Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Ondřej » 06 dub 2020 16:48

Ne. Je třeba počítat s tím T+2 či T+3. Alespoň já to tak vždy beru. Dokud nejsi zaknihován je to podle mého názoru jako bys akcie ještě neměl.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Ondřej » 06 dub 2020 17:06

Blbost jsem ti napsal. Ex- div je poslední datum kdy máš ještě nárok na dividendu. Pro vyplácení dividendy je třeba být majitelem akcií v takzvaný record date kdy se zjišťují informace o vlastnících akcií. Sorry

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 06 dub 2020 17:30

Takze teoreticky pokud koupim zitra,bude to t+2 presne na record day ne?

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Ondřej » 06 dub 2020 18:00

To bych si raději ověřil u Brokera zda má vypořádání T+2.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 06 dub 2020 20:02

Ondřej píše:
06 dub 2020 18:00
To bych si raději ověřil u Brokera zda má vypořádání T+2.
To by nemělo být dané brokerem, ale burzou, kde obchoduju, ne?

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Ondřej » 06 dub 2020 20:11

Pavel píše:
06 dub 2020 20:02
Ondřej píše:
06 dub 2020 18:00
To bych si raději ověřil u Brokera zda má vypořádání T+2.
To by nemělo být dané brokerem, ale burzou, kde obchoduju, ne?
No jelikož třeba Lynx má ten smart příkaz , že ti akcie zobchodují tam kde to je pro tebe nejlepší tak právě nevím.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od VSbrok » 06 dub 2020 22:43

Panové pánové, vy to tu zas pěkně moncáte :(

Ex-divi den určuje firma a je to den kdy se již akcie obchoduje BEZ nároku na příští dividendu.
Všechny hlavní světo burzy již před léty přešly na T-1 vypořádání, jen tu u nás v zapadákově se na to přešlo myslím předloni.
A vypořádávací dny určuje burza, nikoliv broker!

Takže příklad s T-čkem, které má ex-divi 8.4. = tuto středu.
Ano zítra máš poslední možnost koupit s nárokem na příští, tedy květnovou dividendu, jinak pak až na srpnovou výplatu dividedy, když koupíš 8.4. nebo později.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Jana
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2020 16:03

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Jana » 07 dub 2020 22:21

Ahoj, s investicemi do akcií budu brzy začínat (doufám) a zajímá mě, jestli a jak řešíte měnové riziko v případě, že akcie máte v plánu dlouhodobě držet? Čekám na založení účtu u Lynx, v jejich nápovědě jsem nějakou možnost našla, ale nejsem z toho moc moudrá (https://www.lynxbroker.cz/podpora/menove-konverze/). Má smysl a je nějaká možnost toto zajistit vzhledem k současnému kurzu USD/CZK? Díky za rady :-)

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 07 dub 2020 22:40

Jana píše:
07 dub 2020 22:21
Ahoj, s investicemi do akcií budu brzy začínat (doufám) a zajímá mě, jestli a jak řešíte měnové riziko v případě, že akcie máte v plánu dlouhodobě držet? Čekám na založení účtu u Lynx, v jejich nápovědě jsem nějakou možnost našla, ale nejsem z toho moc moudrá (https://www.lynxbroker.cz/podpora/menove-konverze/). Má smysl a je nějaká možnost toto zajistit vzhledem k současnému kurzu USD/CZK? Díky za rady :-)
Mužeš to řešit ale pro naše drobné nákupy o velikosti par desítek tisic to asi nemá moc smysl. Osobně kurz beru jak je a nic stim neudelam. Před třemi lety sem nakupoval dolar za 20,5 ted je 25. Kdybych měl jednotlivé investice v řádech milionu a víc určitě bych nad tím přemýšlel

Martin.013
Začátečník
Příspěvky: 11
Registrován: 07 dub 2020 22:40

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Martin.013 » 07 dub 2020 22:45

Jana píše:
07 dub 2020 22:21
Ahoj, s investicemi do akcií budu brzy začínat (doufám) a zajímá mě, jestli a jak řešíte měnové riziko v případě, že akcie máte v plánu dlouhodobě držet? Čekám na založení účtu u Lynx, v jejich nápovědě jsem nějakou možnost našla, ale nejsem z toho moc moudrá (https://www.lynxbroker.cz/podpora/menove-konverze/). Má smysl a je nějaká možnost toto zajistit vzhledem k současnému kurzu USD/CZK? Díky za rady :-)
Ahoj, mužu se jen tak pro info zeptat, kdy jsi o to založení účtu u Lynx požádala? Já na něho také čekám, žádal jsem 27.3. tak jsem jen zvědavý jestli ty někdy mnohem dříve (a tedy budu ještě čekat dlouho) a nebo pozdeji? Diky za info :)

Odpovědět