Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Diskuse jak začít s investováním

Moderátor: VSbrok

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Kurri17 » 14 zář 2022 20:19

Zdravím Všechny,

jsem tu nový a chtěl bych se zeptat jak postupujete při stanovení vhodné ceny akcie pro nákup/příkup. Rád se přiučím od zkušenějších.

Používáte DCF Model, Divi discount model, Porovnání poměrových ukazatelů (s konkurencí), Grahamovo číslo nebo na to jdete úplně jinak a jednodušeji?

Používáte manuální výpočty v Excelu nebo se řídíte placeným webem? Fastgraphs, Seeking Alpha, Simplywall.st apod.?

Na jaké všechny ukazatele se soustředíte?

Jde mi primárně o dividendové akcie. Momentálně mám 12 akcií (9 Divi a 3 růstové)

Moc všem děkuji za odpověď, rady a tipy.

Hodně štěstí s investicemi!
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Ladislav » 16 zář 2022 06:25

Při výběru akcie pro nákup bys neměl nic počítat a spokojit se s P/B pod 3, P/S pod 3, s dividendou nad 3 %
od podniků, které minulých 10 let zvyšovaly tržbu a nemají cizí kapitál 3x vyšší než vlastní kapitál.

Výrobci videa pro Youtube z celého světa používají šílený moderní výpočet vnitřní hodnoty akcií a
a pak klamou diváky, že je akcie podhodnocená, i když má P/S 12 a P/B 12, nebo i nad 12.
Apple, Microsoft, Nvidia, Visa jsou pro mne 4x předražené. Ale you-tuberáci vypočítali, že jsou podhodnocené.
Coca Cola je také 4x předražená s P/B. Tesla víc jak 5x předražená.
Předražené například: Microsoft P/B 11,3 a P/S 9,6. Visa P/B 12,9 a P/S 15,3. Nvidia P/B 13,7 a P/S 11,2.

Já bych koupil jen akcie s parametry na obrázku.
Allianz, Anglo American PLC, AT&T, BASF, BHP Group, BMW, BNP Paribas, British American Tobacco, Enbridge, Erste Bank, Fortescue Metals, Legal & General, Munich Re, Rio Tinto, Takeda Pharmaceutical.
Dnes uprostřed medvědího trhu je zvlášť důležité, koupit akcie levně a nedbat na nákupy Apple od Berkshire. Michael Burry prodal drahé akcie.

:idea: Dívám se jen zadarmo na Morningstar.com , Finance.Yahoo.com , Onvista.de , Comdirect.de :idea:
Přílohy
Parametry.jpg
Parametry.jpg (139.45 KiB) Zobrazeno 1222 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Norgen » 16 zář 2022 12:55

@Kurri17, možná už sis z předchozího pročítání webu udělal o Ladislavovi obrázek sám, ale pokud jsi se tu s ním ještě nesetkal, tak raději upozorňuji předem, ať předchozí přízpěvek (a všechny jeho následující) raději rovnou ignoruješ.

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Kurri17 » 16 zář 2022 13:27

Norgen píše:
16 zář 2022 12:55
@Kurri17, možná už sis z předchozího pročítání webu udělal o Ladislavovi obrázek sám, ale pokud jsi se tu s ním ještě nesetkal, tak raději upozorňuji předem, ať předchozí přízpěvek (a všechny jeho následující) raději rovnou ignoruješ.
@Norgen, Ahoj, diky za odpoved. Pokud by clovek investoval pouze podle ukazatelu, tak by to bylo sakra moc jednoduche a bylo by po svete asi vic miliardaru nez je. Investovat pouze podle ukazatelu podle me neni moc nicim podlozene. Nejsem nejaky genius, jsem na zacatku a portfolio mam 2 roky. Kdyby to fakt bylo tak jednoduche, tak proc by existovali modely na pocitani vnitrni hodnoty. Samozrejme je to jen odhad a clovek se muze mylit, ale investovat jen podle ukazatelu podle me neni cesta. Ukazatelu je miliarda, kdyz by clovek chtel, ale ktere jsou ty super dulezite.

Jak hodnotis akcie ty? Mas nejaky web, podle ktereho jedes nebo to delas "rucne" v Excelu/Google Sheets v kombinaci s reporty z IR webu dane spolecnosti? Zameruji se predevsim na dividendove akcie.

Hledam lehke navedeni k efektivnimu zpusobu urceni fairove ceny akcie, pak samozrejme aplikuji "margin of safety" a pak porovnam s burzou.

