Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 22 úno 2022 14:57

Daň z příjmů ze zaměstnání (tedy paragraf 6) je logicky jednodušší (a hlavně nižší), když odpadla superhrubá mzda (tedy druhý řádek sekce paragrafu 6, kde se uvádělo pojistné zaměstnavatele, je zrušen, i na Potvrzení o příjmech od zaměstnavatele to mít nebudeš). Jinak změny při danění prodejů či dividend v podstatě nejsou. Ta novinka pro alternativní způsob danění zahraničních dividend přes tu přílohu 4, jak zde zmiňovali někteří výše, má smysl jen u těch, co mají roční příjem nad cca 1,7 milionu Kč (přesněji nad 48násobek průměrné měsíční mzdy) a platí pro ně tedy na část příjmů nad tuto hranici sazba 23% místo 15%. Pro nás většinu ostatních, co máme "běžnější" měsíční příjmy pod těchto cca 150 tisíc Kč a tedy jednotnou sazbu daně 15%, je nejjednodušší to dělat pořád stejně (přes listy přílohy 3 dle států a kapitálové příjmy uvedené v základním formuláři).

EDIT: poté, co jsem si novinku danění zahr. dividend přes Samostatný základ a Přílohu 4 řádně nastudoval, tak musím uznat, že je výhodnější pro větší část lidí než jen ty, co by se dostali do pásma daně 23%. Více níže...
Naposledy upravil(a) minarjo dne 21 bře 2022 21:43, celkem upraveno 1 x.

Vlad
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2019 08:19

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Vlad » 22 úno 2022 15:54

Ta novinka pro alternativní způsob danění zahraničních dividend přes tu přílohu 4, jak zde zmiňovali někteří výše, má smysl jen u těch, co mají roční příjem nad cca 1,7 milionu Kč
Tato novinka má smysl i u těch, kteří mají malý nebo žádný základ daně ze závislé činnosti a vysoký základ daně z kapitálového majetku včetně dividend ze zahraničí. Týká se placení záloh, jejichž výše a periodicita se odvíjejí od poslední známé daňové povinnosti, do které se podle §38a/1 ZDP nezahrnuje daň ze samostatného základu daně zdaňovaného sazbou daně podle § 16a. Vynětím těchto dividend z §8 a jejich zdaněním podle §16a se může stát, že se případné zálohy přesunou z kvartálních do pololetních nebo se nebudou platit vůbec. Na dani ovšem neušetříš.

radas
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 22 úno 2022 17:30

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od radas » 22 úno 2022 17:35

Zdravím všechny, mám dotaz:
v roce 2021 jsem získal několik akcií následkem spin-off a to konkrétně 1xKD od IBM - Spin-off (0,20 KD p/s) a 2xONL od O - Spin-off (0,10 ONL p/s) a nevím jestli je to kapitálový příjem, jestli se daní apod. FIO broker ani ve výpisu neuvádí hodnotu nabité akcie v daný den. 5.1.2022 se však u brokera objevilo toto: O - Daň Spin-off zaplacená v USA -6,41 USD od IBM nic.
Je nutné toto vůbec řešit v DP? Případně jak?
Děkuji za odpovědi popř i vlastní zkušenost.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 23 úno 2022 10:13

Souhlasím téměř se vším, co psal @Jakub (pro ty, co by chtěli novou přílohu 4 místo listů příloh 3 využít a zahraniční dividendy tedy zpracovat zvlášť samostatným základem daně - také jsem si to včera nastudoval). Není možné zápočet zahraniční daně z dividend dělat současně na listech přílohy 3 i na příloze 4, šlo by o zdvojení zápočtu pomocí starého i nového způsobu. Jinak také dělám svůj Seznam v Excelu a nová příloha 4 tedy zjednoduší zápočty (jsou přímo v této příloze naráz). Jakub hezky popsal, co na jednotlivé řádky přílohy 4 dát, v tom souhlas. Jen je třeba zejména pro účely vyčíslení celkové daně k zápočtu (pro řádek 411) v tom vlastním Seznamu "ořezat" tu zahraniční strženou daň dle Smluv o zamezení dvojího zdanění pro každý stát zvlášť (tedy na 10% nebo 15% ze zdaněné části hrubé dividendy daného státu, kdy 10% platí zejména pro Francii, Nizozemí a Rakousko, většina ostatních 15%). A až toto ořezání sečíst pro daň k zápočtu (nelze tedy tam dostat třeba z Německa víc jak 15% z hrubých dividend, i když se v Německu odvádí víc, a tím "kompenzovat" naopak nižší daň třeba z Británie). Listy přílohy 3 toto při "starém" způsobu zápočtu po jednotlivých státech nedovolily, ale zde si to každý musí ohlídat sám, když ty státy sčítá na přílohu 4 souhrnně. Dále je třeba v tom vlastním Seznamu rozdělit (třeba sloupcem navíc) hrubé zahraniční dividendy všechny a pak jen ty v zahraničí zdaněné (tedy třeba bez britských), aby to šlo na přílohu 4 použít.
Jediné, u čeho bych s Jakubem polemizoval, je příloha Seznam, myslím ta "vestavěná" přímo do online přiznání (daneonline.cz). Obávám se, že tak jako u staršího způsobu přes přílohy 3 nepůjde přiznání odeslat, když nebude tento vestavěný Seznam dle paragrafu 38f vyplněn, tedy že to nepovolí ho vynechat (ale možná ano, nezkoušel jsem). Pokud tomu tak bude, tak lze zvolit to co jsem tam já uváděl vždy: do identifikace plátce jsem napsal že přikládám vlastní Excel přílohu Seznam a do dalších sloupců jsem napsal z té mé vlastní přílohy ty součty dle zemí v CZK. Ale vlastní Excel příloha je zde důležitá, nejen u toho kdo má více brokerů (součty pro státy za ně), ale i pro to ořezání daně za jednotlivé státy a součty přes všechny státy pro řádky přílohy 4.
EDIT 25.2.: tak jsem si dnes ověřil, že při použití nové Přílohy č.4 namísto listů Přílohy č.3 to online podání LZE odeslat bez vyplněné vestavěné tabulky Seznam, pak tedy to Jakub trefil a OK. Je tedy ale nutné připojit vlastní tabulku Seznam, aby FÚ viděl, že ty zahraniční daně byly správně "ořezány" na tu hranici dle Smluv o zamezení dvojího zdanění (tedy 10 nebo 15% zdaněné hrubé dividendy pro každý stát). Tedy že řádky č. 401 a 406 (všechny zahraniční dividendy), 410 (jen v zahraničí zdaněné dividendy) a 411 (zahraniční daň osekaná pro jednotlivé státy dle těch Smluv na maximálně 10 či 15% zdaněné dividendy) jsou správně, to se z vlastního Seznamu sestaveného dle broker výpisů vidí nejlépe.

Dodatečně děkuji @Vlad a upozornění na tuto daňovou novinku. Poté co jsem to poslední dny nad online formulářem, daňovým zákonem a pokynům k formuláři nastudoval, přidám k jím popsaným výhodám nové metody jednu zásadní, týkající se skoro všech: a to eliminaci (minimálně částečnou) daně neuznané k zápočtu u všech, kteří uplatňují jakékoliv nezdanitelné části základu daně (třeba úroky hypotéky, dary, životní pojištění, členství v odborech..). Kdo už přiznání někdy podával přes listy přílohy 3 za jednotlivé státy, tak ví, že tyto nezdanitelné části základu daně nám sice hezky zmenší českou daň z původního základu pod 15%, ale tím sníží stejnou měrou i zahraniční daň uznanou k zápočtu. Tedy kdo má třeba úroky z hypotéky, tak mu (pro příklad) z USA nebylo uznaných k zápočtu celých 15%, dne jen např. 13,5% (cca můj případ). Totéž ze všech zemí, kde je horní hranice zápočtu dle Smluv až 15% a skutečně tam bylo 15% (USA) či víc (třeba Německo) odvedeno, ale v ČR kvůli definici a výpočtu prostého zápočtu "prošlo" Přílohou č.3 pro daný stát třeba o to procento dvě méně, zbytek neuznán (což zvyšovalo českou daň). Novější způsob přes přílohu 4 toto eliminuje, protože to jde přes samostatný základ daně (tj. bz vlivu nezdanitelných částí základu daně) a v příloze 4 je výpočet mezní horní hranice zápočtu triviální: prostě maximálně 15% ze zdaněných zahraničních dividend, žádné přepočty přes Koeficient zápočtu vůči celkovému základu daně, jak to je u přílohy 3. Takže přes přílohu 4 je možné započíst plně až těch 15%, což sníží dvojí zdanění (českou daň) více než starý způsob (a to tím více, čí větší nezdanitelné části základu daně dotyčný má). Jen nezapomenout na tu limitaci daně pro každý stát dle Smluv, jak to píšu výše (a jak to odpovídá mému příkladu ze série Investor a daně). Kdo se rozhodne pro nový způsob danění zahraničních dividend, ten tedy na řádek 38 ty hrubé zahraniční kapitálové neuvede, vše až do přílohy 4 na jednotlivé řádky tak, jak to hezky shrnul @Jakub o pár příspěvků výše.

Možnosti alternativního danění zahraničních dividend přes Přílohu č.4 samosebou zahrnu i do mé zdejší série Investor a daně její aktualizací + další kapitolou k této alternativě přes Samostatný základ daně, ale nikoliv teď hned - aktuálně už naplno běží vyplňování daňových přiznání za rok 2021, řada investorů už má podáno a ostatní by ty dvě paralelní varianty mohly mást. Proto aktualizaci provedu až během letošního roku (nejpozději do jeho konce) tak, aby to bylo připraveno k nastudování pro danění za rok 2022.
Naposledy upravil(a) minarjo dne 01 bře 2022 20:56, celkem upraveno 7 x.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 23 úno 2022 11:23

Pokud mi přijde po spin-off peněžní kompenzace, tak to musím normálně uvést jako kapitálový zisk a nemohu uplatnit žádný výdaj?
Stavím zoo.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 23 úno 2022 13:06

Doplatek po reverzním (down) splitu, akciové dividendě, rozdělení firem atd je kapitálový příjem jako každý jiný (u nás daněný, v dané zemi typicky ne), u těchto příjmů se výdaje neuplatňují (nebylo by ty výdaje ani kam napsat, kapitálové příjmy na ně kolonku nemají :)), ostatně jaké výdaje by s tím měly být? Broker ti snad tu výplatu nějak zpoplatnil?

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od TomasV » 26 úno 2022 14:56

minarjo píše:
23 úno 2022 13:06
Doplatek po reverzním (down) splitu, akciové dividendě, rozdělení firem atd je kapitálový příjem jako každý jiný (u nás daněný, v dané zemi typicky ne), u těchto příjmů se výdaje neuplatňují (nebylo by ty výdaje ani kam napsat, kapitálové příjmy na ně kolonku nemají :)), ostatně jaké výdaje by s tím měly být? Broker ti snad tu výplatu nějak zpoplatnil?
Takže jestli to chápu správně,ve výpisu brokera zjistím kolik akcií a za jakou cenu mi bylo připsáno na účet a tuhle částku převedenou na koruny uvedu do daňového přiznánní na řádek 38 společně s ostatníma dividendama?

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 27 úno 2022 00:46

Ano u akciové dividendy přesně tak, kapitálový příjem nemusí být jen v EUR, USD atd. ale i v jiných kusech akcií, které jsi nekupoval, ale dostal je "zdarma"

kraken
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 20 čer 2019 22:17

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kraken » 09 dub 2022 04:26

zkoušel někdo podat DPFO a danit dividendy samostaným základem daně s přílohou 4 ? tj vypustit řádek 38 ?

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 09 dub 2022 10:52

Jo. Nejen zkusil, ale i uspěl.

Odpovědět