Povídání o všem možném a nemožném..

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek
Investor
Příspěvky: 520
Registrován: 20 čer 2019 11:34

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od Marek » 05 črc 2023 18:01

Ahoj czhuntere. Prosim te, v mem predchozim vetsim postu na predchozi str., vidis tam neco, co jsem si mylne vylozil ci spatne identifikoval / prehlednul nejaky dulezity vycislitelny fakt? Diky za info. Prozatim na sve PF nesaham (castecne i proto, ze se k tomu nemohu dokopat).
Jinak WESTROCK mi neprijde grafove tak spatny. FG mi ukazoval rust EPS pres 7% za posl. 20 let (zadna slava, ale ani totalni traga), zretelny rust dividendy, slusna valuace.
Prozatim se klonim k tomu, prikoupit firmu CHEMOURS (obcas ji zminuje i Chuck jako levnou), ciste pro pomer nynejsi valuace vs. predikce budoucich cisel. Popr. BANK OF OZARKS, kde mam ale asi o neco vetsi pozici.
Predpokladam, ze je rozumne brat v potaz, ze v obou pripadech nejde o prilis casem proverene firmy (CC - odstepek z 2016?).
Samotna Stanikova definice jak se chape je nepresena, protoze se podle toho nechova :) Namatkou, co si pamatuju, RITM nakupoval zcela oportunisticky okolo $4 v covidu v dobe tuhe REIT paniky - vyplatilo se. Tedy ani nahodou neslo o do strany jdouci akcii, spis presny opak. Take jeho investice do NUCOR byla vylozene oportunisticka a Stanik pak sam sebe otevrene x-krat popichoval za velmi predcasny prodej. Opet, jde o kvalitni, ale zaroven extremne cyklickou spolecnost (Caterpillar hadra). Tedy stran toho, co si czhunter o jeho PF mysli, jeho definice sebe sama v jadru nesedi :)
CAH je skvela firma, jsem v ni snad +90%, tomu panecku rikam value investing :D. Holt ukazka, co se realne muze stat, kdyz slusna stabilni firma dozene ferovou valuaci na zaklade zmeny sentimentu (pravdepodobne ostartovaneho zlepsenymi "dvouciferne rustovymi" vyhledy po X letech).

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od StanikKolarik » 06 črc 2023 12:24

Tak primárně já jsem investor DI ne DGI...
Takže pokud mi firma nesahá na dividendu, tak mi až tak nevadí že má červenou nákupku

WRK přemýšlím už hodně dlouho o prodeji (nakupoval jsem ji kvůli dosypání sektoru)
NWL nevím proč, ale furt jim věřím
RITM je můj miláček
BGS jsem dřív hodně věřil, ale teď to vypadá bledě
ERIC, NNDM, VNTR byly fakt špatné nákupy, ale až tak mne to nebolí protože největší z nich je ERIC s 0,46% PTF
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od StanikKolarik » 06 črc 2023 12:25

btw. a co je vůbec za číslo ta oražová čára? Nějak si nedokážu rozklíčovat to P/E=0
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 07 črc 2023 12:58

Povím ti tajemství. 30Y dluhopis platí 4%. Dvakrát tolik, než vydělal WRK a půlka firem v tvém portfoliu. A bez rizika. 2Y platí 5%. Korporátní a junk dluhopisy koupené přes CEF fond platí 6-12% a jsou řízeny profíky z oboru a platí měsíčně. Takový CEF Barings Corporate Investors platí distribuci od roku 1971 a překonal i S&P 500. 17% ročně vs 10% s reinvestováním a kdo koupil v roce 1984, tak generuje 330 tisíc USD distribuci z 10 tisíc USD investice. 33x původní investice. Tomu říkám yield on cost.

Pokud chci jen stabilní a s inflací prohrávající dividendu, tak mám být v dluhopisech a ne v riskantních akciích odpadní kvality. A jak všichni víme, tak jen za rok 2022 a 2023 ti z těch nerostoucích dividend ukrojí kolem 20-30% kupní síly inflace.

Oranžová čára je férové P/E dle rychlosti růstu podle vzorečků Petera Lynche a Benjamina Grahama a pro většinu firem je to i 150 letý median P/E 15. Jak určitě víš, tak dle Grahama má nerostoucí firma mít P/E 8, aby něco vydělala svým investorům.

Jinak nevím, co je to dosypávání sektorů. Nikde jsem to od profíků investorů nečetl. Většina z nich jsou silně koncertovaní hodnotoví investoři a nekupovali by WRK jen kvůli sektoru. A za 2 minuty googlení jsem našel ze stejného sektoru mnohem kvalitnější firmy, co nejsou tak cyklické, jako WRK a mají dlouhodobý růstový trend. Amcor, Ball, Crown Holdings a bude jich více. Ty bych zkoumal místo WRK.

Dividendy jsou dnes nejnižší v historii a tedy být tak skromný a nechtít nic jiného, než jen tu ubohou 3% dividendu nevidím prostě jako rozumný styl investování. Kor, když jsou stovky rostoucích firem, které jde rychle objevit díky Fastgraphs. Taky platí dividendu, ale krom ní i dodají kapitálový výnos a růst dividendy pro držení s inflací a i něco navíc.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 07 črc 2023 13:07

Marek píše:
05 črc 2023 18:01
Ahoj czhuntere. Prosim te, v mem predchozim vetsim postu na predchozi str., vidis tam neco, co jsem si mylne vylozil ci spatne identifikoval / prehlednul nejaky dulezity vycislitelny fakt? Diky za info. Prozatim na sve PF nesaham (castecne i proto, ze se k tomu nemohu dokopat).
Jinak WESTROCK mi neprijde grafove tak spatny. FG mi ukazoval rust EPS pres 7% za posl. 20 let (zadna slava, ale ani totalni traga), zretelny rust dividendy, slusna valuace.
Prozatim se klonim k tomu, prikoupit firmu CHEMOURS (obcas ji zminuje i Chuck jako levnou), ciste pro pomer nynejsi valuace vs. predikce budoucich cisel. Popr. BANK OF OZARKS, kde mam ale asi o neco vetsi pozici.
Predpokladam, ze je rozumne brat v potaz, ze v obou pripadech nejde o prilis casem proverene firmy (CC - odstepek z 2016?).
Samotna Stanikova definice jak se chape je nepresena, protoze se podle toho nechova :) Namatkou, co si pamatuju, RITM nakupoval zcela oportunisticky okolo $4 v covidu v dobe tuhe REIT paniky - vyplatilo se.
Příští týden na to mrknu, teď nebudu mít čas.

WKR rostlo do roku 2013 a od té doby je hrozně cyklický a EPS nižší, než tehdy a to i bez započtení inflace. Tedy něco špatného se s firmou děje a chce to nastudovat. Takhle extrémně cyklickou firmu na dlouho fakt ne. Na nějakou spekulaci na chycení cyklického dna a prodej nahoře, proč ne, pokud to někdo vyhledává.

Když si mohu koupit ABC, který roste zisky rok za rokem dekádu za dekádou, pak nedává smysl si koupit WRK.

RITHM je mortage REIT a jako skoro všechny má dlouhodobý trend poklesu zisků a platí dividendu ředěním akcionářů. Tedy člověk má krásnou dividendu, která ale sotva pokryje poklesy ceny akcie. Většina mortage REIT má celkové výnosy kolem nuly za delší období i přes dvouciferné yieldy. Tedy oportunisticky bych si v roce 2020 kupoval ultra kvalitní firmy, které jsou dvakrát za život ve slevě a ne mortage REIT.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od VSbrok » 09 črc 2023 00:06

Tož zrovna RITHM a ABR jsou jedny z nej mREIT firem.
Ano, taky ředí, ale ne zas tolik a hlavně, když ředí, tak ve vhodnou dobu a výnos se ihned promítne do výsledků.

Pokud si někdo chce přidat vysoce výnosné mREIT firmy, tak dnes asi jedině tyhle...
StanikKolarik píše:
06 črc 2023 12:24
RITM je můj miláček
BGS jsem dřív hodně věřil, ale teď to vypadá bledě
Jop, s RITM to mám stejně.

BGS dle FG vypadá, že dno bylo dosaženo a pro roky 23 a 25 se očekává růst, sice ne nijak závratný, ale vypadá to dobře.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 10 črc 2023 18:19

RITHM do roku 2017 super, ale od roku 2018 klesá EPS rok za rokem. Taky jim margin call při pandemii vymazal hodně aktiv nucenými prodeji za panické ceny.

Dividenda tomu odpovídá $2 v roce 2018 vs $1 nyní. V roce 2024 se odhaduje, že firma teprve dotáhne zpátky zisky z roku 2014 (nedejbože započíst inflaci a reálné EPS). Problémem je, že analytici jsou 38% času mimo a firma má v reálu mnohem horší výsledky 4 roky v řadě. Akcionář v 5Y vydělal navzdory dvouciferné divi krásných 1,77%. Ukázková to value a dividend trap jako z učebnic. Co bude dalších 5 let kdo ví, ale klidně tuto akcii přeskočím.

Obrázek

ABR je populární a zatím je v růstovém trendu od finanční krize, kdy firma kompletně vybouchla a investoři po 20 letech jsou teprve nyní na nule. Ale posledních 10Y jedna z mála dobrých mortage REIT.

Pokud jedny z nejlepších mají B rating, tak z takového sektoru utíkat, co nohy stačí.

U BGS jsou analytici mimo 50% času. Od roku 2013 firma doručila co analytici a management sliboval jen v roce 2020 díky panickým nákupům potravin. Jinak vždy pod odhadem na další roky. Takovým odhadům se nedá věřit více, než hozením si mince. Tedy na čísla EPS z FG aplikuj až 30% směrem dolů pro margin of safety.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 10 črc 2023 19:46

Vrana píše:
02 črc 2023 23:14
Zaujala mne posedlost nástrojem FastGraph. Kdyby to bylo tak jednoduché, jak to prezentuje czhunter, stačilo by hlídat černou a zelenou čáru v nějakém nástroji a rázem by z nás byli milionáři...

Když se ale třeba podívám na krásný graf MMM prezentovaný Markem, vidím zářnou budnoucnost. EPS přece stále roste. Ale nějak mi tam chybí cca 10 milirard, které musí zaplatit za znečištení vody v Tennessee. Těch 10 giga je jejich zisk za 2 roky. Nějak by se ten výdaj měl projevit v EPS - ale v grafu to nevidím.
Já pouze prezentuji, co prezentuje Peter Lynch a Chuck Carnevale. Lynch je top legenda na Wall Street. Chuck má zase 50 let praxe ve sledování vztahu ceny akcie a EPS. Taky historie ti jasně ukazuje, že kdyby si kupoval posledních 20 let vysoce kvalitní firmy pod modrou čárou, tak jsi dnes milionář. Nebo popíráš, že Microsoft pod oranžovou čárou za P/E 10 byl v roce 2010 špatný kup? Nebo Apple za P/E 13 v roce 2019 byl špatný kup? Naopak sám vidíš, že nákup MMM vysoko nad férovou cenou vedl k destrukci kapitálu na minimálně dekádu. Ta firma byla jasně naceněna v roce 2018 na dekádu dopředu v EPS i za růžového scénáře bez soudních výloh a extrémně drahá. Kdyby jsi koupil Starbucks kdykoliv se prodával pod 5Y průměrem P/E, tak jsi vydělal dvouciferně.

Prostě to funguje. Což je i logické. Je matematicky dané, že pokud prodám a koupím akcii za stejné P/E, pak je můj výnos přesně rovný růstu EPS. Pokud koupím za větší nebo za menší P/E, pak budu mít nižší a nebo vyšší výnos expanzí P/E násobku. Vytvoř si zkušební verzi zdarma a koukni na tamní kanadské banky. Kdykoliv P/E šlo pod průměr, tak se tam vrátilo a kdykoliv bylo nad průměrem, tak se taky vrátilo dolů. To je prostě nevyvratitelný fakt. Nákup nad tímto průměrem snižoval výnosy, nákup pod tímto průměrem zvyšoval zisky akcionářů. To je prostá matematika.

Všichni top investoři to vědí, vem si třeba formulku od Johna Bogla, zakladatele Vanguard a indexového investování:
Obrázek
MMM EPS přece stále roste. Ale nějak mi tam chybí cca 10 milirard, které musí zaplatit za znečištení vody v Tennessee. Těch 10 giga je jejich zisk za 2 roky. Nějak by se ten výdaj měl projevit v EPS - ale v grafu to nevidím.
Cena akcie sleduje upravené EPS. Ne co se stane se ziskem po jeho vytvoření. Jestli firma ziskem zaplatí dividendu, koupí za to státní dluhopisy, nebo zaplatí soudní výlohy je trhu celkem jedno. Pokud je ten soudní výdaj jednorázový, tak se dost pravděpodobně vyjme z GAAP čísel pro upravené EPS a tedy nemá to vliv na operativní zisk firmy. Na co to má vliv je, že firma bude muset směřovat free cash flow na placení těchto výdajů a dividenda je v ohrožení. Jiný příklad budiž Altria, která díky odpisu investice v Juul prodělala v roce 2019 v GAAP číslech prachy, ale tento odpis je jednorázový a tedy se nezapočetl v upraveném (adjusted) EPS a ve skutečnosti firma Altria měla ten rok rekordní zisky. Ber to tak, že Altria stále bude vydělávat miliardy ročně zisku rok po roce a tedy trh vlastně ignoruje jednorázovou událost. Zda MMM taky to odepíše, jako jednorázovou událost, není moje pole expertízy, to nechám na 19 analyticích, mající sledování MMM jako zaměstnání.
Když se podívám na CVS, opět vidím stálý růst. Ale EPS za 2022 podle Yahoo nebo SeekingAlpha neodpovídá tomu, co ukazuje graf. Nevím, čemu mám věřit. Konkurence WBA ohlásila, že očekává nižší zisk. Je CVS lepší? Nevím.
Yahoo používá GAAP EPS, tedy zahrnuje jednorázové položky, jako write-off, impairments atd. a proto nevypovídá o operativních výsledcích firmy. Proto hlavní graf ve Fastgraphs je adjusted (operating) EPS. Tedy výsledky firmy bez jednorázových, neopakujících se událostí. Americké firmy prakticky neustále provádějí nějaké odpisy a tedy by to bylo hrozně chaotické. Podle GAAP pravidel třeba firma musí odepsat pokles hodnoty majetku ze zisku. Ve skutečnosti ale zisk firmy není ovlivněn, je to jen na papíře v účetních knihách.

Ano CVS je lepší. Rok 2023 bude první za více než 20 let s propadem EPS a to dle odhadu zatím jen 1%. WBA je v problémech a EPS se propadlo o nějakých 40%. CVS má taky lepší marže a lepší management, který viděl nutnost přechodu na více diverzifikovaný model roky napřed, před WBA.
Je třeba si přiznat, že známá je jen minulost. Pokud někdo odhaduje, jak poroste EPS následující roky, je to jen jeho názor. Krásná ukázka je třeba Starbucks. To jako otevřou další obchody? V existujících prodají více kafe? Nebo bude kafe dražší? Proč by vlastně kavárna měla růst 18%, když poslední 3 roky neměli růst skoro žádný? Před 5-10 lety opravdu rostli 15-20%, ale bude se to opakovat?
Budeš se divit, ale budoucnost u kvalitních firem je v běžných časech známá dopředu velice přesně. Analytici Starbucks se krom pandemie od roku 2012 vždy trefili s jednocifernou přesností. 2015 dokonce jen 0,63% rozdíl odhad vs zisk dva roky později. Tedy je to jen názor, ale vygenerovaný průměrem desítek analytiků a vychází z naprosto zevrubné analýzy firmy a odhadů managementu. Tito lidé mají jako zaměstnání a celou jejich náplň práce odhadnout zisk firmy za rok a za dva roky od teď. A jak ukazuje jejich scóre úspěšnosti ve Fastgraphs, tak krom extrémních situací, jako pandemie a finanční krize roku 2008 jsou většinou extrémně přesní. Jako jestli bude Starbucks mít EPS za dva roky 3% méně, nebo více, než je odhad nemá žádný vliv na výnosy. Mezi lety 2011 a 2019 by ti tyto "názory" fungovaly s obrovskou přesností. V krizích jako je pandemie holt se dějí překvapení.

Obrázek
To jako otevřou další obchody? V existujících prodají více kafe? Nebo bude kafe dražší? Proč by vlastně kavárna měla růst 18%, když poslední 3 roky neměli růst skoro žádný? Před 5-10 lety opravdu rostli 15-20%, ale bude se to opakovat?
Budou muset, jinak v kapitalismu poháněném růstem HDP a růstem EPS nic nevydělají svým akcionářům. Vlastně sis položil otázku, zda je kapitalizmus a akciový trh udržitelný model. Růst HDP je ve skutečnosti nutnost každý rok vytěžit více zdrojů, pokácet více lesů, mít větší populaci, více vyrobených nepotřebných krámů co skončí na skládce a tak dále.

Odpověď na tvojí otázku je tedy součin všech tří. Otevřou více obchodů, pravidelně zdraží kafe, budou zkupovat vlastní akcie a v exitujících prodají více kafe. Říká se tomu same store sales growth a třeba u Lowe Companies je to hlavní zdroj růstu poslední dekádu. Jak dokáže ekvivalent OBI růst tržby ve stejném obchodě dvouciferně po dekádu už je na další diskuzi. A proto kupujeme kvalitu a ne srágory.

Obrázek
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 10 črc 2023 20:45

Marek píše:
02 črc 2023 21:34
Dnes jsem narychlo prohal svoje zoo-portfolio fastgraphismem, abych se lepe zorientoval, co dal.

Rozum mi rika prodat nVidii, meho investicniho milacka, se kterym to pecu temer o zacatku, s celkovym zhodnocenim asi 550%. Firma sice roste hustych 25% rocne, ale zaroven je dle odhadu nacenena na 3 roky dopredu:
Insideři prodávají za stovky milionů poslední 2 roky. Kor v červnu. Zkoumal jsem insidery zpětně 3 roky a vždy prodávali, když byla akcie podle FG velice předražená. Insideři prodávající předražené grafy dle Fastgraphs po stovkám milionů Dolarů je většinou jasný znak. Vem si například rekordní prodeje insidery Paypalu v roce 2021 a prakticky u většiny těch žhavých IPO, kde insideři kasírovali desítky až stovky milionů každý..
Situace jako pres kopirak vladne u meho dalsiho zhodnocovaciho milacka - Microsoftu, ktery od te doby, co vystridal Nadella neschopneho trotla Ballmera obdobnym tempem:
Chuck měl Microsoft koupený za ultra levné valuace, když každý MSFT pomlouval a trotlové mu pod jeho články o levném Microsoftu psali ty obvyklé kecy, jak je to hrozná firma a podobné srágory. Na druhou stranu prodal MSFT jako předražený předčasně. Riziko povolání a občas to nevyjde. A jak on říká, nikdy se nebude klientům omlouvat za 20+% roční výnosy dosažené na MSFT. Firma má dnes na chlup stejné P/E jako na vrcholu v roce 2021 a následoval pak 35% propad. Je tedy na každém, zda to jako Buffett u Apple vysedí, nebo vezme více aktivní přístup a MSFT se zbaví. Je to i tom, zda nenajdu stejně rostoucí a kvalitní firmu za levnější valuaci. Třeba ta Cigna se očekává růst jen o 2% pomaleji, než ten Microsoft a přesto se obchoduje za P/E 9 vs 35 pro Microsoft. Microsoft je naceněný pro dokonalost a i sebemenší negativní vývoj může mít katastrofální důsledky pro akcionáře. Viz. Paypal nebo Meta, když se růst v roce 2022 zadrhnul. Já prostě 13% růst za 35 P/E nevidím jako atraktivní a hry kdo přeplatí za MSFT více se zůčastňovat nechci.

Jine to neni ani v pripade Oracle, kde mam otevrenou pouze malou pozici coby cast presunu kapitalu z Intelu ci jine radeji polikvidiovane dead money company:
Oracle je opět stejně drahé podle P/E jako na vrcholu v roce 2021. Vedlo to k 39% propadu ceny akcie. Zase je to o tom, zda vysedíš 5 let nulových zisků pro akcionáře, než EPS doroste mánií vyhnanou cenu akcie, nebo, zda to prodáš. Nebo zda budeš doufat v ještě větší předražení, než v roce 2021. Graf ve FAstgraphs ale krásně ukazuje, že akcie se odrazila ode dna přesně podle předchozích minim P/E kolem 12 a tedy bych se vůbec nedivil, kdyby tato mánie skončila prakticky na stejném P/E, jako v roce 2021.

Obrázek
Prodavat uspesne ale nadhodnocene skvele rostouci firmy, ktere mi skvele vydelaly a jsou po casovem trestu, jsou pro mou investicni karieru pomerne novum, tak se prozatim peru s moznym resenim.
Nejsi sám. Existují dva tábory. Jeden tábor drží navždy a tyto období drahých valuací vysedí. Druhý tábor koupí za levno a oportunisticky prodá za draho. Třeba Robert & Sam Kovacs na Seeking Alpha jedou tu druhou strategii. Koupí akcie levné, když mají nadprůměrný yield a prodají, když je akcie drahá a yield je pod historickým průměrem. Výhoda tohoto stylu je, že to masivně zvyšuje dosažené zisky a člověk se vyhne důsledkům předražení akcií. Bristol Myers 9 let nulových zisků kvůli předražení, Altria zatím 7 let. CVS 8 let a tak dále. Taky ale nutno dodat, že čím rychleji firma roste, tím toto období stagnace ceny akcie bývá kratší. Opět je to čistá matematika, kdy Altria rostoucí 6% ročně bude dorůstat to předražené valuace roku 2016 mnohem déle, než firma rostoucí 16% ročně.
Srov. napr. s obrovsky podcenenou, trzne zpanikarenou Metou ca pred rokem, rostouci dokonce stejnym tempem rocne. To byl tehda kauf!
Zase krásná ukázka, že pro vysoké zisky nemusím vlastnit předražené a trhem milované akcie. Naopak. Podle Fastgraphs byla akcie hluboko pod 5Y průměrem P/E a extrémně levná. Fastgraphs správně rok signalizoval, že Meta je akcie s největším potenciálem z FAANGU a to se docela potvrdilo. Microsoft si může o 56% ročních zisích pro akcionáře tak leda nechat zdát. Zase tu ignorování ceny akcie a soustředění se na fundamenty firmy vyhrálo nad sledovači ceny akcií a panikáři prodávající podle růstu sazeb. Taky chudák Glueless, který si nepředplácí Fastgraphs a prodal hluboko pod trhem definovanou férovou cenou (modrá čára) a přišel o tolik budoucích zisků.

Obrázek
Cisco, uz jsem prikoupil, ale toho grafu se nemuzu nabazit:
Cisco je samozřejmě tak dokonalá akcie, jak může na Wall Street existovat. Roste rok po roce, skvělý rating a malý dluh, kdy však mají více hotovosti, než dluhu. Obchoduje se až na výjimky za rozumné valuace a prostě nádhera. Taky na grafu jasně vidíme, že akcie Cisco byla 2x za 10 let nad P/E 15 a 2x to vedlo k 35% propadům ceny akcie. Opět nepřeplatit oproti 5Y a 10Y průměru fungovalo geniálně (pro Vránu).

Sit lekaren CVS, vyvoj grafu doslova WTF:
Graf CVS je podle kopíráku podobný desítkám firem, co taky byly předražené kolem roku 2014-2017 a od té doby se propadli do mnohaletých medvědích trhů. Ať je to tabák, alkohol, big pharma, lekárny, prostě desítky až stovky firem napříč sektory sdílí stejný scénář. Nákup tehdy znamenal dekádu mrtvých peněz, nákup dnes by měl znamenat dekádu slušných zisků, pokud to management nepokálí.
Bank of Ozarks, amer. banka rostouci 15% rocne na 50% ferove ceny? Gimme more!
Moje slova. Banka zvýšila dividendu každé čtvrtletí od roku 2011. Banka je natolik konzervativní a dobře vedená, že i za bankovní krize v roce 2008 rostla zisky, zatímco banky jako BoA bojovali o přežití. Taky má po dekády nadprůměrnou ziskovost oproti sektoru a proti sektoru i menší množství špatných úvěrů 20 let v řadě!
Starbucks, prozatim dietni divi, ale jinak moc hezka rustovka:
Ano Chuck Carnevale loni udělal video, že je SBUX za dekádu nízkou valuaci a velký potenciál. Bohužel od té doby výprodej se uzavřel a byl návrat na 10Y průměr P/E prakticky na cent. SBUX začal platit divi v roce 2010, od té doby 2% yield vzrostl na 36% yield on cost. Opět to všechno vidíme ve Fastgraphs během pár sekund. I proto je to tak skvělý nástroj. Vidíme, kdy firma začala platit dividendu, vidíme, jak jí zvyšovala, výplatní poměry, yield on cost, zda byla krytá free cash flow nebo z dluhu. Prostě špica nástroj, který kdo nemá si extrémně škodí...
Nebo nove dokonce i Disney...
Disney by mohlo být super, ale neustále klesají odhady zisků. Bylo to 24% ročně, pak 21% ročně a nyní naposledy jen 19% ročně. Spolu s tím klesají násobky P/E u Disney.
Dobre vypada take Chemours, odstepek vetsi chemicky, rostouci tempem 22% rocne:
Ano vypadá to slibně, ale na můj vkus moc cyklické. Taky už se od května uzavřela sleva a je to na dlouhodobém průměru P/E opět prakticky na cent. Pokud to člověk koupí s margin of safety pod dlouhodobým průměrem, tím lépe.

A perlicka zaverem, pojistovna s mirnou prichuti healthcare Cigna, czhunterem zde velmi doporucovana na $200; nyni za $280 podcenena, do 2 let by se ferova cena mohla pohnout az nekam k $500, to je libovy :D
Tak roste skoro jako Microsoft a prodává za jednociferné P/E. To jiné než libové ani být nemůže. To je prostě matematika. Pokud se ti líbí Cigna, tak jejich konkurenti jsou dnes za velice vzácné P/E násobky, ať je to Elevance, Humana a další. Po pravdě mě Elevance hodně láká. Ono taky roste rychleji než Microsoft a je pod P/E 15. Trh v dlouhodobém měřítku je pouhá matematika růst EPS+startovní yield+změna P/E násobku a o ničem jiném to není.
Naposledy upravil(a) czhunter dne 11 črc 2023 11:54, celkem upraveno 1 x.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 637
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Povídání o všem možném a nemožném..

Příspěvek od czhunter » 10 črc 2023 23:05

Marek píše:
30 čer 2023 23:19
Prodavat uspesne ale nadhodnocene skvele rostouci firmy, ktere mi skvele vydelaly a jsou po casovem trestu, jsou pro mou investicni karieru pomerne novum, tak se prozatim peru s moznym resenim.
Nejsi sám, existují dva tábory investorů. Jedna skupina koupí a drží dlouhodobě a vysedí období předraženosti a následná dlouhá období stagnace výnosů, druhá skupina prodává oportunisticky při předražení akcie vysoko nad historický průměr. To má výhody, že to výrazně zvyšuje výnosy. Protože, pokud koupíme levnou akcii "navždy" a neprodáme, tak přijdeme o výhodu realizace zisku z expanze valuací.

Jaký typ investora se člověk rozhodne být je na každém. To si musí rozhodnout každý. Já osobně bych masivně předraženou Altriu nebo Bristol Myers 10 let nulových zisků vysedět nedokázal. Zas to musíme brát tak, že asi každý máme rád nákup akcií v dipu, když se propadne do slevy. Prodej předražených akcií vysoko nad průměrné P/E je opak nákupu v dipu. Takový zrcadlově obrácený dip k prodeji :D

Bratři Robert & Sam Kovacs se na to specializují a píšou celkem populární články na Seeking Alpha pro tuto strategii. Proto ti Marku doporučuji zpětně přečíst mnoho jejich článků a přidat je do sledovaných.
https://seekingalpha.com/article/461277 ... op-10-list

Jak sami píšou jejich strategie je:
Buy low- kup nízko
Sell high - prodej vysoko
Get paid to wait - v mezičase dostat zaplaceno za čekání (dividendy).

Místo P/E používají historický dividendový výnos. Mají na to i svoje podobné grafy jako ve Fastgraphs, jen zobrazují aktuální dividendový výnos versus 10Y median a velikost odchylky od průměru. Kupují pak akcie s velkým yieldem oproti historii a pak prodávají, pokud daná akcie naopak dosáhne historicky malého dividendového výnosu. A rinse and repeat. Za takto utržené peníze koupí jinou levnou (rostotucí) firmu a tak dokola. Pokud si uvědomíme, že dividendový yield roste při poklesu ceny akcie a tedy i P/E násobku, tak je to jen jiná variace na nákup akcií pod 5Y a 10Y P/E průměru a prodeji vysoko nad průměrem.

Z jejich posledního článku ukázka v podobě akcie Pfizer:

Obrázek

Když je cena akcie v červeném, yield je velice nízký oproti průměru a když v modrém, yield je hodně vysoko oproti průměru firmy. Oni kupují v modrém a prodávají v červeném. Ekvivalent nákupu pod modrou čárou ve Fastgraphs a prodeje vysoko nad.

Další ukázku mají Exxon:

Obrázek
Graf opět ukazuje, kdy byla akcie levná a tedy yield vysoký a kdy byla drahá a yield malý. Taky vidíme, že jako u Pfizeru vedla drahá akcie k rokům poklesů ceny akcie a návrat k trendu.

Pak mají ukázku Philip Morris, kdy akcie evidentně byla předražená v roce 2016 a 2017 a vedlo to k 7 letům nulových zisků pro akcionáře. Předražené akcie mají, jak píše Peter Lynch, tendenci stagnovat, dokud EPS nedoroste předraženou cenu akcie. Proto akcionáři Philip Morris zažili mrtvou dekádu. Já nakoupil v roce 2020 hluboko v modré zóně a pod oranžovou linií ve Fastgraphs a mám na tom krásných 16% ročně.

Philip Morris:
Obrázek

Graf z Fastgraphs přesně sedí s tím jejich.

Obrázek

Jejich články velice doporučuji. Nejsou zastánci buy and hold strategie a místo toho razí strategii buy low sell high and get paid to wait. Po analýze stovek firem ve FG jsem stejného názoru a firmy výrazně odtržené od fundamentální hodnoty prodávám.

Poslední jejich příklad dám Home Depot, kde píšou:
If you buy them low and sell them high, you do well. But how do you do that?

High quality dividend stocks tend to yield within a certain range.

Look at Home Depot (HD) for example.

During the past decade, it has yielded between 1.59% and 3.95% depending on days.

But the core 50% of the time, it has yielded between 2% and 2.35%, with a median yield of 2.13%.

We have created MAD Charts to visually display this. When a stock is trading in the red band, it is trading in its historically overvalued range. When it is in the deep blue, it is the historically undervalued range. When it is trading at its 10-year median yield, it is between the pink and light blue areas.
Home Depot:
Obrázek
Using these, you have the first piece of the puzzle to finding stocks when they are cheap, and knowing when to offload them.

But how do you know that you're not buying a stock which is a value trap?

This is where discernment comes in and you need to consider future growth and industry outlook, management's shareholder friendliness, and any other curveball that comes your way.
Abych shrnul co píšou, tak kvalitní akcie se pohybují v určitém rozsahu dividendového výnosu (a P/E násobků). Home Depot má pro příklad 10 letý median 2.13%. Kdykoliv akcie byla levná a měla vyšší yield, je v modrém pásmu a když byla drahá, byla v pásmu červeném. Když je kolem medianu, tak je někde mezi růžovým a světle modrým. Vytvořili tedy MAD grafy, které to zobrazují v jejich placené službě. Je to ale jak píšu jen jiná obdoba na P/E průměry, co ukazuje Fastgraphs. A taky kupují rostoucí firmy, aby se vyhnuli yield traps a value traps.

Opět Fastgraphs sedí s jejich grafem. Když je dle dividendového výnosu akcie HD drahá v roce 2022, je drahá i podle Fastgraphs a P/E násobku vs 10Y průměr a v roce 2020 je evidentně akcie levná a ke koupi. A jako vždy to vedlo k návratu k trendu a 2020 byla skvělá doba k nákupu Home Depot a 2022 skvělá doba k prodeji a lidi držící ultra předraženou akcii Home Depot "navždy" se dočkali zcela zbytečného 35% poklesu ceny akcie. Trvalo by totiž dlouhé roky, než by firma takovou valuaci dorostla a tak to trh raději rovnou poslal dolů.

Obrázek

Jen zcela výjimečně jejich grafy nesedí s grafy ve Fastgraphs. Třeba Merck je podle jejich grafu velice drahý na základě dnešní yield vs 10Y median a doporučují prodat. Podle Fastgraphs je ale Merck férově oceněný na P/E 15 dle EPS pro rok 2023 a dokonce levný, podle odhadované EPS pro rok 2025. Jak vidíme, stále je ve hře 15% roční výnos na dva roky. Kde se však oba shodují, tak byl velice levný Merck v roce 2021, kdy jsem ho kupoval za P/E 12, nejlevnější valuaci v dekádě.
Merck:
Obrázek

Obrázek

Tady přichází to slavné prodání farmaceutických firem Buffettem v roce 2021, kdy Merck od té doby udělal 25% ročně. Nikdo to nechápal, všichni nad tím kroutili hlavou, já to od Buffetta kupoval za vše, co jsem měl a ještě navíc na margin. Prodával za dekádu nízkou valuaci a v době, kdy se čekal silný růst pro Merck, to není typický Buffett. Je už prostě senilní a je mu 92 let. Kde jsou doby, kdy vsadil 26% fondu do jedné riskantní sázky vše nebo nic. Dnes sedí na miliardách nic neplatících státních dluhopisů a jen brečí, že nemůže najít nic levného a prodává, co už má a je levné.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět