Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 30 pro 2022 16:34

Děkuju moc.

LáďaV
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 11 pro 2019 21:46

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od LáďaV » 04 led 2023 09:50

Máte někdo zkušenost se sankcemi při nepodání daňového přiznání? Jestli je uplatňován nějaký vztah výše sankce vzhledem k výši nezaplacené daně?

Řeším situaci zaměstnance, který si běžně nechával roční zúčtování daní provést zaměstnavatelem. V roce 2022 však investoval do akcií, z nichž má příjem ve formě dividend. Dividendy z CZ akcií se zaplacenou srážkovou daní u zdroje nepočítám. Hrubé příjmy z dividend ze zahraničí (US+UK) jsou 6018,31 Kč, tedy nad limit 6000,- Kč a tedy s povinností podání daňového přiznání. Daň by po uplatnění zápočtu již zaplacených daní v zahraničí (v US) dělala cca 450,- Kč (z dividend v UK).

Kdyby byly všechny divi z US a po uplatnění zápočtu by nebyla v podstatě žádná daňová povinnost v ČR, asi bych neřešil, ale takhle nevím, co je "výhodnější", jestli čas strávený sepisováním DP, nebo případná sankce.
Portfolio: ČR - Colt CZ Group SE, Komerční banka, Moneta Money Bank; SRN - Lufthansa; VB - BHP Billiton, British American Tobacco, Royal Dutch Shell; USA - ABBV, BEN, BMY, CAH, CVX, INTC, IRM, KMB, LEG, LMT, MMM, MO, MRK, NRZ, OHI, PFE, SWK, T, TROW, VTRS, VZ, WBA, WBD, WFC, XOM

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 05 led 2023 01:28

Nechci navádět k nějakému protiprávnímu jednání, ale jako vždy kde není žalobce, není soudce.
Tedy pokud mu na těch pár korun nad limit 6 tisíc FÚ příjde, tak pokuta nebude asi zas tak vysoká.

Problém bych viděl hlavně v tom, že zpětná kontrola je 10 let, takže spíš otázka je zda se 10 let třást jestli na to nějakej ouřada nepříjde, bo ho zrovna něco popadne a vybere si zrovna tohodle človíčka na kontrolu.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Martin » 05 led 2023 07:11

LáďaV píše:
04 led 2023 09:50
Máte někdo zkušenost se sankcemi při nepodání daňového přiznání? Jestli je uplatňován nějaký vztah výše sankce vzhledem k výši nezaplacené daně?

Řeším situaci zaměstnance, který si běžně nechával roční zúčtování daní provést zaměstnavatelem. V roce 2022 však investoval do akcií, z nichž má příjem ve formě dividend. Dividendy z CZ akcií se zaplacenou srážkovou daní u zdroje nepočítám. Hrubé příjmy z dividend ze zahraničí (US+UK) jsou 6018,31 Kč, tedy nad limit 6000,- Kč a tedy s povinností podání daňového přiznání. Daň by po uplatnění zápočtu již zaplacených daní v zahraničí (v US) dělala cca 450,- Kč (z dividend v UK).

Kdyby byly všechny divi z US a po uplatnění zápočtu by nebyla v podstatě žádná daňová povinnost v ČR, asi bych neřešil, ale takhle nevím, co je "výhodnější", jestli čas strávený sepisováním DP, nebo případná sankce.
Tu castku vis presne, kdyz jeste neni stanoveny jednotny kurz od FU? Treba se do limitu vejdes, ja bych DP udelal, zbytecne pak resit problemy.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

LáďaV
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 11 pro 2019 21:46

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od LáďaV » 05 led 2023 08:48

Díky za názory. Tu částku vím přesně, protože je na CZK účtu u XTB inkasováno v CZK s použitím kurzu ke dni výplaty. Nakonec se též přikláním k variantě DP udělat, vzhledem k tomu, že nejde o jednorázový příjem, ale s výhledem na rostoucí příjmy v následujících letech z této činnosti. Tedy jak zmiňuje VSbrok, aby při případné kontrole v budoucnosti vše sedělo od začátku.
Portfolio: ČR - Colt CZ Group SE, Komerční banka, Moneta Money Bank; SRN - Lufthansa; VB - BHP Billiton, British American Tobacco, Royal Dutch Shell; USA - ABBV, BEN, BMY, CAH, CVX, INTC, IRM, KMB, LEG, LMT, MMM, MO, MRK, NRZ, OHI, PFE, SWK, T, TROW, VTRS, VZ, WBA, WBD, WFC, XOM

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 05 led 2023 11:29

Jednotný kurz 2022 byl oficiálně stanoven právě dnes pokynem D-60 od GFŘ, viz https://www.financnisprava.cz/assets/cs ... R-D-60.pdf - pro nás investory hlavní měny to mají takto:
24,54 Kč/EUR
23,41 Kč/USD
28,72 Kč/GBP
Finanční správa akorát na titulní straně Zpravodaje zvorala rok, jsou ještě myšlenkami v minulém :), má tam pochopitelně být 5.1.2023. Ostatní je ale už ok.

V neděli na IG webu vyjde můj shrnující daňový článek změn a stálic k Přiznání roku 22/23, následovaný mou aktualizovanou a o jeden díl rozšířenou sérií Investor a daně (aktualizovaná byla již vícekrát, od prvního sepsání má už 5 let a kousek), tak se máte na co těšit :).

@LáďaV: určitě Přiznání udělat, takovým menším příjmem to vždy při dividendovém investování začíná, tím se to dotyčný naučí sestavovat (nebo si nechat sestavit) pravidelně, jak mu dividendy porostou, a pak už nebude zapomínat.

tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 24 led 2023 21:20

Zdravím,
jak jsem psal prosbu ohledně ročního výpisu u T212 (můj první rok zdanění kapitálového příjmu a prodeje cenných papírů) a zda bude či nebude v jednotném kurzu od GFŘ, tak jsem si ho minulou neděli objednal a Tax Statement za rok 2022 mi přišel ze zákaznické podpory za 7 min. Obsahoval otevřené, uzavřené pozice, hodnotu portfolia, zisky, ztráty a dividendy dle zemí (mám jen US). Vše bylo v naší měně CZK.
Dle předpokladu jak dividendy chodily v průběhu roku, tak se přepočítaly dle kurzu T212 a asi mi mělo být jasné, že i v ročním reportu to bude takto zpracované. Nemůžu použít jejich přepočet do CZK, a tak jsem převedl tabulku do excelu a preparoval. Sečetl celkovou hrubou dividendu v USD a daň zaplacenou v zahraničí v USD. Vše jsem pak převedl jednotným kurzem na CZK. Budu to mít připraveno až přijde výpis od Degira, kde to bude v CZK v jednotném kurzu za rok 2022, až to budu všechno bouchat do DP.
Pro zkušenější investory, kteří mají brokera T212, je to takto v pořádku ?

Děkuju moc.

Pro Minarjo: děkuju za skvělý seriál o daních.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 26 led 2023 06:24

T212 nemám, ale PROČ bys nemohl použít jejich vlastní přepočet do CZK? Pokud budeš mít výpis brokera, kde už vše bude v CZK, je to pro tebe nejjednodušší možná varianta, protože pro FÚ tedy už máš vše v Kč a nemusíš sám žádný přepočet (typicky Jednotným kurzem) dělat. Sám musíš přece přepočet dělat jen tehdy, když na dokladu/výpisu atd. máš nepřepočítané cizí měny (euro, dolar atd.), když tam máš rovnou Kč tak není z hlediska konverzí co řešit. Podobně vše řešené v Kč má třeba broker Robomarkets, v Ročním výkazu (třeba u dividend) i broker Degiro (tam to skutečně dělají jak píšeš Jednotným kurzem, ale to ty jako investor nemusíš přece vědět a často ani nevíš, jakým kurzem to oni dělají, prostě to máš v Kč už v dokladu od zdroje a hotovo) atd. Pro tebe jako FO nepodnikající je důležité, co vidíš ve výpisu, když už Kč tak nevidím důvod řešit způsob interního přepočtu měn provedeného brokerem, když ty sám už žádný přepočet pak tedy dělat nemusíš. Z hlediska daňových zákonů bys měl dodržet jednotnost způsobu konverze v rámci daňového přiznání logicky jen u těch konverzí, které musíš z cizích měn provést ty sám, protože doklady nejsou v Kč (tedy když použiješ ty sám pro přepočet měn z výpisů apod. Jednotný kurz třeba u prodejů, tak tentýž i u zahraničních dividend atd.).

tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 26 led 2023 10:19

Děkuju moc. Já jsem podnikající osoba (zaměstnanec a OSVČ na vedlejší). Použiju od nich už vše v CZK pro kapitálový příjem dividend. Pro ostatní příjmy.... z nákupů a prodejů jsem v průběhu roku metodou FIFO vytvořil tabulku a upravoval vždy v té měně, v které jsem měl akcii nebo ETF (USD nebo EUR). Na konci mám nákupy, prodeje v měně USD nebo EUR a přenásobil jsem to jednotným kurzem od GFŘ (vše bylo v jednom roce). Díky optimalizaci mě vyšla ztráta, ale stejně s tou hodnotou půjdu do DP.
Můžu to takto pro sebe nechat (kdyby mě vyzvali ke kontrole) nebo musím i při nákupech a prodejích metodou FIFO použít jejich rovnou přepočet na CZK, který T212 má a zbytečně to nepřevádět jednotným kurzem ? Jak jste psal o dodržení jednotnosti způsobu konverze v rámci DP.
Děkuju.

Vlad
Začátečník
Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2019 08:19

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Vlad » 26 led 2023 13:35

Pozor ale na přepočet u nákupů. Finanční úřad to chce přepočítávat kurzem platným v době pořízení. Používáš-li jednotný kurz a nákup byl v roce 2020, pak pro přepočet nákupu se použije jednotný kurz platný pro rok 2020, nikoli 2022. Přepočet pro prodej je standardně 2022

Odpovědět