 lis 2020 18:04
Otázka #2:
proč nejvyšší výnos v prvním roce? Ber nejlepší, nikoliv tu s nej výnosem.

Ne v prvním roce. Nejvyšší výnos z těch 12ti v lednu, takže bych bral v tom roce 3-4x nejvyšší dividendu. V únoru nejvyšší ze zbylých 11ti a tak dál. V dalším roce od začátku.
Když mrknu do své minulosti, ty moje první nákupy s nejvyšším divi yieldem jsou ke dnešku ty největší propadáky. A ke všemu ... přestaly vyplácet divi. Je to tedy fajn kritérium, ale rada nesoustředit se pouze na DY je k nezaplacení.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 27 lis 2020 12:31

Cyberguy píše:
27 lis 2020 11:57
jajan píše:
26 lis 2020 18:04
Otázka #2:
proč nejvyšší výnos v prvním roce? Ber nejlepší, nikoliv tu s nej výnosem.

Ne v prvním roce. Nejvyšší výnos z těch 12ti v lednu, takže bych bral v tom roce 3-4x nejvyšší dividendu. V únoru nejvyšší ze zbylých 11ti a tak dál. V dalším roce od začátku.
Když mrknu do své minulosti, ty moje první nákupy s nejvyšším divi yieldem jsou ke dnešku ty největší propadáky. A ke všemu ... přestaly vyplácet divi. Je to tedy fajn kritérium, ale rada nesoustředit se pouze na DY je k nezaplacení.
Obecně DY je dobré kriterium, ale max pro zařazování do výběru, ne do portfolia (ideálně ve screeneru to mít nastavené jako jeden z faktorů - ono to docela omezí seznam co pak procházet)
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

jajan
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 01 čer 2020 09:28

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od jajan » 27 lis 2020 13:45

Přidal jsem do podpisu akcie, které momentálně mám. Je to celkem konzervativní portfolio a nemyslím, že by tam bylo něco vyloženě špatně pro DGI s ohledem na PE, PB, payout ratio nebo dluh atd. Při výběru akcie určitě nehledím jen na DY. Přemýšlím, že koupím ještě FRT a asi KO. To by bylo 6 aristokratů, 4 kteří k tomu doufejme směřují a 2 obecně bezpečnější kanadské banky.

To co mě napadlo je, že by se vybralo 12 společností, které splňují požadavky na DGI. Za rok by se přikoupila pouze jednou a to v pořadí podle DY, tak aby "vydělávala" nejdéle. Momentálně by to vypadalo takto
1.T, 2.BNS, 3.TD, 4.SO, 5.PFE, 6.CSCO, 7.ADM, 8.INTC, 9.JNJ, 10.STLD. Pořadí v tom roce by se mohlo měnit podle aktuálního DY, ale vždy přikoupit všechny. Když by doběhlo tohle kolo, tak potom od znovu a podle aktuálního DY.

Samozřejmě pokud by nějaká společnost přestala splňovat fundamentální kritéria tak by se nahradila jinou.
T, ADM, STLD, PFE, JNJ, INTC, CSCO,SO, TD, BNS, O, MMM
Siemens, Sanofi, BASF, Red Electrica, Deutsche Telekom

marek95
Začátečník
Příspěvky: 29
Registrován: 02 led 2020 17:49

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od marek95 » 04 pro 2020 20:29

Ahoj všem, nevím kam přesně dát svůj dotaz, samostatné vlákno na akcii Sysco (SYY) jsem nenašel, proto to vložím sem.

Koukal jsem na dividendy od Sysco, 4krát již letos vyplatili 0,45 USD. Ještě se tolik v investicích neorientuji, angličtinou nevládnu vůbec, ale používám překladač, se kterým se to dá. Na finance yahoo jsem našel článek, že příští dividenda (splatná v lednu) bude opět 0,45 USD. To tedy znamená, že nedošlo k navýšení. Sysco je aristokrat, tím, že to nyní nenavýší, už z tohoto seznamu vypadnou?

Máte Sysco někdo v portfoliu? Ovlivní to nějak Váš pohled na tuto akcii, budete zvažovat prodej? Já tam mám nyní krásný zisk +45%, ale o prodeji neuvažuju.

Díky všem za Váš pohled, rád si vyslechnu názory zkušenějších

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Glueless » 04 pro 2020 21:35

marek95 píše:
04 pro 2020 20:29
Koukal jsem na dividendy od Sysco, 4krát již letos vyplatili 0,45 USD.
Na finance yahoo jsem našel článek, že příští dividenda (splatná v lednu) bude opět 0,45 USD. To tedy znamená, že nedošlo k navýšení. Sysco je aristokrat, tím, že to nyní nenavýší, už z tohoto seznamu vypadnou?
SYY historicky zvyšují v Q1 každý rok, a za rok 2020 mají zvýšení splněno, navýšili v Q1. Pro rok 2021 porušili vzorec, ale stále mají ještě Q2,3,4 roku 2021 na zvýšení, aby o svůj status nepřišli.

Obecně se dá říct: každá firma, která dosáhne některý uznávaný divi titul si tento snaží co nejdýl chránit i kdyby měli "čarovat" (např. ropný gigant Exxon Mobile si divi dovolit nemůže, ale věří, že překlene toto období a zatím nesnižují.)

Počítá s libovolné zvýšení divi v průběhu roku, teoreticky mohou navýšit 2020-Q1 a pak až 2021-Q4.
Už to před nimi udělal myslím Chevron a prošlo jim to.

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 05 pro 2020 09:02

Ano, Chevron to udělal 20015 a 2016, Exxon to dělá teď. Obecně se to dělá většinou tak, že součet dividend za kalendářní rok musí být vždy vyšší než za předchozí.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Marek » 05 pro 2020 10:47

FRT muze byt porad dobra volba, predkrizovy normal byl okolo $130 i vyse. Nezapominejme, ze jde vlastne o small cap akcii, takove se v pripade good news hybou rychle jako stiky

marek95
Začátečník
Příspěvky: 29
Registrován: 02 led 2020 17:49

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od marek95 » 05 pro 2020 11:07

Super, moc díky za informace a vysvětlení

Odpovědět