volnicko píše: ↑25 kvě 2023 10:09
Holt nejlepsi stavet vetrniky na severu, na mori... Tam to ty lidi netrapi, jen musime politicky akceptovat, ze energii budeme dovazet... A natahnout ty kabely.
Jaderky jsou v tomhle dobry zdroj. Ale rozumim, ze ne kazdy se chce uvazat stavbe za bilion(y), ktera prijde v dobe, kdy ta energetika bude zase nekde jinde.
Jinak hezky sumar toho, co se tu parkrat resilo.
Cina. Elektrovlaky, EV, obnovitelne zdroje. Od meho oblibeneho blogera, doporucuji.
https://www.noahpinion.blog/p/where-chi ... -the-world
No to tohle zrovna říkal chytře jeden v televizi. Už jsme z 99% závislí na dovozu ropy a plynu a nikomu to zdá se nevadí. VSBrok tu nepíše dlouhosáhlé články o tom, jak nemáme být závislí na diktátorských režimech jako je Rusko a Saudská Arábie pro pohon naší ekonomiky.
Ale závislost na elektřině z Německa z větrných farem na moři je obrovské tabu pro mnohé. Být zcela závislí na Rusku nikomu nevadí, ale běda muset dovážet elektřinu z Německa, ze spřátelené a demokratické země. To je konec světa. Holt dvojí metr no.
Jádro je dobré, ale už dnes tak 4x dražší, než solár a to cena soláru klesá v průměru o 10% ročně po desetiletí zatímco jádro se zdražuje rok za rokem viz graf, co jsem tu nedávno dával. Ekonomicky jádro nedává dnes absolutně žádný smysl a má smysl jen pro energetickou soběstačnost, což je u ČR už stejně jasné brzo nebude, protože jsme strašně pozadu v renewables a budeme prostě nuceni dovážet elektřinu z Německa, až zavřeme uhlí, protože nebude ekonomicky konkurenceschopné. A jak jsem tu dával nedávno článek, tak naposled do provozu uvedená jaderná elektrárna byla v USA a stála násobky původního rozpočtu a uvedla se do provozu mnoho let po plánu. Tedy i kdyby se dnes začala stavět jaderná elektrárna v ČR, tak nebude dříve, než za 10 a více let a bude produkovat tak drahou elektřinu, že si pořádně připlatíme.
No a větrná energie už dávno není jen ošklivé vrtule hyzdící krajinu. Technologie pokročila a dnes už existují větrné turbíny přímo na střechy městských výškových budov v kombinaci se solárními panely. Kdy krom energie z větru toto proudění větru ochlazuje solární panely a ty pak mají výrazně vyšší efektivitu.
Příklad v praxi tady
https://youtu.be/LaTL5JiFBAk
Místo války v Iráku by tento systém mohla mít každá budova v USA. Ale o tom se nemluví. To není in. Radši se bude falešně lhát, že přechod na obnovitelné zdroje bude strašně drahý, zdraží elektřinu a vytvoří výpadky a podobné kecy, které nedávná studie univerzity v Oxfordu jasně vyvrátila a naopak svět ušetří 12 biliónů Dolarů a čím dříve přejde na obnovitelné, tím více ušetří. Ale kdo by to četl že, radši budu poslouchat nějakého dědulu v rádiu, co neví která bije.
A letos začne první sériová výroba perovskite solárních panelů, které zvýší efektivitu o desítky procent a dokáží pohltit mnohem větší spektrum světla a budou extrémně efektivní i v zemích s méně svitu, jako je ČR a dokáží být efektivní mnohem více hodin během dne a cena bude zlomek ceny dnešních tradičních panelů.
https://youtu.be/52RXCA7ZxYw
Cituji A new market-ready perovskite solar cell technology will most likely completely revolutionize solar power and renewable energy!!! The new product is probably the cheapest perovskite solar cell in the world. we're talking about only 2 cents per kilowatt hour and also puts every other photovoltaic solar panels in the shade in terms of possible applications!
With the same performance, only one percent of the solar cell material used in conventional solar cells is required!
Most surprisingly, the new technology isn't actually a solar cell like we're used to, but some kind of coating.
A new printing method will make solar panels for home cheap and more affordable. As living off the grid becomes more popular off grid users will also capitalize on the new technology based on perovskite with an inkjet printer.
V překladu tato energie bude stát jen 2 centy za kilowatt hodinu a bude vyžadovat 1% materiálu na výrobu oproti dnešním panelům pro stejný výkon! Tady ještě dodám, že energie potřebná pro výrobu takového panelu bude naprostý zlomek, protože není potřeba takových teplot jako, při výrobě dnešních panelů. Tedy tato energie bude o obrovský kus více ekologická a zanechá mnohem menší uhlíkovou stopu při výrobě. Tyto panely jsou taky extrémně tenké a tedy mohou propouštět světlo skrz a tedy mohou se nalepit na okna budov, oblečení, mobilní telefony, na karoserii auta apod.
Proto je 100% odpůrců EV a renewables mimo mísu, protože zcela ignorují technologický pokrok a jak se snižuje cena technologií v čase se zavedením masové výroby.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993