Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Ondřej » 09 srp 2019 12:04

Přesně. U nás jsem se pochlubil jen rodičům a sestře. Jinak ale nemám tušení kolik vydělávají ostatní členové rodiny třeba ze strany manželky.
Sám to také nijak nevytrubuji do světa právě kvůli závisti druhých. Už tak nás někteří mají za zbohatlíky proto bydlíme v 3+1 bytě a jezdím v Mitshubishi colt. :-D Jenže hold investuji do akcií a to přeci musím být boháč.
Co vím, tak některé firmy striktně zakazují sdělovat kolik si vyděláš. U nás taky jeden neví kolik vydělává ten druhý.
Ono to totiž pak nedělá dobrotu, když zjistíš, že děláš to samé a bereš méně. Jenže ten druhý je tam třeba déle.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 09 srp 2019 14:23

Jsme v Česku, takže závist je všude, takže kam se podíváš ... můj názor je, že o tom se bavím jen s opravdu dobrým známým :idea:
V nejbližší rodině se tak nějak plus mínus ví kolik kdo vydělává, ale i tak to nikdo neřekl na plno "vydělávám XX tisíc", ale spíš jen takový náznaky ...

Mezi kolegy je to ovšem ještě horší a některé firmy zákaz "ventilace" výše platu dává ji i pracovních smluv!

Např. ve skandinávských zemích a Švýcarsku je dotaz na plat velmi hrubá urážka a může vést až k výpovědi :!:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 09 srp 2019 14:33

Je to v zásadě soukromá věc a je jen na konkrétní osobě, jestli to chce sdělit a komu. Je to součást mnohaleté kultury, v Evropě je obvyklé takovou informaci neříkat, pokud se zrovna nechci chlubit nebo vyvolávat lítost nad tím, jaký jsem chudák.

Na druhou stranu když se budu třeba s kamrádem bavit o své práci, můžu mu klidně naznačit, že podobnou činnost je obvyklý (průměrný) plat takový a takový, pokud dává smysl takovou informaci říct nahlas. To koneckonců není zas tak utajená informace a lidé rámcovou představu mají.

U majetku je to už ale vůbec soukromá věc, závist a bezpečí jsou dostatečným argumentem. Však když se bavíme o nákupech a prodejích, není vůbec důležité jestli nakupuju či prodávám 10, 100 nebo 1000 ks. Takový detail nikomu v lepším rozhodování nepomůže.

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Cyberguy » 09 srp 2019 14:38

MartineD,
ptát se kolik kdo vydělává je dle mne špatné, nevhodné až drzé. V některých společnostech je to i zakázané a důvodem k okamžitému vyhazovu. Ptát se na to můžeš někoho s kým jsi ve společné domácnosti a máte společný rozpočet. Stejně tak bys na takovou otázku neměl odpovídat. Otázka příjmů je jako ekonomie sama. Ty se na trhu potkáš s poptávkou po tvé práci (zaměstnavatel) a buď se nabídka mzdy s tvojí poptávkou po mzdě protnou v ideálním bodě (equilibrium) a budeš mít práci nebo ne a nedojde k uzavření obchodu (v tomto případě pracovního poměru). Poměřovat svůj plat s kolegou je ... ekonomie říká: "za jinak stejných okolností" ... srovnání platů může být zkreslující. Dělá skutečně stejnou práci? Ve stejné firmě? Má za sebou nějaké zásluhy, zkušenosti, úspěchy? Neumí něco co jiní neumí? Zlepšení? Je perspektivnější, umí něco navíc aniž by to dnes v pci uplatňoval ale co když se to bude hodit? Možná nastoupil když byl zaměstnavatel v "úzkých" a byl ochoten jej přeplatit a nyní třeba tato potřeba pominula. Navíc závist je zničující jak v přátelství tak v práci. Ber to jako radu.
Obraty (účetní uzávěrky) právnických osob by měly být zveřejňovány ve sbírce listin v Obchodním rejstříku.
Na informace o investicích pohlížím jako na informace o výši mé mzdy. Nebo kolik čeho mám. To se prostě neříká.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Pavel » 09 srp 2019 14:42

Cyberguy - hezky a výstižně napsané!

mnam84
Investor
Příspěvky: 588
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od mnam84 » 09 srp 2019 15:08

Já třeba chtěl / chci dělat trenéra u nás v klubu a musel jsem si zjistit kolik berou ti trenéři, abych částku nepřestřelil.

A dalo to dost práce zjistit relevatní informace. Ne že bych jim záviděl, ale chtěl sem mít představu o kolik si můžu říci za stejnou práci jako ostatní co nabízím.

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Andrej » 09 srp 2019 18:35

Na mail mi chodí týždenný newsletter ohľadom akcií a bola tam veta "Vyhrocení křehkého vztahu podle očekávání nepotěšilo investory. Americký akciový trh zažil nejhorší den v roce a index S&P 500 oslabil během pondělí o 3 %. Zbytek týdne byl o poznání pozitivnější a americký trh tak vystoupal zpět na úrovně z konce týdne.".
Teraz neviem či som divný, mne to celkom vyhovovalo. Ešte keby to vedeli oznámiť aspoň 24h vopred :D
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 09 srp 2019 18:42

Andrej: tož mě se to taky líbílo, ale líbilo by se mi to víc, kdybych to šlo o 10% a nej jen o 3% a ještě mnohem víc, kdybych měl zrovna na účtu 1000 USD a ne jenom 100 USD :mrgreen:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
MartinD
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 28 kvě 2019 12:49

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od MartinD » 09 srp 2019 20:42

Omlouvám se, asi jsem to měl napsat... samozřejmě bylo myšleno že když na to přijde řeč a je to mezi přáteli, třeba rodinou atd. pak mi to přijde v pořádku, pokud to z něj nebudu nějak tahat...

Takže tak, myslím že minimálně ve vztahu rodič a ehm, mladistvý si myslím že mluvit o pěnězích může jenom pomoct... u toho mám zkušenost pouze s jedním z rodičů, pro druhého jsou peníze skoro zakázané téma...
ABBV, MO, T, XOM, IRM, WFC, INTC, PFE

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 09 srp 2019 20:53

Ano jak kdy a jak kdo.
Před koncem roku jsem v šatně ve škole zaslechl rozhovor, kdy se rodič rozčiloval nad tím, že dítě něco rozbilo ... a dítě naprosto s klidem prohlásilo: "však vyděláš 50tisíc měsíčně, takže mi klidně můžeš koupit nový" :o

Takže pokud dítě nechápe kolik stojí peníze, tak bych to asi moc před dětma neventiloval.

Navíc děti jsou občas víc závistivý než dospělí a syn kdysi přišel dost smutnej ze školy s tím, zda/proč vydělávám tak málo, že mu nemůžu koupit iPhona za 20 tisíc, ale jenom tenhle mobil ... tož to jsem tedy čuměl :shock:
Takže následoval rozhovor o technických parametrech a výkonosti ... a druhej den přišel vysmátej, že ostatní mu závidí tak výkonnej mobil :lol:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět