Američtí brokeři neberou klienty z Česka, tak dost pochybuju, že někdo má čistě US brokera. Evropská pobočka IB po přesunutí má také jen 20k € pojistný limit (dříve 500 tisíc dolarů) jako Degiro. Jinak předpokládám, že zákon hovoří jasně. Nerezident USA vlastnící majetek v USA nad nějakých 60 tisíc Dolarů zaplatí dědickou daň 40%. Dle mého se v tom zákonu neřeší, jakého máš brokera a i evropský broker musí dodržovat zákony USA, pokud umožnuje klientům nákup na tamní burze. A v dědickém řízení bude podle mě na 100% bude postupovat podle požadavků a zákonů americké vlády.minarjo píše: ↑26 bře 2021 22:39Ale znova opakuji: má zde někdo amerického brokera? Pokud ano, ten by mohl být americkým berňákem v ohrožení, i to je důvod proč se držím brokerů evropských. Sice to znamená menší pojistný limit (20 tisíc euro) a tedy téměř nutnost mít brokerů více, ale zato s tím pak nemají USA nic společného: je to věc Nizozemí/Irska (Lynx/IB IE), Nizozemí (Degiro) či ČR (Patria, Fio). Nicméně informace o velké americké dědické dani jsem už četl, v tomto USA jsou fakt nevýhodné, ale to se týká jakéhokoliv majetku v USA, ne jen toho u tamních brokerů.
No a to zajištění brokerů je také dosti zajímavá věc. Ten fond, co to v USA zajišťuje má jen 3 miliardy dolarů na účtu plus 2 miliardy kredit u ministerstva financí. Přitom jen IB spravuje aktiva kolem 100 miliard dolarů. Kdyby IB kompletně padlo a nepodařilo se nic zachránit, tak to dělá 5 tisíc dolarů na jednoho klienta. Český fond má také velké prd a ještě to málo má uložené u brokerů, které zajišťuje, třeba České Spořitelny.
Nedělám si moc velké iluze, že by takové zajištění v nějakém velkém krachování brokerů jako v 70. letech bylo k něčemu dobré. Jediná naděje by bylo uložení akcií klientů jinde a nedotknutelné krachem brokera. No ale pak tu máme ty dva typy účtů u Degira a kdo ví, jak je to řešené.