Koukám do financial statement a máš pravdu. Dluh vzrostl 10x od roku 2010, zatímco celková aktiva sotva o třetinu. Za poslední rok udělali buyback za 14B a dluh jim vzrostl o 9B, tedy hodně velká část šla na dluh. Dnes už dokonce mají negativní book value a negativní shareholder equity jako výsledek.peter píše: ↑18 čer 2023 21:30+ netreba zabudat, ze ich brutalny stock buyback program (ktory stale bezi) bol, je a bude financovany na dlh. To nie je nevyhnutne zatial problem ani teraz pri vyssich sadzbach a nakladoch pri refinancovani (FCF to v pohode kryje), ale ten kombinovany stres trhu z potencialnej krizy (EPS dolu) + potencialne zvysenie nakladov servisovania dlhu (EPS dolu) tlaci tu valuaciu dolu. Aj ked.. divil by som sa, keby to nemali pani analysti v ich modeloch daaaavno zahrnute.
Moj posledny nakup/prikup som mal na $192 koncom marca, dalsi nastaveny na $191, $181, $171, atd.
Nutno dodat, že zatímco dluh 10x, tak úroky z dluhu jen 3x. To vysvětluje, proč ponzi schéma zvané dluh už dávno v USA nevybouchlo. Veškeré nabrané dluhy posledních 30 let vyvážilo snižování sazeb, tedy firmy a vláda vlastně platí stejně, i když dluh se extrémně nafouknul. Taky je zajímavé, že zaplacené daně jsou prakticky stejné, jako v roce 2011, zatímco firma je výrazně větší, ziskovější a měla by platit více daní, což nedělá. Úroky dluhu už se rychle blíží zaplacené dani a brzo bude firma platit více na úrocích z dluhu, než dává do investic.
Bohužel toto je základní téma napříč Wall st. a najít firmu, která masivně nenavýšila dluhy pro krátkodobé obohacení managementu a krátkodobé zvýšení EPS růstu v poslední dekádě je velice těžké.
Dluh je metla lidstva a ČR bude už v roce 2025 platit 100 mld jen na úrocích, 5x tolik, než dává do výzkumu a vědy.