Turbulence 2020 a naše portfolia

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Malag » 05 čer 2020 22:38

mnam84 píše:
05 čer 2020 15:08
Nebyl bych ochoten, protože se zmenily vstupní data, které mi měni míru rizika či výnosnost. Nerealizovaná ztráta neni ztráta :) mužeš tomu řikat jak chceš, ale ztráta je až když něco nevratně ztratíš, sniží se ti hodnota apod. Ale furt nevratně ne dočasně. Aerolinky mohl držet jen hlupák z mého pohledu, nevydelávající sektor před krizí a krizi už vubec. To ropné společnosti z větší části to ustojí v zisku
Však nejde o to, že cena těch firem klesla, nýbrž o to, že jim reálně klesly příjmy a výdaje zůstaly přibližně stejné. Firmy tedy generují menší zisk = klesla jejich hodnota.

Pokud bych kupoval firmu s tím, že mi na horizontu deseti let bude vydělávat nějakou sumu a ono to nakonec dopadne tak, že bude první dva roky ve ztrátě a pak se z toho začne teprve vyhrabávat, tak má taková investice přece menší cenu než měla předtím.

Za aktuální cenu kupuješ všechny budoucí zisky společnosti. Pokud bude mít společnost byť jeden rok ztrátový, tak dle původního očekávání musí ztratit na hodnotě. Vem to tak, že to co nevydělají letos už je nadobro ztraceno. Není důvod očekávat, že o rok později prodají o polovinu víc, aby výpadek kompenzovali.

Nakonec si možná stačí položit jednoduchou otázku - nakoupil bys aktuálně (tj. v současné situaci) své ropáky za ceny, které zde byly na začátku roku? Mají hodnotu (vnitřní, nikoliv tržní) o 50 - 100 % vyšší než aktuální určuje trh.

Vycházím z konsenzuálního předpokladu, že ekonomika se bude stavět na nohy rok či dva. Pokud toto léto slyšíme o viru naposled (kdo ví..), tak mohou dané společnosti poměrně rychle vzrůst na hodnotě. Zatím je však realita taková, že ropa se prodává za pakatel a nikdo ji nechce (zjednodušeně řečeno).

PS - Doufám, že kolegové co před 5ti lety nakupovali Hertz jsou stále v pohodě a neprodali. Zatím naštěstí nejsou ve ztrátě ;)

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Ondřej » 06 čer 2020 00:17

Malag:
Nakonec si možná stačí položit jednoduchou otázku - nakoupil bys aktuálně (tj. v současné situaci) své ropáky za ceny, které zde byly na začátku roku? Mají hodnotu (vnitřní, nikoliv tržní) o 50 - 100 % vyšší než aktuální určuje trh.
Na tuto otázku asi sám znáš odpověď. Krom pár vyvolených co dneska budou tvrdit, že čekali co přijde, čekal jsi ty, že bude nějaká ropná válka a k tomu koronavirus? Já na začátku roku kupoval Exxon Mobil, protože mi to dávalo smysl. Shell držím od roku 2012 a část toho co jsem byl v mínusu jsem za ty roky dostal na dividendě + jsem dokoupil za poloviční cenu. Dneska jsem s portfóliem kompletně v plusu. Nedívalo se na to sice dva měsíce hezky, ale funguju bez problémů dál. Spíš si teď nadávám, že jsem byl připosraný a nejel si podle toho co jsem si před osmi lety nastavil. Důkaz toho, že hlava si dělá občas co chce a vliv okolí má také svou váhu ( kluci s kterými jsem se osobně setkal ví, že tu ložnici už slibuji dva roky :-D ).

Taky se vždy snažím dívat na investici selským rozumem. A ten mi říká, že ropa bude k životu stále potřeba, ale takový facebook fakt k životu nepotřebuji. Nikdy jsem podrobněji jejich byznys nezkoumal, ale prej jedou hlavně reklamu. Ptám se tedy, kdo bude cpát prachy do reklamy na facebooku, když nebude na chleba? A kdo bude kupovat ropu? Dokud nejezdí tankery a velcí dopravci na solár po ropě bude stále poptávka a žít budou hlavně ti velcí hráči, kteří mají kde brát.

Co se mi líbí v dnešních dnech je, jak je po bitvě každý generál a haní věštce z omahy za to, že prodal aerolinky. Protože dneska dělají i 100% :-D To jen tak na okraj.,.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Pavel » 06 čer 2020 09:18

Všichni asi víme,co je realizovaná a nerealizovaná ztráta. A všichni asi víme i to, že existuje něco jako tržní cena.

Zkuste si ty úvahy promítnout třeba do bytu - za nějakou cenu jej člověk koupil, nějakou prodejní cenu má v každý okamžik (= tržní cena) a dokud jej mám, zajímá mě hlavně užitek z něj (dividenda = užitek pro mě jakžto bydlícího nebo nájem při pronajímání někomu dalšímu).

A že občas říkáme zjednodušeně - prodělal jsem, ztratil jsem, atd. a přitom máme na mysli nerealizovanou ztrátu (=pokles tržní hodnoty), to je jen taková drobná nepřesnost:-)

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Glueless » 06 čer 2020 23:41

Marek píše:
04 čer 2020 00:11

zato pribudou dnesni technologicti giganti, z nichz nekteri, AAPL MSFT apod, jsou jiz contendery)

Kadzopadne si stojim za tim, ze portfolia mladych lidi <40y by se mela divat vice do budoucnosti, nez jsou divi-orientovane nakupy (drive) bezpecnych firem - meli by sledovat primarne rustovost (zisku a lepseni dulezitych ukazatelu, nikoli jen hodnoty akcie)
ad techno giganti: tady zřejmě podléháš hindsight bias: existuje x techno firem, jen nepatrný zlomek uspěje a ještě menší procento po delší dobu. Otázkou je jak vybereš budoucího vítěze? Tzn. kupovat je do důchodového portfolia je výrazné riziko. Osobně si myslím, že MSFT bude nicka za 20 let. Kupovat je nyní za PE=30 a divi 1% je nesmysl. Stejně jako byl "in" Nokia, ericson, blackbarry-podívej se na graf, ted si říkají research in motion

Spočítej si, kolik firem odpadlo ze špičky technologických inovací, přejeli je jiný dravci. Firmy existujou, dělají byznys, ale důchod ti nezajistí. Proto ty konzumní značky, větší stabilita v čase (i když ne všechny, viz KHC). Proč si myslíš, že MSFT nebude mít stejný graf jako BB? Třeba je MSFT jako BB v r 2008

Tzn. bezpochyby se má protfolio dívat do budoucnosti, ale co tam bude za 20 let "in"? To je základní otázka investora.
V techno-oboru bych radši volil ETF na sektor, bude ti jedno, kdo vyhraje.
G.
Přílohy
bleckberry stock price.JPG
bleckberry stock price.JPG (45.38 KiB) Zobrazeno 3449 x
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Glueless » 07 čer 2020 00:06

viz níže
Naposledy upravil(a) Glueless dne 07 čer 2020 00:14, celkem upraveno 2 x.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Glueless » 07 čer 2020 00:14

Malag píše:
05 čer 2020 22:38
mnam84 píše:
05 čer 2020 15:08
Nebyl bych ochoten, protože se zmenily vstupní data, které mi měni míru rizika či výnosnost. Nerealizovaná ztráta neni ztráta :) mužeš tomu řikat jak chceš, ale ztráta je až když něco nevratně ztratíš, sniží se ti hodnota apod. Ale furt nevratně ne dočasně. Aerolinky mohl držet jen hlupák z mého pohledu, nevydelávající sektor před krizí a krizi už vubec. To ropné společnosti z větší části to ustojí v zisku

, tak má taková investice přece menší cenu než měla předtím.

Pokud bude mít společnost byť jeden rok ztrátový, tak dle původního očekávání musí ztratit na hodnotě.

Nakonec si možná stačí položit jednoduchou otázku - nakoupil bys aktuálně (tj. v současné situaci) své ropáky za ceny, které zde byly na začátku roku? Mají hodnotu (vnitřní, nikoliv tržní) o 50 - 100 % vyšší než aktuální určuje trh.

Vycházím z konsenzuálního předpokladu, že ekonomika se bude stavět na nohy rok či dva. Pokud toto léto slyšíme o viru naposled (kdo ví..), tak mohou dané společnosti poměrně rychle vzrůst na hodnotě. Zatím je však realita taková, že ropa se prodává za pakatel a nikdo ji nechce (zjednodušeně řečeno).
to je hromada teorie s chybama.

ad otázka: toto není jen zbytečná otázka: důvody nákupu máš v deníku, revizi děláš pravidelně podle plánu, do budoucna nevidíš, tudíš si s tím hlavu nelámeš. Rozhoduješ se tehdy a tam. Svoje pravidla máš promyšlené a investoval jsi podle money managementu, takže tě to nepoloží.
Otázky co by bylo, kdyby bylo ti nepomůžou, pokud se ti něco nelíbí, oprav inv.plán a svoje pravidla.

Ale i škodlivá otázka: Skutečnost, že nejsi dokonalý a všechny inv. ti neponesou víš od začátku, není to nic nového, lítost ti nepomůže, hledáš příležitost.
Skutečnost jestli v krátkodobém horizontu investice prodělá nesnižuje hodnotu investice, pokud ji hodlám čerpat za 20 a víc let...hodnocení za den-týden-měsíc, pokud hodlám držet 30 let je blbost. A skutečnost, jestli nekoupím za chvíli (bude lepší cena?) vede jen k nečinnosti.

Navíc trh je maniodepresívní, tzn. pokud cena padne, nemusí to znamenat erozi firmy.
Já si v ropě našel pár kamarádů za hodně pěkné ceny :-)

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Marek » 07 čer 2020 01:00

Glueless: ferove argumenty, dovolim si nadnest protinazory:

- Nokia ani BBerry nebyly nikdy topcap firmy

- Fragilita firmy, dulezite v obdobi, kteremu vcelku brzy budeme rikat "pravek komunikace", a trillion cap firmy na "advanced trhu" o 20 let pozdeji, obchodovatelna na hlavnim svetovem trhu, je prece zcela jina

- Nokia je finska, Finsko je v EU, dokud existuje EU, nema dlouhodobe sanci prosperovat zadna firma :lol:

- Nokia ani BB nikdy nemely ani nahodou vyznam dnesniho: AAPL, MSFT, GOOGL...

