Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Antoan » 14 bře 2023 10:52

Odpoveď na otázku štiepenia akcií viď dole je stiahnutá z portálu MF SR. Len upozorňujem českých kolegov, že v SR je časový test výhodnejší 1 rok. Možno to niekomu pomôže.

Otázka č. 6 - oslobodenie príjmov z predaja cenných papierov po štiepení akcií
V máji 2021 som nadobudol jednu akciu zahraničnej spoločnosti prijatú na obchodovanie na zahraničnom regulovanom trhu. V júni 2022 došlo k štiepeniu akcií, pričom po tomto štiepení vlastním desať nových akcií v rovnakej hodnote ako mala pôvodná jedna akcia. Nové akcie získané rozštiepením majú nový ISIN a sú tiež celý čas obchodované na zahraničnom regulovanom trhu. Ak som predal takto nadobudnuté akcie v auguste 2022 je príjem z ich predaja oslobodený od dane z príjmov, alebo ide o zdaniteľný príjem?
Odpoveď:
Vychádzajúc z podstaty štiepenia akcií a zo skutočností, že aj po zmene menovitej hodnoty akcií a zmene počtu akcií, ku ktorým došlo v uvedenom prípade v dôsledku štiepenia akcií, pôvodný akcionár je naďalej akcionárom rovnakej akciovej spoločnosti, s rovnakou hodnotou podielu na jej základnom imaní a dotknuté akcie sú celý čas obchodované na zahraničnom regulovanom trhu je možné pre účely oslobodenia príjmov z predaja akcií podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov v danom prípade za deň nadobudnutia predmetných akcií považovať deň nadobudnutia pôvodnej akcie do vlastníctva daňovníka (máj 2021) a za deň prijatia týchto akcií na obchodovanie na zahraničnom regulovanom trhu je možné považovať deň, v ktorý bola na zahraničný regulovaný trh prijatá pôvodná akcia. Z uvedeného vyplýva, že príjem z predaja akcií je v tomto prípade oslobodený od dane z príjmov (ak akcie neboli zahrnuté v obchodnom majetku predávajúceho). Príjmy oslobodené od dane nie ste povinný uvádzať v daňovom priznaní a nezdaňujete ich.

Petrus
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 16 bře 2023 21:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Petrus » 16 bře 2023 21:44

Zdravím,
v Tax Dividend reportu od IB za rok 2022 je položka "Return of Capital Distributions" , kdy příjem zde uvedený není zdaněn . Je mi jasné, že ho musím zdanit, ale nevím kde ho mám ve formuláři k daním zapsat, jestli ho mám zahrnout do divident nebo částku zahrnout do nákupů a prodejů akcií nebo někam jinam ?

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 17 bře 2023 00:01

Petrus píše:
16 bře 2023 21:44
Zdravím,
v Tax Dividend reportu od IB za rok 2022 je položka "Return of Capital Distributions" , kdy příjem zde uvedený není zdaněn . Je mi jasné, že ho musím zdanit, ale nevím kde ho mám ve formuláři k daním zapsat, jestli ho mám zahrnout do divident nebo částku zahrnout do nákupů a prodejů akcií nebo někam jinam ?
Odpověď je tady, stačí trochu hledat: viewtopic.php?f=9&t=87&p=12212&hilit=Re ... tal#p12212

TL;DR: Zahrnout do dividend.

tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 18 bře 2023 17:44

Zdravím,
nevíte jak to s těmito kapitálovými vratkami u REITů vypořádává broker Degiro ? V únoru jsem stáhnul Roční výkaz za rok 2022 a teď si ho stáhnul znova (ještě zkusím na konci března) a je stále stejný v části dividend. Žádné slovo o kapitálové vratce. Možná je už odečtena z daně zaplacené v zahraničí. Jinak DP už jsem podal.
Děkuju

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 19 bře 2023 13:54

Pokud vím, tak Degiro svoje roční výpisy neaktualizuje. Pokud nějaká vratka přijde až v roce 2023, očekávám, že bude zahrnuta do výpisu za rok 2023.

Ovšem nehodlám to po nich kontrolovat. Mají v tom jejich systému takový bordel, že jim to občas vygeneruje úplně nesmyslné transakce, které pak zase následnými fake transakcemi anulují.

Třeba připíšou dividendu třikrát naráz, a později ten den ji zase dvakrát odečtou. A zrovna v lednu 2022 se fakt překonali. U Realty Income místo obvyklých 2 cash pohybů (dividenda a daň) jich vyplodili jedenáct.

Dopátrat se toho kdy mi skutečně přišla jaká vratka je ztráta času. Prostě předpokládám, že roční výpis mají správně, a že tatáž data předávají finančáku, aby ten si mohl případně zkontrolovat, že každý přiznal, co měl. Jestli to spočítali blbě, tak se na to přijde snad jedině při hloubkovém auditu vašeho přiznání, který ale nebude motivován jednou chybějící vratkou, ale spíš nějakým mnohem významnějším daňovým únikem.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 20 bře 2023 06:44

Degiro tyto změny slušně řečeno ignoruje - tedy v Ročním reportu na listu Přehled dividend v Kč se nijak neprojeví, protože tam jsou z historie jen operace typu Dividenda a Daň z dividend, nikoliv ale tato Vratka kapitálu. Je to realita a kdo chce mít přiznání jednoduché, musí se s tím "smířit" a podávat holt dle toho Přehledu (FÚ bude za takový souhrn určitě raději), nebo sice přesněji, ale daleko pracněji dle komplet celoroční historie transakcí. Volím u Degiro první možnost, i když jsem si vědom těchto nedokonalostí.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 21 bře 2023 05:25

Ano dělám to taky tak, na FÚ dávám co vyplodilo Degiro, fakt nechodlám trávit mládí kontrolou jejich reportu

Letos se opět překonali, v části prodejů a nákupů naprostý nesmysly ... trasakce, který jsem vůbec neudělal :?
Když jsem jim napsal, že je to celý blbě, tak mi odepsali, že report je "best effort" a nákupy/prodeje si mám spravovat sam :shock: to mě fakt pobavilo :roll:
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JardaBr » 23 bře 2023 08:34

Pánové VSbrok a minarjo, chtěl jsem tady poděkovat za super seriál ohledně daní, i takovej primitívo stupído jako já díky vaší práci poprvé podal vlastnoručně přiznání a do dnešního dne si pro mě ještě nepřijeli. Zřejmě se raduju předčasně, asi hledaj pouta než pro mě vyrazej, ale i tak to stálo za to :mrgreen: Poslal jsem malej donejt, ale chtěl jsem poděkovat i takhle "osobně". DÍK, fakt mi to strašně pomohlo :!:

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 23 bře 2023 11:53

Neboj, nejprve telefonicky varují, když máš něco očividně blbě nebo třeba chybějící přílohu - to abys případně stihl do konce března, resp. konce dubna (to platí pro elektronicky podané přiznání) podat přiznání opravné, které by to původní nahradilo (v pozdějším termínu už by to muselo být přiznání dodatečné, ve kterém se u konce kalkuluje rozdíl původně a nově vypočítané daňové povinnosti, v té části, která se jinak u řádného přiznání přeskakuje).
Jinak vítej mezi nejen investičně, ale i daňově gramotné, když už jsme na webu IG :D.

hoodoo
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 27 bře 2023 13:22
Has thanked: 9 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od hoodoo » 27 bře 2023 13:28

Jak je to s daněním částečných prodejů pozice? postupně nakupuji po pár ks akcie a příležitostně je prodám, když mi přijde cena přemrštěná. Jakou transakci mám započítat proti příjmu? Metodou FIFO bych se z toho po..al. Nejde použít třeba průměrnou nákupní cenu? Těch operací je vážně mraky, i frakční za pár korun.

Odpovědět