Z toho co jsem zatim z dostupnych zdroju poshanel to ale je skutecne tak, ze z hlediska dani v USA:Ladislav píše: ↑18 říj 2022 15:43On ale myslí a nevím jestli myslí správně,
pokud bude mít děda americké akcie za 100 milionů USD napsané na své jméno a bydlet v USA,
mohou platit jeho dědici v USA 40 % daň ze zděděných akcií. Ale to je 100 milionů UDS a v USA.
Jenže když bydlíme v Evropě, máme americké akcie za 100.000 USD až 1.000.000 USD na kontě banky v Evropě nenapsané na jméno, asi náš syn dědící 399.000 € v akciích neplatí vůbec žádnou daň ze zděděných akcií.
Lidé leckde v Evropě neplatí daň, když zdědí méně než 400.000 € v penězích, v bytu, ve zlatě, v akciích.
1) je jedno kdo kde bydli ci jaky je obcan, i kdyz jsi cech a mas nejaky "lokalizovany majetek v usa", dan se te tyka.
2) pro tzv NRA (non resident aliens) plati limit bez zdaneni do 60.000$, pak je s nejakou progresi az 40% dan z hodnoty majetku "in situ".
3) majetek muze byt nemovitost v usa, akcie anebo i samotny dolarovy zustatek, ktery drzi vas broker. Zajimave je, ze se do toho nepocitaji ADR v usd, i kdyz je jejich vydavatel z usa.
4) obyvatele nekterych zemi jako nemecko atd jsou od teto dane osvobozeni... češi nikoliv.
Neda se rict, ze by se ta dan neuplatnovala - ruzne clanky zminuji, ze k tomu dochazi.
Rozhodne na to taky ale nehodlam sazet 40% hodnoty ptf, o je proste risk jak slon a hodlam to resit. Pro zacatek to vypada na 2 oddelene ucty pro mne i manzelku u brokera (tj limit 2×60kUSD), a vetsi zamereni na non-US akcie, ktere sice nemam rad, ale budu donucen. No a az budu starsi tak treba i ten sverenecky fond.
Preci jen, ten w8-ben formular vyplnujeme taky prave proto, abychom byli hezky dohledatelni. Akcie se kupuji hezky na jmeno.
Myslim, ze US tax trap je docela vypovidajici nazev - a ze strany usa taky dost chytry krok, jak statisticky dostat velkou cast zahranicniho kapitalu pekne zpatky do vlastni kapsy.