Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Malag » 06 lis 2019 13:24

Mě to vcelku dává smysl, srovnávat se s nějakým benchmarkem. Tím neříkám, že se člověk musí snažit něco překonat, ale je to prostě jen další informace k vyhodnocení jak se mému portfóliu daří. Pokud budu řešit jenom absolutní výnos, tak nemám komplexní zpětnou vazbu o tom, jak si vedu.

Jako benchmark lze klidně použít nějaký value index nebo třeba index složený z divi aristokratů. Pokud se mi bude dařit tři roky po sobě udělat třeba +7%, ale divi aristokrati, ze kterých vybírám, udělali +10%, tak to není žádná paráda. To samé obráceně, pokud mám -5%, tak bez srovnání mi nezbývá než konstatovat, že jsem někde udělal chybu, ale co když prostě proběhla globální korekce/recese a já jsem ji rozchodil ještě s klidem?

Někdy mě zaráží, že jsou lidi schopni řešit YoC na 2 desetinná místa, ale dělají, že je trh okolo vůbec nezajímá. Jakoby s indexem radši ani srovnávat nechtěli. Teď mluvím např. o komunitě okolo ppciana.

Jinak samozřejmě souhlasím, že primárně má člověk koukat na svůj vlastní cíl. Jen je však potřeba přizpůsobovat okolnostem, ale se z mého pohledu dají měřit právě tím indexem.

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 06 lis 2019 13:50

Třeba když jsem začínal před lety tak jsem měl furt potřebu se srovnávat s nějakým indexem, čistě ze soutěživosti. Ale postupně mě to přešlo.

Ono když se zeptáš duchodců na floridě, což jsou defakto vždy rentiéři, jestli vydělali víc než index, tak ti řeknou, že neví, ale že vydělali tolik, aby si mohli takle užívat života.

Malag
Začátečník
Příspěvky: 101
Registrován: 30 srp 2019 10:43
Been thanked: 5 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Malag » 06 lis 2019 13:58

Nojo, až budu důchodce na Floridě, tak už mi to taky bude jedno :D Zatím na tom makám :D

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 06 lis 2019 14:25

Jak bylo řečeno zajímá mě především peněžní tok. Jestli vzrostla kapitálová hodnota o 10 či 15 % nebo poklesla mě netrápí tolik jako to kolik mi přistálo na účtu. Jestliže jsou firmy, které vlastním, zdravé a zvyšují či alespoň udržují dividendy jsem spokojený. Navíc na porovnání jsem líný jelikož pravidelné přidávání kapitálu to stěžuje. Ovšem někde jsem tu tuším psal jak jsem na tom v meziročním porovnání bez přidaného kapitálu. Tož uvidím zda se mi to bude chtít počítat i teď.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 06 lis 2019 14:29

Ještě bych dodal, že pokud by mi šlo o překonání indexu investoval bych do rizikovějších titulů a převážně růstových akcií co jsou aktuálně v kurzu.
Já ale dávám přednost "bezpečnějším" investicím.
Každopádně jak jsi uvedl mě bude více zajímat jak si povedou v případě propadu trhu. Vlasy si i přesto trhat nebudu, bo už tak jich moc nemám a budu nakupovat.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 07 lis 2019 20:53

mnam84 píše:
06 lis 2019 13:50
Třeba když jsem začínal před lety tak jsem měl furt potřebu se srovnávat s nějakým indexem, čistě ze soutěživosti. Ale postupně mě to přešlo.
Přesně tak to mám já, ani mě to už nebaví, spíš energii věnuju jednotlivým akciím nebo makroekonomickým trendům. Ale dřív mě to mj. vedlo k zamyšlení a lepšímu chápání některých souvislostí na trzích.

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 12 lis 2019 11:26

Taková otázka... prožil si někdo z vás recesi v roce 2008 a už v tu dobu investoval ?
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Cyberguy » 12 lis 2019 15:33

Můj první nákup (Erste bank za 360Kč/ks) byl v r. 2012. 2008 jsem to ještě jen sledoval.

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 12 lis 2019 16:08

Jsem na tom stejně první nákup v roce 2012. V době krize jsem to studoval a otálel.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Martin » 12 lis 2019 16:32

Ja dostal v roce 2009 radu - zivotni pojisteni, atak jsme tam s manzelkou hupsli....skoda let, ze jsem nemel nekoho, kdo by me poradil co a jak s akciemi. Proto vsechna cest IG webu a podobnym. Prisli jsme zhruba o pulku penez, tak uvidim co se mnou udela pripadna dalsi krize. Snazim se kupovat hlavne stabilni platce dividend, takze mi budou posilat divi.Kdyztak se z pripadnyvh cervenych cisel za ty roky dostanu.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Odpovědět