Otázky a odpovědi

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od VSbrok » 19 bře 2020 20:19

O banky se téměř nezajímám, na tohle je expert Standa na Ladislavově fóru (NR1A), ale pokusím se odpovědět nahrubo ...

Snížení základní úroké sazby znamená, že centrální banka nutí komerční banky víc půjčovat, protože dle této sazby si půjčují banky mezi sebou a hlavně ukládají přebytečnou "hotovost" u centrální banky. Za druhé to též znamená, že banky si nemůžou tolik účtovat za půjčování peněz firmám a lidem. To je pozitivní pro firmy, i lidi, protože zlevní půjčky, hypotéky.

Na druhou stranu to má i negativní dopady. Za prvé to je pokles ziskových marží bank, protože půjčují za nižší úrok = mají menší výnosy. A za druhé si půjčují firma a lidi, kteří by si jinak nikdy nepůjčili, tedy spíš by jim nikdy půjčeno při vyšších úrocích nebylo, protože by to nedokázali splácet. To je skrytá vada budoucnosti, protože jak zas úroky vzrostou, tak tyto firmy a lidi přestanou splácet a banky budou tyto nedobytné pohledávky muset odepsat = budou mít ztráty v budoucnosti.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 19 bře 2020 20:52

Nechci zpochybňovat Vlastu, ale to vysvětlení je minimálně na 30 minut. Trochu do toho dělám, ale sepisovat román nebudu. Snad někdy na pivku nebo na srazu, tam bych mohl vysvětlit základní mechanismy byznysu komerčních bank.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od bulinak » 20 bře 2020 08:09

Pavel: Prezentaci nebo článek, prosím, prosím, jako Minarjo.
Stavím zoo.

Georg
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 21 říj 2019 12:08

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Georg » 20 bře 2020 11:13

jj. Pavel měl moc hezkou přednášku o nemovitostech na setkání. Těším se na banky.
ČEZ, AT&T, PM

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 20 bře 2020 11:57

Georg píše:
20 bře 2020 11:13
jj. Pavel měl moc hezkou přednášku o nemovitostech na setkání. Těším se na banky.
Sakra, to sem si zase naběhl :shock:

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od VSbrok » 20 bře 2020 14:33

Možná když budeme dostatečně dlouho prosit, ta Pavel najde 30 minut a sepíše to a vydáme to jako souhrnný článek.
Co Pavle? prosííííím ;)

Já si včera naběhl na kudlu s Dividendovými Králi :?
Říkal jsem si je jich jenom 30, to bude fpoho 8-) tak už jich mám hotovo 10 a je toho 3800 slov :roll: až to bude celý tak tohle asi nikdo nepřečte :cry:

edit: tak nakonec skoro 6000 slov :shock: , snad se Vám to bude líbit :oops:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
doonio
Začátečník
Příspěvky: 33
Registrován: 28 črc 2019 17:09

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od doonio » 21 bře 2020 17:22

Já se taky přidávám s prosbou o článek na téma banky/pojišťovny...Banky mám v CZ zatím jen Monetu/KB.
Ale poohlížím se po pojišťovnách - NN, Allianz, Prudential, Swiss Re., Zurich Re. Munich Re... jen se v nich moc nevyznám a jen podle P/E, Gross/net marginu a debtu to asi hodnotit nelze. Nějaké indikátory které u pojišťoven sledovat a co by mělo být první vztyčený prst, že je něco špatně?

Prosím, prosím ;)
ABBV, T, VAL, JCP, BT, CHL, GE, LB,SLB, SKT, VAL, KTP, CVS

Lukyn
Začátečník
Příspěvky: 35
Registrován: 10 dub 2019 22:33

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Lukyn » 23 bře 2020 12:00

Mám otázku, jakým způsobem lze ospravedlnit vysoký poměr ceny akcie vůči majetku společnosti (P/B) u obrů jako KO, PEP, MMM, JNJ, PG a spousty dalších, pro mě jako Defenzivního dlouhodobého investora.
A jsou tyto poměry vůbec ospravedlnitelné? Je to věc, která mě celkem zaráží, pokud bych hypoteticky měl platit například 10x vyšší cenu než je skutečná equity firmy.
ABBV, ADM, BASF, INTC, MO, SJM, STOR, T, WBA, XOM, SJM, UL, SMSI, VMD, OHI, AQN, LMT, INFU, SHEL, TROW, MMM, GOOG, CEZ, KOMB, PFE, LEG, ENAG

Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 530
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Marek » 23 bře 2020 12:57

doonio píše:
21 bře 2020 17:22
Já se taky přidávám s prosbou o článek na téma banky/pojišťovny...Banky mám v CZ zatím jen Monetu/KB.
Ale poohlížím se po pojišťovnách - NN, Allianz, Prudential, Swiss Re., Zurich Re. Munich Re... jen se v nich moc nevyznám a jen podle P/E, Gross/net marginu a debtu to asi hodnotit nelze. Nějaké indikátory které u pojišťoven sledovat a co by mělo být první vztyčený prst, že je něco špatně?

Prosím, prosím ;)
Spatne je to, ze pojistovny budou po cely 2020 calovat vsemozne skody jako nemyte (lide, firmy se budou snazit vytriskat usle zisky ze statu a pojistoven), a o tech ze sociku (EU) neuvazuj uz vubec. To co jsi vypsal je jako celek pro 2020 vice short, nez long.
Lukyn píše:
23 bře 2020 12:00
Mám otázku, jakým způsobem lze ospravedlnit vysoký poměr ceny akcie vůči majetku společnosti (P/B) u obrů jako KO, PEP, MMM, JNJ, PG a spousty dalších, pro mě jako Defenzivního dlouhodobého investora.
A jsou tyto poměry vůbec ospravedlnitelné? Je to věc, která mě celkem zaráží, pokud bych hypoteticky měl platit například 10x vyšší cenu než je skutečná equity firmy.
Bylo mym velkym nepochopenim a omylem domnivat se, ze zasadni cisla drzena na uzde (pe, pb, ps apod.) ochrani moje portfolio pred korekcemi ci pady, pan Market kdyz roste/pada, tak se na to moc nediva. Zda se, ze urcite firmy, jako Amazon, Faang companies, fakt brandable obskurni akcie (Ferrari, Manchester United, luxusni modni brandy... ikony, co se kupuji jako obdivu a podekovani, ne kvuli performance) opravdu vyzivni bezpecni aristokrate/kingove, si historicky drzi svoje premium, zatimco (napr.) nemecke automobilky, kuriva, aerolinie, ocelari, malo brandable malo sexy firmy (Ford, Renault atp.) si drzi svuj discount. Pracuje zde nejaka neuchopitelna konstanta "iracionalni (ne)obliby spolecnosti a (ne)duvera v budouci rust a vyvoj", ktera je dost stabilni a nemenna. Tedy firma s pe 15 modelove spadne na pe 10, a firma s pe 100 na pe 70 nikoli vice. Neda se rici, ze to co je trzne dlouho prepalene, by melo tendence vzdy padat vice ci rust mene v euforii pak.

Z tohoto pohledu akcie Apple pred par lety na pe 10 byla treba fantasticka prilezitost, kterou napr. vyuzil Buffett.

Urcite ale vzdy sleduji pomer zadluzenosti a ciziho kapitalu, takove firmy jsou jako stromy ve vymlete pude, pri vichrici jako prvni k zemi.
Naposledy upravil(a) Marek dne 23 bře 2020 13:08, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Pavel » 23 bře 2020 12:57

Lukyn píše:
23 bře 2020 12:00
Mám otázku, jakým způsobem lze ospravedlnit vysoký poměr ceny akcie vůči majetku společnosti (P/B) u obrů jako KO, PEP, MMM, JNJ, PG a spousty dalších, pro mě jako Defenzivního dlouhodobého investora.
A jsou tyto poměry vůbec ospravedlnitelné? Je to věc, která mě celkem zaráží, pokud bych hypoteticky měl platit například 10x vyšší cenu než je skutečná equity firmy.
Ospravedlnitelnost je dána nepřesnou hodnotou B, která nemusí správně zachytit hodnotu firmy (účetnictví není dokonalé). Je to na delší povídání, u každé firmy je to jinak a důvodů může být vícero. Hledět přísně na P/B se dalo spíše v dobách dávných, kdy ještě nebylo tolik firem jako třeba z oboru IT nebo vývoje léků.

Dalším faktorem je obtížně účetně zachytitelná určitá míra monopolu a kvality značky.

Odpovědět