Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Diskuse o všem ostatním

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 12 bře 2023 12:49

Mě osobně se dlouhodobě líbí pojišťovny a vždy jsem na nich vydělal velké zisky nad 20% CAGR po mnoho let. Většinou mají skvělý rating kolem A vyplívající z velké konzervativnosti a stability těchto firem. A od finanční krize se často prodávají za velice nízké násobky P/E, stejně jako většina akcií z finančního sektoru.

Aktuálně koukám blíže na velkou britskou pojišťovnu Legal & General Group Plc, která je zároveň 11. největší správce aktiv světa. Prodává se s 35% slevou oproti historickému průměru za pouhé P/E 7 a vysokou dividendou 7,4%, která je dobře kryta a rostoucí zhruba 5% ročně. A v dubnu bude ex-dividend a podle Fastgraphs platí akcie dividendu 2x ročně a ta dubnová je výrazně větší a dividenda chodí nedaněná, jakožto UK akcie.

Analytici s 92% úspěšností 2Y odhadů očekávají 22% CAGR výnos akcionářů na další 3 roky. Od roku 2011 se spletli jen jednou a to roku 2020 za pandemie. Posledních 7 let pak 6x dokonce firma překonala odhady a to až o 30%.

Rizikem jako u každé akcie na trhu je recese a zde konkrétně s tím spojený odliv aktiv ve správě pro tuto firmu a stále možnost opakování finanční krize, byť drtivá většina firem ve finančnictví se poučila a má nyní mnohem větší důraz na management rizik a lepší bilanční rozvahu.

Dále pak aristokrat Aflac se navrátil na férovou cenu a opět slibuje výnosy kolem 10% CAGR. Stejně tak Cigna se po roce předraženosti vrátila přesně na historický průměr. Ze zajímavých pojišťoven pak nutno taky zmínit britskou Aviva, z USA pak Buffettovo Globe Life, multi level marketing pojišťovnu Primerica a i další v sektoru typu Metlife, Prudential, Manulife. Všechny se nyní očekávají těžit z vysokých sazeb a analytici jim obecně předpovídají dobré časy.

Obrázek

Pak samozřejmě druhý největší krach banky v historii USA tento týden zlevnil bankovní sektor. Osobně mám velice vysoko ve watchlistu banku Toronto-Dominion, Morgan Stanley a dále se na té vlně výprodejů svezl i Global Payments. TD nyní slibuje 20% CAGR a skoro 4,5% divi rostoucí historicky skoro 10% ročně a je to jedna z nejkvalitnějších a nejvýdělečnějších bank planety platící nepřerušenou dividendu skoro dvě století.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 17 bře 2023 09:36

Prodal jsem XOM a INTC (konečně se dostala cena nad 30 USD takže jsem zlikvidoval celou pozici a už to nechci ani vidět)

Koupil jsme SCHW při té nesmyslné panice za 50 USD, skoro 2 % divi yield, 15% CAGR dividendy, A investment grade, 30% dluh, ale mají tolik cashe na zaplacení celého dluhu, payout ratio zpět pod 30%, celé vedení SCHW nakupuje akcie jak o život, operating a net margin nadprůměr v odvětví, nelíbí se mi to navýšení akcií pár let zpět, snad přijdou nějaké buybacky pokud zůstane nižší cena akcie , zatím první vzorek, pokud se podíváme níže doberu další pozice

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od volnicko » 17 bře 2023 11:18

Jo, ja vzal taky vzorek SCHW. K tomu jsem do kosiku prihodil CVS, BAC, HASI vcera ve sleve.
Po dalsich vecech z financial sectoru posilhavam, ale uz mam sektor i tak dost nadvazeny.

K aktualnimu deni... :)

There are two main ways to increase concentration in the banking sector
1. Let big banks acquire troubled banks
2. Don’t let big banks acquire troubled banks
Naposledy upravil(a) volnicko dne 17 bře 2023 13:10, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 17 bře 2023 12:00

volnicko píše:
17 bře 2023 11:18
Jo, ja vzal taky vzorek SCHW. K tomu jsem do kosiku prihodil CVS, BAC, HASI ve sleve.
Po dalsich vecech z financial sectoru posilhavam, ale uz mam sektor i tak dost nadvazeny.
Na HASI taky čekám, včera další sleva skoro 8%, už asi nebudu otálet ať to neuteče, o CVS přemýšlím, ale už mám healthcare ptf nadvážené, BAC bych chtěl, ale bohužel banky už mám full :)

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od Antoan » 17 bře 2023 21:10

Keďže nemáme zložku "Čo je dnes dobré predať" tak ja aktuálne riešim hlavne práve to. Zásadne redukujem moje nadvážené ptf energy -sú v pluse 20-150% a trvalý a ako sa mi zdá zásadne dlhodobejší pokles cien ropy mi indikuje, že je čas to plus zmonetizovať. Škoda to tam nechať vysublimovať. V hľadáčiku mám okrem iných LNC, MPW, ALLY, NFE, ktoré ale padajú tak rýchlo, ako moje presvedčenie ich kúpiť. Tak zrejme počkám a zatiaľ zriedim utility ako napr. AQN a načnem pekne vyklesaný brazílsko americký BAK a možno EBR. či KEN spolu s dokupom nejakých tabakových istôt. A skonvertujem časť dolára - mám pocit, že začína znovu slabnúť tak ako ja po sedmičke vína. Ale dopadne to ako vždy ...tak nejak napoly.
czhunter: LGEN mám v hľadáčiku dávnejšie, britské divi akcie mi imponujú hlavne kvôli 7% nej dani (SR).

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 27 bře 2023 12:24

Mám nějaká volná EURa z Mintosu, který jsem zrušil, takže jsem vzal první vzorky pojišťoven NN a ASRNL obě divi yield k 8%, divi dobře krytá, průmysl je v EU mrtvej tam se mi nechce, do Vonovie kvůli velké dani v DE se mi také nechce, tak uvidíme co pojišťovny

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 28 bře 2023 12:03

MiHons píše:
17 bře 2023 12:00
volnicko píše:
17 bře 2023 11:18
Jo, ja vzal taky vzorek SCHW. K tomu jsem do kosiku prihodil CVS, BAC, HASI ve sleve.
Po dalsich vecech z financial sectoru posilhavam, ale uz mam sektor i tak dost nadvazeny.
Na HASI taky čekám, včera další sleva skoro 8%, už asi nebudu otálet ať to neuteče, o CVS přemýšlím, ale už mám healthcare ptf nadvážené, BAC bych chtěl, ale bohužel banky už mám full :)
HASI jsem taky skoro koupil ale short report zaměřený na tuto firmu mě odradil. Prý vylepšují cash flow nepeněžními příjmy a prakticky negenerují žadnou cash a platí dividendu vydáváním nových akcií. A několik docela zkušených autorů, co odebírám na Seeking Aplha, nebylo schopno rozluštit jejich 10K a výroční reporty a přijít tomu na kloub. Firmy s příliš složitými reporty je lepší vynechat, jak radil sám Peter Lynch.

Po pravdě mám pravidlo kvalita především a jediná junk rated akcie v mém portfoliu je MPW a taky to je jediná akcie, kde jsem výrazně dole a kazí mi jinak perfektní plavbu medvědím trhem v plusu u praticky všech pozic.

Porušil jsem vlastní pravidlo o kvalitě a teď mi to dalo za vyučenou. Asi jako Buffett a aerolinie. Snad margin of safety zafunguje a 5Y ode dneška bude MPW zase v plusu. Fundamenty tomu napovídají, ale nevíme co se bude dít v ceně jejich financování aneb junk dluhopisech.

Proto jsem se rozhodl HASI nekoupit a cokoliv s junk ratingem už mi nikdy nesmí do portfolia. V medvědím trhu jsou desítky vysoce kvalitních akcií s investičním ratingem ve slevě a není tak důvod spekulovat v riskantních odpadních akciích. HASI je sice BB+ a tedy jen jeden stupeň od investičního, ale složité účetnictví mě nakonec i tak odrazuje.

Nadváženost sektorů absolutně neřeším. Pokud je nějaký sektor zajímavý, pak ať je klidně velká část portfolia. Buffett má 50% v Apple, tak co bych neměl 30% ve financích pro příklad, když je to nejzajímavější část valuačně i výnosy v S&P 500 poslední dekádu. Stejně tak zdravotnictví je velká část S&P 500 a velká část levných akcií je právě tam, tedy je logické, že hodnotový investor bude mít velkou část portf ve zdravotnictví a sektor nadvážený.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od MiHons » 28 bře 2023 12:14

czhunter píše:
28 bře 2023 12:03
MiHons píše:
17 bře 2023 12:00
volnicko píše:
17 bře 2023 11:18
Jo, ja vzal taky vzorek SCHW. K tomu jsem do kosiku prihodil CVS, BAC, HASI ve sleve.
Po dalsich vecech z financial sectoru posilhavam, ale uz mam sektor i tak dost nadvazeny.
Na HASI taky čekám, včera další sleva skoro 8%, už asi nebudu otálet ať to neuteče, o CVS přemýšlím, ale už mám healthcare ptf nadvážené, BAC bych chtěl, ale bohužel banky už mám full :)
HASI jsem taky skoro koupil ale short report zaměřený na tuto firmu mě odradil. Prý vylepšují cash flow nepeněžními příjmy a prakticky negenerují žadnou cash a platí dividendu vydáváním nových akcií. A několik docela zkušených autorů, co odebírám na Seeking Aplha, nebylo schopno rozluštit jejich 10K a výroční reporty a přijít tomu na kloub. Firmy s příliš složitými reporty je lepší vynechat, jak radil sám Peter Lynch.

Po pravdě mám pravidlo kvalita především a jediná junk rated akcie v mém portfoliu je MPW a taky to je jediná akcie, kde jsem výrazně dole a kazí mi jinak perfektní plavbu medvědím trhem v plusu u praticky všech pozic.

Porušil jsem vlastní pravidlo o kvalitě a teď mi to dalo za vyučenou. Asi jako Buffett a aerolinie. Snad margin of safety zafunguje a 5Y ode dneška bude MPW zase v plusu. Fundamenty tomu napovídají, ale nevíme co se bude dít v ceně jejich financování aneb junk dluhopisech.

Proto jsem se rozhodl HASI nekoupit a cokoliv s junk ratingem už mi nikdy nesmí do portfolia. V medvědím trhu jsou desítky vysoce kvalitních akcií s investičním ratingem ve slevě a není tak důvod spekulovat v riskantních odpadních akciích. HASI je sice BB+ a tedy jen jeden stupeň od investičního, ale složité účetnictví mě nakonec i tak odrazuje.

Nadváženost sektorů absolutně neřeším. Pokud je nějaký sektor zajímavý, pak ať je klidně velká část portfolia. Buffett má 50% v Apple, tak co bych neměl 30% ve financích pro příklad, když je to nejzajímavější část valuačně i výnosy v S&P 500 poslední dekádu. Stejně tak zdravotnictví je velká část S&P 500 a velká část levných akcií je právě tam, tedy je logické, že hodnotový investor bude mít velkou část portf ve zdravotnictví a sektor nadvážený.

já mám tedy MPW taky a prozatím se neobávám, naopak hodlám dobrat další část pozice, bohužel se na této REIT vezou shortaři, nicméně i když přijde divi cut, tak pořád ten margin of safety je velký a na krach to dle fundamentů rozhodně nevypadá, naopak může přijít short squeeze a můžeme jít o desítky procent nahoru.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 28 bře 2023 12:31

Antoan píše:
17 bře 2023 21:10
V hľadáčiku mám okrem iných LNC, MPW, ALLY, NFE, ktoré ale padajú tak rýchlo, ako moje presvedčenie ich kúpiť. Tak zrejme počkám a zatiaľ zriedim utility ako napr. AQN a načnem pekne vyklesaný brazílsko americký BAK a možno EBR. či KEN spolu s dokupom nejakých tabakových istôt. A skonvertujem časť dolára - mám pocit, že začína znovu slabnúť tak ako ja po sedmičke vína. Ale dopadne to ako vždy ...tak nejak napoly.
czhunter: LGEN mám v hľadáčiku dávnejšie, britské divi akcie mi imponujú hlavne kvôli 7% nej dani (SR).
To máš těžký no, Bank of America padala ještě rychleji po roce 2008 a kdo měl kuráž koupit si tak uzamknul 25% roční výnosy na 10-15 let dopředu. Fundamenty zatím tyto pády cen nereflektují a je to zatím stále poháněné panikou a ne realitou.

LNC je kvalitou "nejhorší" a je i nejmenší v S&P 500 life-insurance sektoru. Tedy určitá spekulace v tom je, ale zase firma existuje od roku 1905 a aktuálně se prodává za dva a půl roku odhadovaných zisků a stále má na dnešní dobu velice slušný BBB+ rating. Tedy obrovský potenciál zisků tam je. Akcie by musela 4x jen na dorovnání historických valuací a v mezičase 8,5% dividenda.

Kdo chce jít cestou kvality, pak se držet největších hráčů v sektoru a to Metlife, Prudential, Aflac a Globe Life, případně jejich zahraniční protějšky Allianz, Legal & General, Manulife apod.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Proč jsem koupil? / Co je dnes dobré koupit? - v04

Příspěvek od czhunter » 28 bře 2023 12:46

Tady je ten short seller report na HASI, před koupí doporučuji prostudovat a rozhodnout se sám.

https://www.muddywatersresearch.com/res ... hort-hasi/

Já osobně celý tento medvědí trh půjdou cestou kvality a investiční rating mám jako minimum. V dobách růstu sazeb je dost riskantní jít do předlužených firem s junk ratingem.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět