Predne.. Nerikam, ze to nemuze byt jinak - jen to proste prilis neocekavam. Zaroven si nejsem jist, jak moc to je diskuze jeste o Degiru. Lec rad odpovim, pokud o to nekdo stoji. :-)
-
CB zajima inflace dost, ale neni to jedina vec, kterou resi. Postaveni CB a jejich realna politika se dost zmenila za poslednich 15 let. Ucebnice v tomhle vcelku zastaraly, FED a ECB rozhodne nejsou tak konzervativni, jak jsme zvykli vidat treba u CNB.
FED ma primo ve strategii, ze ho zajimaji stabilni ceny, MAXIMALNI ZAMESTNANOST a dlouhodobe urokove sazby. U cilovani se prechazi k tomu, ze se obligatni 2% mohou presvihnout, pokud se dlouhodobe dostaneme na 2%... Coz ma pomerne dost velke konsekvence k tomu, zda tlumit aktualni 6% inflaci. Nakupy aktiv jsou kapitola sama o sobe.
ECB je pod silnym tlakem politiku. Sama ECB samozrejme nechce, aby krachlo EURO, respektive nektera zeme musela eurozonu opustit. To ma taky svoje konsekvence... Nakupovani bondu clenskych zemi (!). Zvysovani urokovych sazeb prodrazuje financovani dluhu. Italie, Spanelsko, Recko... Tyhle zeme nemaji zajem platit na obsluhu statniho dluhu vice. Zombie firmy, zombie staty.. Neni politicka vule je nechat padnout, ohrozit banky.
Inflace je v eurozone dlouho kolem nuly. Bude se to hrat na to, ze inflace odezni. ;)
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lagar ... ky/2120098
Kazdopadne inflace stoupa a ani nejsme u toho, ze by CB prestaly na trh davat dalsi penize, natoz zvedat urokove sazby. (ECB, FED, BoJ, BoE)
-
CB nejsou tak nezavisle jako na papire. Kdyz budou delat dlouhodobe pro politiky nevyhovujici politiku, tak ji zmeni kompetence a vymeni lidi. Tim, ze resi i dohled nad bankovnim trhem, tak mohou videt, ze si ekonomika (firmy, staty..) nemohou dovolit vyssi urokove sazby. A eurozona proste nema ekonomiku, co si tohle muze dovolit.
---
K inflaci samotne. Dlouhodoba inflace v USA, jak ji ocekava trh.
https://fred.stlouisfed.org/series/T10YIE
U Nemecka jsou po vsech tech vecech, co se staly za posledni dva roky, na dvou procentech pro pristich 10 let..
---
Inflace a starnuti populace. Koukam, ze to zminuji i na wiki.
https://en.wikipedia.org/wiki/Population_ageing
Obecne myslim, ze starnuti populace vic snizuje poptavku nez nabidku. Pravda, trochu strilim od boku, pac kdyz se podivame na zeme s nizkou inflaci, tak to jsou rychle starnouci zeme... A korelace neni zavislost.
Lec nejake papery na to jsou
https://www.researchgate.net/publicatio ... _Inflation
---
15 let byla eurozona populacne mladsi, mene zadluzena, s mnohem silnejsim bankovnim sektorem a celosvetove vyznamnejsimu firmami.
https://tradingeconomics.com/euro-area/ ... ebt-to-gdp
ale dulezitejsi je vysoky narust dluhu u tech nejslabsich zemi a nemoznost inflacne devalvovat, jak byly drive nektere mene ukaznene zeme zvykle.