Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 15 dub 2020 08:58

Martine, klid a sbírej zkušenosti. Na trhu je spousta chytráků a každej se chytá nějakého názoru, spekuluje a odhaduje, kam půjde cena. Vždy u každé firmy můžeš napsat článek, kde zdůrazníš rizika a samozřejmě zase opačný článek, kde podnik vychválíš.

Začátečník je z toho zmatený a ideálně by si představoval, že o dobrém podniku bude číst jen pozitivní články. Tak to ale není. Jednak to chce odvahu psát s jasným názorem (za nějakou dobu takový článek někdo vytáhne a pomluví autora, že tomu nerozumí, protože se mýlil) a druhak - když by byly z 90% pozitivní články, tak cena vyskočí nahoru a přibudou zase negativní (že už je podnik předražený).

Dalo by se tedy hodně zjednodušeně napsat, že trh posouvá cenu akcie nahoru nebo dolů tak, aby článků o té firmě bylo tak 50:50 pozitivních a negativních. Je-li víc negativních, cena klesne a naopak.

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od TomasV » 15 dub 2020 09:13

Ještě bych doplnil,držet se velkých a kvalitních firem s udržitelnou konkureční výhodou ,které platí dlouhodobě dividendy,příklad třeba JnJ nebo PG ,tyto firmy i v této době zvedají dividendu o 6 procent.Takové firmy většinou mají nadprůměrné marže a velmi silnou rozvahu.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od MartinD » 15 dub 2020 09:34

TomasV,Pavel: Hehe, je vtipný že jsi zmínil ty články, jsem na vysoký a ještě před karanténou jsem nabral práci jako analytik/novinář... udělám analýzu nejlepší jakou umím, potom se to flákne na web...

Takže já jsem jeden z těch kdo píšou ty články... a to je taky asi ten důvod proč mě to děsí víc než předtím, teď už je to reálnej, publikovanej názor za kterej se může někdo opřít do mě i do firmy, protože jsem něco přehlídl, něco špatně vyhodnotil... chápeš, bojím se toho že to neumím dostatečně dobře, ne toho že ta firma udělá něco jinýho, ty články jsou založený na tom, že projíždím výkazy, hledám nějaký odchylky, akvizice, průsery, snažím se zhodnotit dluh tý firmy, nějakej předpoklad, revenue obecně, Operating income kvůli nákladům, net income potom jako celek, ohodnocení porovnávám k sektoru a potom jednotlivým odvětvím, další data jako Debt Ratio potom ke konkurenci(v případě Pfizeru třeba k JNJ a Merck) atd. selským rozumem projedu atraktivitu a rizika, a potom udělám nějakej závěr

Asi proto jsem tak nejistej když někdo napíše něco jinýho, protože už v tom nejedu sám když to tak řeknu :D

Jinak, Tomáši, toto mi říkat nemusíš :D děkuju za radu, v těchle všech věcech plavu poslední rok každý den, to už mi vysvětlvoat nemusíš i když to oceňuju :) asi jsem to měl napsat rovnou, k čemu se ta nejistota váže
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od MartinD » 15 dub 2020 11:30

Nevím jaká jsou tu pravidla, pokud by byl někdo ochotný kouknout na mojí analýzu a případně poradil co upravit byl bych rád... je to tedy na webu, který případně můžu dát sem, nebo poslat do soukromé zprávy :) velmi by to pomohlo, byla by to analýza na pfizer
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 15 dub 2020 11:48

MartinD píše:
15 dub 2020 11:30
Nevím jaká jsou tu pravidla, pokud by byl někdo ochotný kouknout na mojí analýzu a případně poradil co upravit byl bych rád... je to tedy na webu, který případně můžu dát sem, nebo poslat do soukromé zprávy :) velmi by to pomohlo, byla by to analýza na pfizer
Zkusím to, pošli přes soukromou zprávu.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od MartinD » 15 dub 2020 11:54

Měl jsem to formulovat jinak, bude na webu, tipuji zítra, nejpozději v pátek... dnes jsem ho dodělal a teprve odeslal, potom napíšu do zprávy :) děkuju moc
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Victor Nettoyeur
Pokročilý
Příspěvky: 215
Registrován: 05 led 2020 02:46

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Victor Nettoyeur » 15 dub 2020 13:10

MartinD píše:
15 dub 2020 11:54
Měl jsem to formulovat jinak, bude na webu, tipuji zítra, nejpozději v pátek... dnes jsem ho dodělal a teprve odeslal, potom napíšu do zprávy :) děkuju moc
ja myslim, ze nejen ja bych si tu analyzu rad precetl, mozna by nebylo uplne marne mit ten web v podpisu?:)

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od MartinD » 15 dub 2020 13:46

Já bych ho tam klidně měl, záleží to na Ondrovi, VSbrokovi a už mě nenapadá komu by mohla patřit stránka včetně fora... přišel bych si jako velká svině propagovat tady jiný web bez dovolení :) takže to záleží na nich... já jsem u nich vyrostl, hlavně díky Ondrovi... podrazy nejsou na místě :D

Jak jsem řekl, jediný důvod proč bych to rád někomu poslal je, že bych měl nějakou zpětnou vazbu co vylepšit :)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od VSbrok » 15 dub 2020 13:51

Možnosti jsou obě:
1) dáš si odkaz do pospisu a na svůj web dáš odkaz na nás
2) analýzu vydáš na IG webu, dalšího autora rádi uvítáme

Záleží na Tobě, možná než tříšti síli = zakládat další web (nevím jak dlouho ho máš), tak možná se soustředit na jeden a ten propagovat a rozvíjet. Záleží na Tobě :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od MartinD » 15 dub 2020 13:58

VSbrok: ty analýzy jsou náplň mojí práce/brigády a publikují se na cizím webu/magazíně/časopise (nevím jak to nazvat), šéf má analytickou činnost, spojenou s tím webem, analýza nemovitstí a fondů atd.

Svůj web bych kvůli tomuhle vůbec nezakládat, rovnou bych šel za vámi :)
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Zamčeno