Marginový účet

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od slon » 25 zář 2019 22:43

pak je potřeba sledovat u DeGira ty ratingy, který jsou teda zajímavý

British American Tobacco plc ADR / NYSE / US1104481072 / rating A
British American Tobacco / XETRA / GB0002875804 / rating D

v čem je takový rozdíl, že jsou ratingy jinak?

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 25 zář 2019 22:53

tak to nevím...
ptal jsem se na to a rating je založen především na likviditě
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od slon » 26 zář 2019 08:17

jsem se z toho vyspal a řekl bych že na margin házím bobek. Asi mi těch 1000€ co bych si třeba půjčil za ty nervy nestojí :D ještě uvidím, každopádně degiro umožnuje si založit více profilů -takže jeden profil může být basic, další active.. jen vizuelní oddělení, když na active profilu dojde k problému, zamáznou to z účtu basic. ale možná abych se podíval jak to vypadá to založím.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Marginový účet

Příspěvek od Investor007 » 26 črc 2020 00:00

Stando - vyplatí se to z hlediska nákupu i když bereš u DGI na dluh (margin)? Navíc Degiro má oproti IB šílené % na margin účtu. Stejně tak je to u nich ostatně s poplatky.

Já zrovna zvažuji jakou cestou se vydat, abych mohl vypisovat opční spready. Prozatím mám cash účty u IB, ale není možné tam využívat opční spready. Je to celkem nelogické, protože put opci vypsat na cash můžu a naked call opci samostatně taky. Spread mne to ale i když mám na účtu prostředky na rozdíl vypsat nepustí (např. put debit spread, nebo call debit spread).

Nabízí se mi převést stávající cash u IB na margin, nebo otevřít nový účet u TastyWorks, kde mne oholí na převodech ale budu mít o něco nižší poplatky na opce jako takové. Pak jsem našel ještě brokery jako Lightspeed a Tradestation.

Pozatím nemám nastudováno včetně nevýhod např. toho základního Reg T Margin Account od IB oproti cash účtu. Např. z PDT obavy nemám.

Jako bonus by pro mne byly v případě jiného brokera realtime data zdarma a použitelnější grafy nežli u IB. Tam si nyní platím za data a sice jsou zdarma, ale ty grafy nic moc.

Další výhodou je možnost shortovat, což jsem nyní řešil primárně přes opce. Tady by ale odpadl theta burn, ale určitě tam jsou nějaké jiné poplatky - musím nastudovat.

Jde nějak u marginu vypnout jeho čerpání, aby vše jelo jen z dostupné cash co je na účtu? Předpokládám, že je to automatické, ale někde by tomu tak být záměrně nemuselo. Pak mne napadá situace kdy během dne vyčerpám nákupy z prostředků co mám v cash a ještě nedojde k vypořádání zatímco broker mi automaticky začne čerpat z marginu (nutnost si to hlídat).

Viz:
IB will only generate a margin loan in the event that the account does not have sufficient settled funds to support the purchase of additional securities or holding of existing securities. In situations where there is no margin loan, the reporting of a margin requirement on the trading platform is intended for monitoring the account's financial capacity to sustain a margin loan.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Marginový účet

Příspěvek od StanikKolarik » 27 črc 2020 11:45

No já mám margin u Degiro, jsem asi 2500-3000€ v mínusu a stojí mne to 3-4€ měsíčně
ale mám to udělané přes alokaci - je tam nižší úrok ale platíš úrok z celé alokované částky
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Marginový účet

Příspěvek od VSbrok » 29 črc 2020 00:25

Pokud vím, tak jak zapneš margin účet na IB/Lynx a nákupem by ses dostal do mínus, tak to prostě do mínus vleze. Pokud nechceš do mínus, tak musíš jedině cash účet.

Lynx má teď 3,65% úrok, takže se to vyplatí jen pro nákup divi akcií, který nesou víc ... osobně přemejšlím nad nákupem DOW, MO, T, XOM na margin.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Marginový účet

Příspěvek od mnam84 » 29 črc 2020 19:15

U IB/lynx je splaceni formou bud vkladu nebo pripsanych dividend. Urok se odecita mesicne. Funguje to naprosto v pohode naposledy jsem takto kupoval T.

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Marginový účet

Příspěvek od ravo » 17 kvě 2021 16:51

StanikKolarik píše:
25 zář 2019 15:23
ono to funguje jako kontokorent - těch 50% určuje prostor pro nákupy a kvalita portfolia kolik procent mi dovolí čerpat

hypoteticky s jedním titulem:
když mám v portfoliu 1000€ v RDSB (rating A), tak mi dovolí nakoupit za dalších 500€ (protože RDSB má nejlepší likviditu a tedy nebude problém se splácením)
za těch 500€ dokoupím ještě dalších Xks PFE
moje portfolio má tedy hodnotu 1500€, degiro mi dovolí na margin ho nafouknout na 1750€ (tedy 1000mých + 750 jejich)

problém nastává když bych měl nakoupené jenom třeba NYSE:NIO (rating D)
nakoupím to za 1000€, ale dají mi margin jenom na +200e
za to nakupím něco v ratingu A a dovolí mi to utratit dalších 50% z těch 200€ (protože za to nakupuju rating A) takže s vlastními 1000€ mám v tuto chvíli 1200€ v akciích a 100€ na útratu
Nevím, zda jsem to úplně pochopil. Dá se investice multiplikovat ("pákovat") právě 2x, jak je uvedeno v obou příkladech, nebo ještě víckrát? A opravdu ne jen 1x?
Vložím 1000, koupím rating A, půjčím si na marži 50 % (tedy 500), za to koupím zase rating A, půjčím si na marži 50 % z dodatečných 500 (tedy 250), za to koupím zase rating A. Celkem mám akcie v hodnotě 1000+500+250=1750, z toho vlastní je 1000, takže celková páka je 75 %. Ale nákup ratingu A za dodatečných 250 už mi nedává právo půjčit si dalších 50 % z 250 (tedy 125)? Tedy nemůžu mít celkem akcie v hodnotě 1000+500+250+125=1875, a tedy páku 87,5 %? Anebo můžu? Můžu takto pokračovat dál, čímž nakonec dojdu k celkové hodnotě 2000, a tedy páce 100 %?

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Marginový účet

Příspěvek od StanikKolarik » 17 kvě 2021 17:20

teoreticky jo, ale ani při čistých A ti to nikdy nedovolí víc jak 50%
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Marginový účet

Příspěvek od ravo » 18 kvě 2021 09:50

Předpokládám, že ty úroky si člověk nemůže dát v daňovém přiznání do výdajů. Nebo ano?

Odpovědět