Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 519
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Marek » 23 črc 2019 01:54

Osobne jsem +20% od 1.1.19 a -5% od zacatku investovani. S obema cisly jsem v podstate spokojeny, vzdyt prvnich par let jsem si vytycil cil naucit se problematiku, ziskat investicni mindset a naucit se rozumne si odkladat (automatizace chovani). Ve druhe fazi pak hodlam prinejmensim drzet krok s celkovym trhem, protoze je mne jasne, ze s minusovymi cisly to dlouhodobe nepujde :) Bohuzel jsem se loni opakovane dopustil naivnich obchodu, plynoucich z meho 'piratskeho' pristupu k penezum a majetku, ktere 'nebyly dostatecne promyslene'. (Motto pro 2019: trhy rostou, tedy poroste to i investicnim blbum)

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 23 črc 2019 07:13

Nekoukej se co kolik vydělal trh... Je to zbytečný. Když se zeptáš duchodců na floridě (prakticky všichni investovali) kdo z nich porazil nebo vyravnal trh, neodpoví ti nikdo. Ne protože by nechtěli, ale protože vůbec netuší kolik vydělal trh. Ví jen že vydělali dost aby mohli ležet na plaži až do smrti ;)

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 23 črc 2019 09:04

Počítejte s tím, že když preferujete vysokodividendové akcie, tak pravděpodobně vaše portfolio bude v čase stoupat pomaleji než burzovní indexy.

Tedy porovnávat výkonnost svého portfolia s indexy nevyjde moc dobře.

Pokud ale započtete výnos z dividend, už to bude lepší:-)

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Andrej » 23 črc 2019 10:00

Máš nejakú hranicu, čo už považuješ za vysokodividendovú akciu?
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od VSbrok » 23 črc 2019 12:10

Andrej píše:
23 črc 2019 10:00
Máš nejakú hranicu, čo už považuješ za vysokodividendovú akciu?
Dle amerického pohledu je to cokoliv nad 4%.
Vychází to z jejich více jak 100leté historické zkušnosti, že když investuješ pro slušný důchod, tak Ti po odchodu do důchodu stačí ročně z ptf vytáhnout ročně 4% dividend, aniž bys tedy sahal na investované peníze ... utrácíš jen obdržené dividendy :idea:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
_turek
Začátečník
Příspěvky: 85
Registrován: 12 čer 2019 14:15

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od _turek » 23 črc 2019 15:51

Mě by zajímalo jak v tom vypadají další generace, které to vše sdědí. Chápu že se to rozmělní mezi děti, ale pořád je to solidní základ rozšířit to v něco hodně velkého.
Portfólio: TXRH, V, Shack, CMI založeno 2018
Můj blog : http://blog.mojeokoli.cz/category/akcie/
Brooker: Fio

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Pavel » 23 črc 2019 15:56

Andrej píše:
23 črc 2019 10:00
Máš nejakú hranicu, čo už považuješ za vysokodividendovú akciu?
Není ostrá hranice, jde o princip, na který je potřeba nezapomínat, každá mince má dvě strany. Akcie, které vyplácí nižší dividendy si ponechají větší část zisku na další rozvoj. Z tohoto principu vycházím.

Jinak tu "hranici" můžeš vzít třeba jako průměr DY třeba u indexu S&P500, tuším se pohybuje kolem 2% hrubého.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 23 črc 2019 17:19

Před 50 lety bylo normální že firma vyplácela 70% a zbytek nechávala na rozvoj, dnes je normální že vyplací okolo 40%, a stejně to nepřináší větší zisky akcionářům

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od Ondřej » 23 črc 2019 19:41

mnam84 píše:
23 črc 2019 17:19
Před 50 lety bylo normální že firma vyplácela 70% a zbytek nechávala na rozvoj, dnes je normální že vyplací okolo 40%, a stejně to nepřináší větší zisky akcionářům
A jak je na tom poměr zpětného odkupu akcií? Určitě je potřeba brát obojí dohromady.
Vyplacená dividenda to jsou peníze pryč z firmy. Příslib odkupu akcií jsou peníze uvnitř a pro případ nenadálé situace k dispozici. Nehledal jsem přesná čísla, ale nebude ten rozdíl v tom?
Velké firmy už mají přeci omezené možnosti rozšíření a tak udržují jistotu s nízkým výplatním poměrem, ale oznamují brutální programy zpětného odkupu akcií.
Tím navyšují EPS a udržují tak tedy nízký výplatní poměr i v případě klesajícího zisku.

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Výsledky portfolií - aneb pochlubte se

Příspěvek od mnam84 » 23 črc 2019 21:04

Zpětné odkupy nevím, ani netuším zda se dají někde najit záznamy, ale obecně se použivají dost špatně. Nakupuje se když jsou ceny maximální, a akcie se vydávají když jsou ceny minimální...

Odpovědět