Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Zamčeno
Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 14 črc 2019 12:26

ado130 píše:
14 črc 2019 12:23
Jasné, 1% poznám a tiež sa ho držím. Vlastne ste mi odpovedali a je to tá "prvá" varianta, čo som písal, tzn. nákup napr. za $500 a nech to je už akýkoľvek počet ks.
Ja som v tomto možno trochu divný, ale mám rád "pekné" čísla, takže ak napr. nákup za spomínaných $500 a je to napr. 13ks, už dohodím nejaký $ aby to bolo 15ks.

Pavel: áno, inteligentného mám na zozname. Aktuálne mám začatého p. Gladiš a p. Ladislava, takže potom bude do tretice.
Nejsi divný mám to stejně. Když jsme teď měl nějaké $ z dividend raději jsem dokoupil, abych zaokrouhlil počty na pěkná čísla. :D Tak jsem rád, že nás takto degenerovaných je víc. Velice mě naštval Santander, když vyplácel dividendu v akciích a pokazil mi tak krásných 200 kusů.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 767
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Pavel » 14 črc 2019 13:31

ado130 píše:
14 črc 2019 12:23
Jasné, 1% poznám a tiež sa ho držím. Vlastne ste mi odpovedali a je to tá "prvá" varianta, čo som písal, tzn. nákup napr. za $500 a nech to je už akýkoľvek počet ks.
Ja som v tomto možno trochu divný, ale mám rád "pekné" čísla, takže ak napr. nákup za spomínaných $500 a je to napr. 13ks, už dohodím nejaký $ aby to bolo 15ks.

Pavel: áno, inteligentného mám na zozname. Aktuálne mám začatého p. Gladiš a p. Ladislava, takže potom bude do tretice.

Zatiaľ fungujem čisto Degiro, tam je to s poplatkami trochu inak, takže môžem nakupovať aj za menšie čiastky.
Divných je nás několik, já zásadně nakupuju kulatá čísla:-)

Inteligentního investora bych předřadil knížce pana Ladislava a četl ho dřív:-)

mnam84
Investor
Příspěvky: 576
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od mnam84 » 14 črc 2019 16:15

Knihy od Gladiše jsou napsané na zjednodušeném principu toho co učil Graham. Pro plno lidí jsou pochopitelnější na první čtení. Já tež po když sem četl poprvé Inteligentního investora skončil v pulce a nic si z toho neodnesl. O dva roky později sem to přečetl za dva měsíce a cítil jsem se mnohem obohacenější s jasnější představou jak postupovat.

Hodnotu nákupu asi řešim tak, že se stanovim, náky rozpočet a co se do něj vejde to koupim :D někdy to jsou tři akcie jindy stovky

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 147
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od bigusdykus » 14 črc 2019 20:55

Z knížek je podle mě dobrý i Kostolany. Dobře se čte a ty rady nestárnou.
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Uživatelský avatar
_turek
Začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: 12 čer 2019 14:15

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od _turek » 14 črc 2019 22:39

Já mám teď rozečtenou Jak vybírat nejvýkonnější akcie 10 osvědčených investičních strategií (Richard Koch, Leo Gough) průvodce Financial Times Starší titul u nás přeložen 2011 a i když nejsem žádný znalec literatury kolem akcií tak mi ta kniha příjde děsná. Některé postřehy fajn, ale jiné tipy úděsné. Například jak sledovat portfolio (chápu že v roce 1994 kdy byl první výtisk to tak asi nějak mohlo být ale posuďte Udělejte si čtvrtletní tabulku. Do hlavičky vypište výkon celého indexu a pak výkony jednotlivých akcií. Tak uvidíte jak si vaše akcie vedou a uvidíte tam ty špatné. (můj názor sice do akciíí neinvestuji ani rok, ale rozkolísanost titulů klidně během dvou dnů může udělat několk procent, jeden den nahoru, druhý dolů a když zrovna v den uzávěrky to bude tak tak mi to nic neřekne) Další perla která mě rozesmála. Pokud chcete mít akcie které budou nějak kopírovat výkon burzy, tak je vyberte třeba tak, že si tituly seřadíte podle velikosti a nakupujte sestupně podle hodu kostkou, tak docílíte že budete mít náhodně vybrané tituly :) atd... . :) Ale mnoho tipů je pro mě zajímavých, takže knížku určitě se zájmem dočtu. Třeba tam vtlouká do hlavy, to že by se nikdy neměla akcie dokupovat za levnější peníz než původní nákup, protože člověk nekupuje dobrou akcii nebo neroste. Vím všichni tu ředí nákupky, ale něco ta myšlenka do sebe má. Autor poukazuje na to že ředění rádi nabízejí a obhajují portfolio manažeři, kteří musí vykazovat aktivitu, nákupy a tím obhajují své předchozí tipy a toto přesvědčení přešlo k veřejnosti.

Jinak super kniha s kterou jsem čtení o akciích začal byla Investice do akcií od Petra Čermáka
Portfólio: TXRH, V, Shack, CMI založeno 2018
Můj blog : http://blog.mojeokoli.cz/category/akcie/
Brooker: Fio

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 822
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Ondřej » 15 črc 2019 05:11

Nic proti ale takovou knihu bych ani dál nečetl.
Jako tvrdit, že nakupování za levnější cenu je něčí lobby mi přijde úsměvné. Co ještě za další konspirační teorie ti autoři napsali? :D I když na druhou stranu na pobavení to opravdu nemusí být špatná kniha.

mnam84
Investor
Příspěvky: 576
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od mnam84 » 15 črc 2019 09:45

Podobným teoriím o hodech kostky se třeba Gladiš dost vysmívá. Celkem chápu proč. Moc racionality na tom není.

Andrej
Pokročilý
Příspěvky: 230
Registrován: 20 čer 2019 22:07

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od Andrej » 15 črc 2019 10:23

Viacerí ste písali, že ste prikúpili IRM. "Neriešite" tam hodnotu P/E, ktorá je pomerne vysoko?
SPM: /viewtopic.php?f=12&t=524
ETF: IWDA
Technology: INTC | CSCO | T | IRM
Consumer Goods: MO
Financial: WFC | NRZ | O
BDC: MAIN
Utilities: PPL
Industrials: RTX | MMM
Healthcare: ABBV | PFE | JNJ
Basic Materials: RDS.B | XOM

mnam84
Investor
Příspěvky: 576
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od mnam84 » 15 črc 2019 10:58

P/E není u této firmy přiliš vypovídající, radši použij P/FFO, který se aktualně pohybuje okolo 13 což je pro vetší část lidí atraktivní hodnota

bigusdykus
Začátečník
Příspěvky: 147
Registrován: 24 čer 2019 15:29

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit?

Příspěvek od bigusdykus » 15 črc 2019 11:21

mnam84 píše:
15 črc 2019 09:45
od mnam84 » 15 črc 2019 09:45
Podobným teoriím o hodech kostky se třeba Gladiš dost vysmívá. Celkem chápu proč. Moc racionality na tom není.
Jakože burza se jinak chová racionálně? ;)

To s tím dokupováním za levnější peníze - asi by každému nákupu měla předcházet úvaha, jestli je další nákup titulu vhodný. Pokles kurzu může mít svoje opodstatnění ve fundamentech.

K hodům kostkou - jednou ze strategií je pravidelný nákup, každý měsíc, bez ohledu na kurz. Což je jistý druh náhodné procházky.
Podobné to bude s výběrem titulů do portfolia. I to nejracionálnější rozhodnutí stejně nakonec podstoupí test časem, kde se ukáže realita. Co je platný výběr slovutného titulu, když jdou proti němu budoucí zprávy, které v době nákupu nemůžeme znát? Namátkově mě teď napadá Deutsche bank nebo Bayer. Investor buď může ředit nebo se utěšovat, že v dlouhodobém horizontu se firma vzpamatuje a kurz se vrátí.
Ale jak říkal jeden klasik, "V dlouhodobém horizontu budeme všichni mrtví."
ČEZ, Moneta
AAPL, ABNB, AT&T, 3M, GSK, INTC, KHC, WBA, JNJ, MCD, CSCO, ENB, MPW
BASF, Allianz, Lufthansa, RDS-B, BMW, Santander, BHP/BIL
Spekulace: ABNB, CRSR

Zamčeno