Nepopiram, ze jsem par veci cerpal na youtube a internetu, ale hlavne jsem se chtel zeptat nekoho, kdo ma zkusenosti a tak mi VSbrok navedl zeptat se tady, protoze IG web sleduji a polozil jsem dotaz i primo jemu.

Moc dekuji za odpoved a radu a preji hezky den a vikend.
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Ladislav » 18 zář 2022 12:57

''Tak proc by existovaly modely na pocitani vnitrni hodnoty?'' napsal Kurri Sedmnáctý

Moderní výpočet vnitřní hodnoty akcie je jen zábava, sranda nebo podvod od filmařů videa pro Youtube,
kteří mají s akciemi moc málo společného a koupili akcie poprvé před rokem, nebo dosud nekoupili.

:( Konečně si jednou uvědomte, letos nebo až za pár let = na konci velkého krachu,
že když inteligentní investor Ben Graham doporučoval (1949) koupit akcie s P/B pod 1,5 a s P/E pod 15 a s dividendou nad 3 % (1975),
ale mladí You-tuberáci dnes oznamují, že vypočítali podcenění u akcie Microsoft, když měla P/B 12, P/S 12, P/E 30,
tak kdo má pravdu? Starý zkušený manažer fondů Ben Graham, nebo nezkušený mladý český Youtuberák?
Ale nespěchejte s odstoupením od moderního výpočtu vnitřní hodnoty akcie! Nejprve musíte zažít váš první velký krach amerických akcií a pak teprve můžete přečíst knihy pro starý value investing, které napsali Graham, Gladiš, Konečný, Janet Lowe, Mary Buffett.
:idea: Já měl americké akcie na kontě v Rakousku už roku 1990 ve věku 36 let.
Přílohy
Value-investing-11cm.jpg
Value-investing-11cm.jpg (62.27 KiB) Zobrazeno 1116 x
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od czhunter » 18 zář 2022 13:45

Ve skutečnosti je to velice jednoduché. Pokud se daná akcie posledních 5, 10 a 20 let prodávala za PE 15-18, pak je trhem definovaná férová cena PE 15. Tvůj cíl by mělo být koupit vždy pod touto trhem definovanou PE. Tedy třeba za P/E 12.

Krok druhý je, že firma musí růst stabilně EPS. Protože, pokud cena akcie sleduje EPS, pak akcie bez růstu EPS logicky nic dlouhodobě nevydělá a jako dividendová akcie stojí za houby, protože dividenda je zvyšována z růstu EPS.

Tedy hodnotové investování je koupit rostoucí akcii levněji, než se prodávala v minulosti. Protože 150 let historie americké burzy říká, že cena akcie se vždy k férové ceně vrátí dříve nebo později. Pak jsou dva tábory, jedni akcii po návratu k férové ceně akcie prodávají a investují do další podhodnocené příležitosti a tábor druhý drží tuto akcii, dokud se firmě daří. To je na každém.

Základ je používat Fastgraphs, protože tam je to vidět graficky během okamžiku.

Ladislava si dej mezi ignorované, ať máš jeho příspěvky skryté, protože je to spekulant do stagnujících společností v problémech a takový investiční styl je čisté spekulantství. Buffettovo "Wunderfull companies at fair prices" je cesta k úspěchu.

Také se stále ohání Benjaminem Grahamem, který by však vyřadil polovinu jeho portfolia, protože růst EPS minimálně o 33% za posledních 10 let nesplňuje půlka jeho firem.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Norgen » 18 zář 2022 19:17

czhunter píše:
18 zář 2022 13:45
Ladislava si dej mezi ignorované, ať máš jeho příspěvky skryté, protože je to spekulant do stagnujících společností v problémech a takový investiční styl je čisté spekulantství.
Apropos, jak/kde se dají skrýt příspěvky od konkrétního uživatele?

Kurri17
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 08 zář 2022 15:16
Been thanked: 2 times

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Kurri17 » 18 zář 2022 23:10

Ladislav píše:
18 zář 2022 12:57
''Tak proc by existovaly modely na pocitani vnitrni hodnoty?'' napsal Kurri Sedmnáctý

Moderní výpočet vnitřní hodnoty akcie je jen zábava, sranda nebo podvod od filmařů videa pro Youtube,
kteří mají s akciemi moc málo společného a koupili akcie poprvé před rokem, nebo dosud nekoupili.

:( Konečně si jednou uvědomte, letos nebo až za pár let = na konci velkého krachu,
že když inteligentní investor Ben Graham doporučoval (1949) koupit akcie s P/B pod 1,5 a s P/E pod 15 a s dividendou nad 3 % (1975),
ale mladí You-tuberáci dnes oznamují, že vypočítali podcenění u akcie Microsoft, když měla P/B 12, P/S 12, P/E 30,
tak kdo má pravdu? Starý zkušený manažer fondů Ben Graham, nebo nezkušený mladý český Youtuberák?
Ale nespěchejte s odstoupením od moderního výpočtu vnitřní hodnoty akcie! Nejprve musíte zažít váš první velký krach amerických akcií a pak teprve můžete přečíst knihy pro starý value investing, které napsali Graham, Gladiš, Konečný, Janet Lowe, Mary Buffett.
:idea: Já měl americké akcie na kontě v Rakousku už roku 1990 ve věku 36 let.
Zdravím,

ne všichni youtouberaci jsou k ničemu... To, že někdo stanovuje cenu akcie pomocí matematického modelu není přeci špatně. Podle mě a co jsem viděl má spousta modelů hodnocení a stanovení ceny akcie své limity.

Ano crash může přijít a více méně tu skoro je, ale to je přeci ta příležitost k nákupům. To jsou ty slevy v tom supermarketu jménem Trh.

Předpokládám, že nemáte v akciích všechny své úspory a tudíž vás to nerozhodí.

Ten starý investing, jak o něm píšete, je podložený daty, zkušenostmi těch lidí a předání těch myšlenek dál.

Však Vám nikdo nebere vaše defaultní nastavení vašich parametrů a když s tím máte velké výnosy, tak jedině dobře!

Hoďte sem výkonnost vašeho portfolia s tímto přístupem, který používáte, ať tedy vidíme Váš přístup podložený výsledky. Jistě nemáte portfolio první rok.

Jak říkám, Váš přístup neodsuzuji, jen to asi není to, co budu aplikovat a budu rád, když nám své výsledky odtajníte...?

Jak říkám, nezlobte se, že jsem se nad tím pozastavil, ale kdyby takto investoval každý druhý občan ČR či Evropy, tak je tu více miliardářů než milionářů a lidí pod nimi...

Těším se na odpověď a přeji hezký den
Portfolio: T / ABBV / CSCO / DIS / KO / CVS / GPN / GOOGL / JPM / MDT / PFE / RTX / UGI / WBA / WBD / ETF MSCI WORLD

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od Norgen » 19 zář 2022 11:01

Jinak za sebe... ja jsem v tomhle spíš investiční pračlověk. Nehledám v tom nic složitého a držím se principu KISS (Keep It Simple Stupid).

Po prvotních nezdarech, kdy jsem se spálil na "sračkách" jako StoneMor, GEO Group a podobně, jsem už začal do ptf brát jen a pouze dekádama prověřené titány v podobě aristokratů, králů a jiných blue chips. Růst tam není raketa, teda jak kde, ale jsou to želvy co vyhrajou nad zajícem :)

Prvotní vstup jsem dělal na ročních či 5ti letých minimech, nebo když se daná společnost propadla z nějakých aktuálních / jednorázových důvodů, které jsem neviděl jako hrozbu pro její budoucnost (viz. General Mills po koupi Blue Buffalo, nebo když letěl dolů Target Corporation poté, co Amazon koupili Whole Food Market a kolovali spekulace, že business půjde ke dnu, že kameným obchodům odzvonilo). Snažím se vstupovat tak, abych měl první netto DY alespoň okolo 4%, což u takovýchto společností není zase tak často. Ale výjimky se najdou, např. začátek covid hysterie a nákup Chevronu za 60 USD, kdy byl vstupní netto DY okolo 7%.

No a pak už jenom sedím na rukách a čekám, až přijde vhodná chvíle k dokupům, a trhy se budou chovat neracionálně, což nastává dost často (Unilever na začátku tohoto roku, aktuálně vyčkávám například na další posun směrem dolů u 3M, apod).

Upřímně, ze začátku jsem P/E, a další ukazatele sledoval, dneska už je mi to šumák. Řeším jen 2 faktory, společnost musím opravdu chtít a jejímu podnikání věřit, když se mu po mnoho desetiletí dařilo, a dále musí nastat konstelace, že je aktuálně podhodnocená a trh ji zahnal z nějakého důvodu dolů na hodnoty, když už začnu uvažovat nad prvním nákupem nebo následným příkupem.

-----------------------
EDIT:


Ale abych úplně nekecal, jediné ukazatele, které v současnosti sleduji u společností, které vlastním nebo které bych rád do portfolia přidal, jsou tržby a čistý zisk, abych věděl, kterým směrem se společnost ubírá.

Jinak nic jiného a opravdu se snažím vybírat pouze takové společnosti, kde to vlastně ani není třeba, kde historie a tržní karamboly a jejich zvládnutí už kvality prokázaly, a kde je jediným důležitým rozhodnutím okamžik vstupu a tím nejlepší možná startovní čára.

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Určení vhodné ceny k nákupu/příkupu dividendové akcie

Příspěvek od czhunter » 21 zář 2022 10:51

Norgen píše:
18 zář 2022 19:17
czhunter píše:
18 zář 2022 13:45
Ladislava si dej mezi ignorované, ať máš jeho příspěvky skryté, protože je to spekulant do stagnujících společností v problémech a takový investiční styl je čisté spekulantství.
Apropos, jak/kde se dají skrýt příspěvky od konkrétního uživatele?
Klikni na nick daného uživatele a pak na jeho kartě (profilu) Přidat nepřátele. Pak se příspěvky skryjí.
Po prvotních nezdarech, kdy jsem se spálil na "sračkách" jako StoneMor, GEO Group a podobně, jsem už začal do ptf brát jen a pouze dekádama prověřené titány v podobě aristokratů, králů a jiných blue chips. Růst tam není raketa, teda jak kde, ale jsou to želvy co vyhrajou nad zajícem
To první tesat do kamene a bohužel to většina retail investorů nechápe a investují do podřadných akcií. Já taky pár špotaných firem měl, když jsem začínal a lekce byla naučena. Buffettovo "Wonderful companies at fair prices" se extrémně podceňuje. Sám říkal, že je lepší zaplatit férovou cenu za skvělou firmu, než skvělou cenu za pouze dobrou firmu. Opět je to jeho životní lekce, kdy na začátku kupoval "cigar butts, doutníkové nedopalky", neboli firmy špatné kvality s jedním zbývajícím posledním potáhnutím a skoro přišel na buben. Pak přišel Charlie Munger a byl to on, kdo ho otočil na nákup skvělých firem za dobrou cenu a vyšvihnul Berkshire, tam kde dnes je.

Asi to vychází ze zavedeného mýtu, že vyšší risk znamená u akcií vyšší výnos. Opak je pravdou, čím více kvalitní firma je, tím více dlouhodobě vydělá. Protože kvalitnější firma je schopná více růst a růst je zdroj výnosů u akcií. Důkaz je prostý. Dividendový aristokraté dlouhodobě porážejí index a přitom je to soubor vysoce kvalitních firem. A naopak vysoce zadlužené neboli riskantní firmy výrazně za indexem ztrácejí.

Jinak aristokraté jako celek naopak rostou celkem rychle, kolem 9% ročně oproti 6% u indexu S&P 500. Tedy i aristokrat může růst rychle. Lowe companies 15% růst po desetiletí, T Rowe 18% ročně po 30 let atd. Jen je potřeba se vyhnout stagnujícím aristokratům jako AT&T. To jsou firmy podřadné kvality i přes jejich status aristokrata.

Taky dodám, že moje výpočty férové ceny založené na historickém průměru PE a rychlosti růstu firmy jsou velice blízko, často dokonce shodné s férovou hodnotou na Morningstar. A z mojí zkušenosti velice přesné a trh se vždy na tyto průměry vrátí. Jak ukazuje Fastgraphs a dokonce i knihy Petera Lynche z 80. a 90. let, kde ukazoval na grafech EPS, že cena akcie sleduje EPS v dlouhodobém horizontu. Kdyby do Fasgraphs naťukali data 100 let zpátky z dob Grahama, tak bude FG fungovat i v té době, to jsem si jistý. Byť mě to samozřejmě nepřestává udivovat. I přes všechen ten masivní vývoj světa i investic, počítačů, algoritmického obchodování apod., kdy většinu obchodů dnes provádí počítače a doba držení akcie je v sekundách, tak trh v základu stále funguje stejně jako 50 let zpátky, kdy se brokerovi volalo a ceny akcií se četli z novin.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět