Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 07 srp 2023 16:59

Ano,
pokud nema povinnost podavat DP, tak na zaklade veci, co pises, mu povinnost nevznikne.
Jen pozor, ze tech 20k je limit na vse mozne, ne jen divi ze zahranici. Kdyby mel treba prijem z najmu.
b) příjmy ze samostatné činnosti (§ 7),
c) příjmy z kapitálového majetku (§ 8),
d) příjmy z nájmu (§ 9),
e) ostatní příjmy (§ 10).
UK dodanit nebude muset, pac nepodava DP.

Tedy takto ctu ten zakon. Nejsem danovy poradce, pravnik, ani to neni moje osobni zkusenost.

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JardaBr » 08 srp 2023 11:39

Já to studoval zhruba před dvouma rokama kvůli sobě a teď mi šlo o to, jestli se něco nezměnilo, našel jsem jen těch 6000>20000.

Dík

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 08 srp 2023 12:20

Ano od letošního roku pro zaměstnance souhlasí limit 20 tisíc pro nepodávání Přiznání, jen pozor, že to je limit zaměstnanců fakt na všechny zdanitelné (důležité slovo, viz dále) příjmy mimo zaměstnání. Takže nejen zahraniční dividendy či všechny prodeje CP, ale třeba i příležitostná činnost (např. nějaký jednorázový či pravidelný bonus od banky za zřízení produktu či třeba používání kreditky, úplatná pomoc někomu ze sousedů třeba na zahradě, prodej ovoce či hub atd.) a další méně frekventované a méně vysoké částky je třeba počítat v celoroční kumulaci. Nikoliv však příjmy od daně osvobozené (třeba důchody, sociální dávky a mnohé další) nebo příjmy již daněné srážkou u zdroje v ČR, jako třeba bankovní úroky na spořicích účtech či dividendy od českých společností (tam je buď osvobozením nebo srážkou u českého zdroje již vše vyřešeno a do Přiznání by to nevstupovalo, i kdyby se podávat muselo, neboli toto již nepatří mezi zdanitelné příjmy dotyčné osoby).
Proto i já začínal před cca 15 lety výhradně na českých akciích, tam ty daně (pokud se neprodává do tří let) není třeba řešit žádné bez ohledu na objem, až pak jsem doplňoval zahraničí. Můj mladší bratr postupuje podobně.

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JardaBr » 08 srp 2023 12:58

jj, i sběrný suroviny si člověk musí hlídat.. On toho bude mít málo, ale nechtěl jsem ho ochudit o zahraničí kvůli častější výplatě dividendy, aby ochutnal tu "vůni" každej čtvrtrok a né jen jednou ročně jako u nás :D

Milan26
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 02 črc 2023 15:20

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Milan26 » 08 říj 2023 16:25

Ahoj, chci začít nakupovat US akcie na mojí českou s.r.o. (primárně kvůli dědické dani ve Státech) a jdu s pro radu ohledně daní. Počítam s tím že daň z divi bude klasicky u zdroje 15%. Jde mi o to, jestli je nějaká daň když si ty divi vyplatim z toho s.r.o. Tak nějak předpokládám že ne, ale chtěl bych to potvrdit od někoho kdo s tím už má zkušenost.
Díky

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 08 říj 2023 17:44

S tímhle dotazem by bylo nejlepší zajít za svým účetním. Tady se řeší daně z pohledu fyzických osob.

Nicméně, můj laický pohled:
  • Za 15% u zdroje to budeš mít nejspíš jen tehdy, pokud ta s.r.o. bude mít podepsaný formulář W-8BEN-E. W-8BEN-E je pro PO, W-8BEN je pro FO. Jinak to máš za 35%.
  • Dvojímu zdanění se pak firma vyhne snad tak, že se pro divi použije metoda "úplné vynětí příjmů plynoucích ze zahraničí", příp. některá metoda zápočtu daně zaplacené v zahraničí.
  • Zdaněné zisky (je jedno, jestli ve výši té divi, nebo v nějaké jiné výši) si pak z firmy vyplatíš v podobě podílu společníka na zisku, kde je srážková daň 15%.
Takže mi to vychází tak, že v nejlepším případě budeš mít efektivní sazbu z dividend 27,75%.

Franta123
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 25 úno 2023 15:16

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Franta123 » 17 říj 2023 20:55

Dělení akcií = split. Broker Degiro mi split provedl jako prodej 16 akcií a nákup 32 nových akcií. Musí se v DP uvádět zisk z toho tzv. prodeje (kladný zisk tam byl)? Má obava je že ano. A dělají to všichni brokeři takhle? Jde o US firmu Sempra.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 18 říj 2023 05:16

Už se to tu řešilo.

Split není prodej, takže není potřeba s tím počítat v přiznání. Samozřejmě je potřeba řádně upravit evidenci, hlavně pokud budeš přece jen prodávat před časovým testem, aby pak zisk/ztráta nevycházely nesmyslně.

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 84
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Norgen » 18 říj 2023 08:49

Jak již bylo řečeno, split / konsolidace / spin-off / apod. jsou korporátní akce a není třeba je v DP uvádět a zohledňovat, protože jsi reálně žádný nákup/prodej neučinil.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 18 říj 2023 09:45

Přesně tak, Degiro to jen technicky nešťastně zapisuje, ale žádný prodej a nový nákup to v reálu na burze není. Ve své osobní Excel evidenci obchodů, kterou nejen kvůli daním doporučuji (pro sledování tříletého testu atd.) si prostě jen poznačíš, že máš dvakrát tolik ks za poloviční nákupní cenu (když šlo o split 2:1) a je to.

Odpovědět