Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 02 led 2020 22:58

dočetl jsem se že žádná měna, uměle vytvořená nevydržela a zrušila se, oproti zlatu... tak si tak přemýšlím, jak by to vlastně vypadalo...

asi tak jako když se v Německu přestalo platit Markou nebo co tam bylo, a přešlo se na jinou měnu
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 02 led 2020 23:09

ať už zanikne nějakou monetární politikou, nebo hyperinflací... co já vím
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 03 led 2020 09:30

Žádná uměle vytvořená měna prý nevydržela. Nevím přesně, co tím ten autor myslel, ale hlavní měny světa fungují už v podstatě od nahrazení kovových slitků (mincí). Vazba na zlato se postupně vytrácela, dá se o tom leccos přečíst, někdo z toho usuzuje (už desítky let) příchod katastrofy. Přečti si i něco o funkci peněz, třeba jako oběživa a směny.

Když měna uměle zanikne, tak je to s nějakou náhradou - vznik Eura, zavedení jiné měny nadřazeným, okupujícím či vítězným státem. To asi v USA nehrozí, mají nejlepší armádu na světě, ohromnou ekonomickou sílu, technologickou vyspělost a dolar je jejich symbolem, který si určitě nedají vzít.

Měna se může znehodnotit vysokou inflací - to ale neškodí akciím, protože za akciemi je nějaký reálný majetek a schopnost vydělávat a ta se může zhoršit či zlepšit stejně tak jako celá ekonomika státu.

O dolar bych se fakt nebál, to spíš o nějakou recesi či krizi:-)

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 668
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 31 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 08 led 2020 15:43

Nejlepší armádu na světě, ohromnou ekonomickou sílu a technologickou vyspělost měli všechny impéria v lidské historii a všechny padly. To je 100% historická a matematická jistota. Také všechny rezervní měny posledních 1000 let byly nahrazeny jinou měnou, tak jak se převaha sil změnila. Blízká budoucnost bude patřit Číně a Indii, to je nezastavitelný trend a opět jen opakování historie, kdy se mnohokrát převaha přesouvala ze západu na východ a naopak již od dob Říma.

USA a dolar nejspíše budou dál, tak jako Španělsko, Holandsko a Británie a jejich měny, jen již nebudou mít takový vliv a výhody z jejich statusu impéria. Také bych dost polemizoval o té ohromné ekonomické síle USA. Jakou sílu má stát, který téměř nic nevyrábí, 50 let žije na dluh a do 30 let padne jeho veškerý příjem jen na splátku dluhu. A to za situace, že nulové sazby zůstanou navždy, jinak to nastane mnohem dřív. Polovina Američanů nedokáže pokrýt mimořádný výdaj ve výši $400, 78% Američanů žije od výplaty k výplatě a nějakých 75 milionů lidí má problém vůbec koupit jídlo.

Také nevím jakou technologickou vyspělost USA má oproti ostatním zemím. Co Čína a ostatní země nedokážou a USA ano. Třeba včera jsem sledoval dokument o rychlovlacích a 10 let zpátky Čína měl jen pár km a dnes má více tratí, než celý svět dohromady s průměrnou rychlostí 324 km/h.Tomu říkám technologická a ekonomická síla. Zatímco USA teprve začaly stavět první trať v Kalifornii a stavbu museli přerušit, protože došly peníze.

Jinak tohle video mluví za vše a skvěle ukazuje v jakých problémech USA je a bude mnohem hůř. https://youtu.be/WWQK2jmvW9U

A k té vysoké inflaci - ta velice škodí podnikům i akciím. Psal o tom Benjamin Graham v jeho knize Inteligentní investor. Pokud rostou mzdové náklady a cena surovin vysokým tempem, pak se ekonomice nedaří a vysoká inflace a úrokové sazby pak snižují cenu akcií a dividendy nestačí držet krok s inflací. Jasná ukázka jsou roky 1971 až 1980, kdy byla inflace až 15%, dolar téměř padl a vláda musela vydávat dluhopisy v cizích měnách, protože investoři nechtěli dolarové dluhopisy kupovat. Dnes je 1000x tolik dluhu v systému a možné je všechno.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 08 led 2020 17:27

Jen takova vstupka zakladnich ekonomickych dat velikost ekonomiky USA je asi 21% svetoveho HDP, druha Cina ma 12%, treti Japonsko 8%. Budoucnost rozhodne nepatri Cine, respektive jeste hodne dlouho patrit nebude. A to ze nic USA nevyrabi a Cina vse neni rozhodne vyhoda, naprosta vetsina toho co Cina vyrobi ma nulovou pridanou hodnotu, v USA je to naopak...

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Sumo.cz » 08 led 2020 19:39

Jen doplnim zajivajej zdroj k tematu.
Obrázek
https://howmuch.net/articles/the-world-economy-2018

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 08 led 2020 19:53

hah koukam že jsem si ve škole řikali stara data :D

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 11 led 2020 12:10

Prosim vas, mel by nekdo informace, popripadne odkazy s principem fungovani akciove arbitraze a dalsich technickych principu?
Jde mi o to, ze mam Lynx a pokud je akcie primarne kotovana napriklad na Nyse a v Parizi, ale take se obchoduje na xetre a v Londyne...tak pokud nakoupim napriklad na xetre, da se pak akcie prodat napriklad v Parizi? Lze ty akcie ,,premistit na jiny trh,, a nebo je akcie koupena na xetre VZDY na xetre i prodana? Na internetu defakto neni nic kloudnyho k nalezeni. Nechci se do toho dale zamotavat a proto ten dotaz necham takhle strucny protoze neznam presne nazvy a definice. Dekuji pratele za ujasneni si pojmu a dojmu.

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 11 led 2020 13:21

Kdysi jsem to zkusil v ramci jedne meny a jde to pokud stejny isin je kotovany na obou burzach, ale v dnesni dobe uz je arbitraz spise jen teoreticka moznost v ramci akademickeho sveta kvuli propojenosti sveta kde reakce na udalost trva max par vterin a behem toho nestihnes ani zadat prikaz na jedne burze

Hradec
Začátečník
Příspěvky: 117
Registrován: 18 lis 2019 14:35

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Hradec » 11 led 2020 16:08

Ahoj, dekuju za reakci. Ja to nemyslel jako nastroj k ziskani penez, ale jako zpusob pochopeni, jak funguje obchodovani na burzach. Neni mi to jasne. Jde mi o nakup/prodej v ramci jednoho isinu i meny. Samozrejme jsou obchodovane na burzach, ktere zminuju(aby nedoslo k mylce).
Priklad:
Kdyz nakoupim na Xetre, tak jsou ty akcie z burzy stazene a ,,ulozi,, se do nejakeho ,,depozitare,,. Pri prodeji se akcie ,,vyjmou,, z ,,depozitare,, a jsou nabidnuty k prodeji na mnou urcene burze(kdyz si budu chtit burzu urcit a nenecham to na SMARTu), napriklad na Euronextu v Parizi. Funguje to tak?
Jak rikam, nikde jsem se nedopatral, jak funguji obchody po technicke strance. Zodpovezeni tohoto dotazu by mi dost pomohlo v nahlizeni na obchodovani(bylo by to pro me snazsi :-D)
Protoze pak by to znamenalo, ze nezalezi na ,,mistu puvodu akcie,,..ale ze zalezi pouze na tom, ze je mam :D ...protoze si je mohu prodat ,,kdekoliv budu chtit,,

Odpovědět