- Lze obecne vsazet na obri a mene rizikove firmy, ktere mezi sebe pusti malokoho

- I v techu existuje jista stabilita, Ati/AMD jiz 20 let honi nVidii, AMD 20 let honi INTC...

- Akcie "hindsight bias firmy", ktera udelala investorovi x10 a pak zacala jit do prdele, se na x10 odprodava lepe, nez firma, ktera 20 let preslapovala a pak ruchla o 1/2 (pr. Shell)

- Nevidim na horizontu nic vic sexy, nez jsou ruzne technologie, mozna za par dekad to bude space colonisation ci space travel (pred par set lety to byly lodarske a pak vlakove spolecnosti), doufam, ze se toho doziju a budu mit bright mind zde spravne vcas investovat :)

Samozrejme vse jednou konci, firmy, cele sektory i zivot nas samych i lidstvo jako takove; ja si ale myslim, ze MSFT nas tady prezije :)

P.S. jen vyjimecne kupuju nad pe15 (tedy kdyz chvalim MSFT, ci AAPL, moje nakupka je obvykle zcela jinde)

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od mnam84 » 07 čer 2020 09:47

Ty beres Nokii jako vyrobce telefonu,ale Nokia byla vzdy predevsim vyrobce infrastruktury. Jen sesla z oci.

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Hradec » 07 čer 2020 12:55

Co se nokie tyce, podle me je uplne v pohode a potencial tu je, taky mam 3000ks akcii. Co se vyvoje ceny akcii tyce. Nema problema. Vyrabela hodne telefonu, pak ji ujel vlak a slo to ke dnu. Uz leta probiha restrukturalizace a dnes je all in v infrastrukture. Nic neni pres noc a nokie je i dnes moloch, vzdyt ma kolem 100 000 zamestnancu. Dobre veci se neuskutecni casto pres noc. ERIC/NOK vydelaji nejen na 5G.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Turbulence 2020 a naše portfolia

Příspěvek od Glueless » 08 čer 2020 20:19

Marek píše:
07 čer 2020 01:00
Glueless: ferove argumenty, dovolim si nadnest protinazory:

- Nokia ani BBerry nebyly nikdy topcap firmy

- Nokia je finska, Finsko je v EU, dokud existuje EU, nema dlouhodobe sanci prosperovat zadna firma :lol:

- Nokia ani BB nikdy nemely ani nahodou vyznam dnesniho: AAPL, MSFT, GOOGL...

- I v techu existuje jista stabilita, Ati/AMD jiz 20 let honi nVidii, AMD 20 let honi INTC...

- Akcie "hindsight bias firmy", ktera udelala investorovi x10 a pak zacala jit do prdele, se na x10 odprodava lepe, nez firma, ktera 20 let preslapovala a pak ruchla o 1/2 (pr. Shell)

- Nevidim na horizontu nic vic sexy, nez jsou ruzne technologie,

Samozrejme vse jednou konci, firmy, cele sektory i zivot nas samych i lidstvo jako takove; ja si ale myslim, ze MSFT nas tady prezije :)

P.S. jen vyjimecne kupuju nad pe15 (tedy kdyz chvalim MSFT, ci AAPL, moje nakupka je obvykle zcela jinde)
ad Nokia: pěkně jsi ji spláchl do záchodu :-) ale máš recht.
podle grafu v příloze měla v r 2007 60 % podíl na světovém trhu mobilů (symbian). Porovnej s androidem, se kterým se krásně vystřídala.
Tzn. Nokia byla tam, kde apple není (má max cca 20% podíl)

Výrobce čipů jsou dobrá varianta. Říká se tomu myslím "lopaty a krumpáče". Prostě firmy, které dodávají to, s čím/na čem ostatní firmy pracují. INTC mi několikrát utekl...AMD moc nevěřím, mám radši #1 na trhu.

Měl jsi už někdy násobek? Ono je to strašně těžké je prodat, když ti začne klesat. Tomu nevěříš. Radši přikoupíš, "musí" přece nahoru. Pak hledíš jak ti proletí kolem nákupky a už jsi dlouhodobý investor :-)

Já se na více z jmenovaných svezl, ale nikdy nedržel dlouho.

U toho RDS, tam nečekáš kapitálové zhodnocení. Nemusíš. Trh dlouhodobě "roste o 7-9 %. Pokud máš většinu z toho v divi, víš, že se akcie nemusí nikam hnát. Pochopitelně divi cut vyjímaje.

Technolgie jsou jednoznačně nejvíc sexy, ale taky největší mrchy vrtkavé.

G.
Tím říkám, že jedno špatné rozhodnutí a firma ti jde do kytek. špatným jogurtem se fa úplně neodepíše :-)
Přílohy
wolrd smartphone sales.JPG
wolrd smartphone sales.JPG (49.16 KiB) Zobrazeno 3314 x
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět