Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Ondřej » 17 bře 2020 07:31

Jasně ty lidi co zmiňuješ nějak znám. Rozdělení portfólia pade na pade nechávám těm co mají před důchodem. Já do něj plánuji jít za dvacet let s tak to risknul s akciema. Meziročně můj dividendový příjem roste s překonává inflaci bez problémů.
Nakupují pravidelně několik let neřeším cykly. Pro někoho je to špatně mě to vyhovuje. Zajímá mě ocenění dané společnosti, ale to už se tu probíralo hodněkrát.
Každopádně každý jedeme za svý a já přeji každému aby se mu dařilo.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 141
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od JosephusMiller » 17 bře 2020 07:38

At uz ta panika na trzich potrva mesicu 1 nebo 8, dulezite je, co se stane potom. Za predpokladu, ze pristi rok nedostaneme dalsi herdu do zad (spalnicky, corona, 2021:zombie apokalypsa :-) ), se vse rozjede neuveritelym tempem. Svetova ekonomika ma obrovsky potencial a krome momentalniho zadreni vyrobnich zdroju nema strukturalni problemy (mineno vic nez obvykle). Takze ma obava neni ani tak to, ze bych dlouhodobe prodelal (ac jsem momentalne v cervenem), ale spis to, ze se jednoho rana vzbudim, prectu si na netu "Vakcina proti corona viru objevena") a trhy se zmatori driv, nez si stacim neco koupit :-).
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Antoan » 17 bře 2020 10:14

Marek:
Gilead testuje už v 3. fáze (priamo na ľuďoch) liek remdesivir, ktorý bol účinný a vyvíjaný už dlhšie na staršieho brata tohto vírusu SARS. Aj keď nie je ešte schválený bude sa asi už môcť so súhlasom pacienta podať v ťažkých prípadoch. Toto tipujem ako víťaza pretekov.
Vakcínu aktuálne začala testovať Moderna. Tam testy trvajú oveľa dlhšie - rok, rok a pol. Ale zapojilo sa do toho viac firiem takže uvidíme.
Ale ako prvé doporučujem byť doma, piť varené víno a čaje, teplota to svinstvo vraj likviduje. A pripraviť keš na palbu. Dobré správy ohľadne nákazy z Európy tipujem na otočenie kurzu. Polročné výsledky veľa firiem pôjdu proti ale asi to nezastavia. Teda tipujem.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Pavel » 17 bře 2020 11:43

Ondřej píše:
17 bře 2020 07:31
Jasně ty lidi co zmiňuješ nějak znám. Rozdělení portfólia pade na pade nechávám těm co mají před důchodem. Já do něj plánuji jít za dvacet let s tak to risknul s akciema. Meziročně můj dividendový příjem roste s překonává inflaci bez problémů.
Nakupují pravidelně několik let neřeším cykly. Pro někoho je to špatně mě to vyhovuje. Zajímá mě ocenění dané společnosti, ale to už se tu probíralo hodněkrát.
Každopádně každý jedeme za svý a já přeji každému aby se mu dařilo.
Malá poznámka - když někdo investuje "veškeré rodinné úspory", tak pravděpodobně ještě má třeba vlastní bydlení či jiná aktiva. Takže je potřeba posuzovat investice do akcií jako součást celého majetkového portfolia.

A druhá poznámka, přečtěte si znovu moudré knihy, zklidní vás to. Třeba jak Graham píše (volně řečeno) - když akcie koupím, zkusím si představit, že se pak několik let neobchodují na burze a tak se o jejich tržní cenu nezajímám. Starám se jen o to, jak jim jde byznys.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 630
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od StanikKolarik » 17 bře 2020 12:01

Plánuju využít poklesů a roztočit kolotoč (tentokrát už ne na margin :-) )...

Berte to jako moje tipy/otázky do čeho by šlo vlézt...

Rozmluví mi prosím někdo některý titul?
Nebo třeba jenom pořadí?
Něco koupit dřív než něco jiného?
U něčeho počkat? Něco úplně zavrhnout?

Obrázek

EDIT:
SKT a CCL jsou spíš spekulace
D a AZN si nejsem úplně jistý
obecně zvažuju, že na tu druhou polovinu ani nedojde
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 630
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od StanikKolarik » 17 bře 2020 18:44

tak zatím nakoupeno: GILD, PFE, NUE, UL, ADM
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od VSbrok » 17 bře 2020 23:40

se SKT bych osobně počkal.
Osobně tuhle firmu sleduju už přes rok, ale furt jsem nenašel důvod do ní investovat, ač BT ji tlačí už asi 5 let, tak graf ceny tomu vůbec neodpovídá a zavření obchodům jim teď rozhodně nepomůže.
Ač je to divi aristokrat, tak výsledky tomu příliš neodpovídají.

AZN, CCL neznám, ale vše ostatní mám v hledáčku taky, ale v US se stále korona neukázala v plné síle, takže čekám.
Uvědomte si, že v Číně trvalo asi 2,5 měsíce než nemoc dosáhla své špičky a bude prý cca 2,5 měsíce trvat než se vše vrátí do normálu.
Tedy aproximací bychom měli být v US v normálu cca za 4,5 měsíce = cca červenec 2020 :idea:

Ale moje křišťálová koule je furt v opravně, takže se taky můžu mejlit :(
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Daniel » 18 bře 2020 12:15

Máte nějaký názor na to, u kterých sektorů přijde dno dříve a u kterých později?

Konkrétně koukám na ty, které současná situace hodně poslala dolů, tzn.:
- Financial (bankám se zatím vyhýbám, ale třeba PRU nebo různé mREITs jako ABR, NRZ...)
- Consumer cyclical (speciálně restaurace DNKN, MCD, SBUX, CAKE...)
- Industrial (CAT, WRK, DOW...)
(- ropu záměrně vynechávám, protože tam už jsem ponořenej příliš a nechci riskovat ještě víc)

Zatímco snížení úrokových sazeb prudce sestřelilo ty finančníky a mREITs, mám pocit, že tam už na to trh zareagoval hodně tvrdě a nemuselo by to už být o tolik horší. I snížená dividenda by stále mohla být hodně vysoká.

Naopak u těch restaurací spíš ještě špatné zprávy mohou přicházet a tlačit cenu dál dolů, podobně jako v průmyslu... Tím, jak déle budou trvat opatření. Co myslíte? Nebo je to hloupost hledat sektorové rozdíly?

Zdá se mi, že spousta zkušenějších investorů na fórech zatím trpělivě čeká, ale já začínám mít větší strach z toho, že prostě nestihneme tu chvíli, kdy se to odrazí zpět nahoru, než že bych nakoupil moc brzo. Proto průběžně přikupuji a přemýšlím teď, jakým sektorům dát přednost.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Ondřej » 18 bře 2020 13:32

Daniel: určitě to není hloupost jistě budou některé sektory zasaženy více a jiné méně. Viz. jak jsem rozebíral jednotlivé mé akcie zde na fóru selským rozumem. Otázkou je zda to tak opravdu bude. Do hloubky jsem nelezl na to bude čas po prvních výsledcích. To, že netrefíme úplně dno je více než pravděpodobné a proto se o to ani nehodlám snažit. Ono to někdy vypadá na otočení trendu následně po nákupu to stejně zahučí dolů. U mě to tak vždy fungovalo :-D. Tak proč se stresovat. Vím neodpověděl jsem na co se ptáš, ale lepší než nic ne :-D.
BTW jíst, pít, bydlet, svítit, brát léky atd. to prostě musíme stále abychom neskončili v jeskyni. A pokud člověk nakupuje top firmy v oboru nebál bych se o jejich budoucnost. A pokud některá padne máme tu tu neustále opakovanou diverzifikaci tzn při 20 firmách to dělá 5% portfolia při ZOO jako mají někteří klidně i jen 2% :-D.

Já tedy stále čekám a trefování dna nechám druhým. Navíc mi pomáhá fakt pouhých 500 $ na účtu :-D

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v02

Příspěvek od Ondřej » 18 bře 2020 13:39

Pavel píše:
17 bře 2020 11:43
Ondřej píše:
17 bře 2020 07:31
Jasně ty lidi co zmiňuješ nějak znám. Rozdělení portfólia pade na pade nechávám těm co mají před důchodem. Já do něj plánuji jít za dvacet let s tak to risknul s akciema. Meziročně můj dividendový příjem roste s překonává inflaci bez problémů.
Nakupují pravidelně několik let neřeším cykly. Pro někoho je to špatně mě to vyhovuje. Zajímá mě ocenění dané společnosti, ale to už se tu probíralo hodněkrát.
Každopádně každý jedeme za svý a já přeji každému aby se mu dařilo.
Malá poznámka - když někdo investuje "veškeré rodinné úspory", tak pravděpodobně ještě má třeba vlastní bydlení či jiná aktiva. Takže je potřeba posuzovat investice do akcií jako součást celého majetkového portfolia.

A druhá poznámka, přečtěte si znovu moudré knihy, zklidní vás to. Třeba jak Graham píše (volně řečeno) - když akcie koupím, zkusím si představit, že se pak několik let neobchodují na burze a tak se o jejich tržní cenu nezajímám. Starám se jen o to, jak jim jde byznys.
Pavle kdybychom to však vzali podle zde nedávno zmíněného Kyosakiho, tak má zbylá aktiva nejsou aktiva ale pasiva, protože mi z peněženky tahají peníze. Jeho knihy jsem však četl někdy před deseti lety a tak jsme se tím zapomněl řídit :-D.
Nicméně musím se pochválit a poplácat po ramenou za to, jak mi dosavadní poklesy nijak nešramotí psychiku a kdybych nečetl tohle naše fórum byl bych asi úplně mimo. Přesně jak zmiňuješ Grahama se vlastně chovám. Už nevím kde, ale někde jsme četl, že to máš brát i tak jako bys mohl udělat pouze jeden obchod za rok. To by si pak asi každý jinak promýšlel. Navíc ta volatilita co je nyní by vlastně vůbec nebyla.

Tož pevné nervy všem. A jak už jsme psal, když nejde o život jde o [cenzura].

EDIT: Co tu do prdele dělá Cenzura??? KOLEGO?

Zamčeno