Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 25 dub 2022 16:48

@Vlad:
Děkuji za upřesnění, já vím obecně to, že se vrácení nadměrné daně ze zahraničí pro "drobné" částky dividend celé řady EU zemí nevyplatí řešit a že do dividendových firem ze zemí s touto vyšší daňovou sazbou je tedy lepší investovat méně či vůbec :). Víc třeba do US či GB titulů (valná převaha mého ptf, akcie z těchto dvou zemí jsou u mě víc jak 75%).

K té Francii: to jsem četl od nějakého investora, který pracuje v Komerční bance, kde dostávají akcie nikoliv přímo KB, ale mateřské Societe Generale, a to s velmi výraznou slevou či zdarma jako benefit. A sama KB coby zaměstnavatel jim v prvním kvartálu každého roku poskytuje součinnost s vyplněním papírů daňové rezidence pro francouzský FÚ, tedy hezky každý rok samostatně a PŘED výplatou francouzské dividendy od SocGen - tedy nejspíš je to ten zjednodušený režim, který popisuje @Vlad. Na víc let naráz to tedy nejspíš nejde.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 25 dub 2022 18:29

Do DP patří jedině příjmy a výdaje; ani jedno se nemusí dokládat žádným výpisem.

Položky Zisk z prodeje Akcií a Ztráty z prodeje akcií jsou jen pro ilustraci, příp. nějakou řádovou kontrolu. Do přiznání se nevyplňují.

Takže si příjmy a výdaje buď spočítej od píky sám, nebo se odpíchni od Celkové příjmy z prodeje (kromě podílů ve FPT), k tomu připočítej to BioTelemetry tak, aby to bylo dobře, a hotovo. Totéž s výdaji.

Já sám z výpisů přikládám jen výřezy dokládající daň z dividend strhnutou v zahraničí, vše ostatní vyplňuju tak, jak mi to spočítá moje vlastní tabulka, kterou krmím daty od 3-4 brokerů.

zajic
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 25 dub 2022 20:35

Tak jo. Takže na Degiro výpis [cenzura]. Pardón. Ale mají to prostě špatně no. Příjmy blbě, neřeší časový test, poplatky jen za aktuální rok, ostatní nezapočítají, autoFX poplatky ignorují. Ten výpis je k ničemu, dá se s tím max srovnávat vlastní výpočet jen tak pro kontrolu.

Tabulka dividend sedí a ta použít bez problému jde. Já teda posílám celou stranu, říkal jsem si, že když vyřežu jen tu tabulku a uložím jako obrázek, tak co to potom bude za doklad? To už rovnou můžu poslat tabulku v excelu :-) Ale asi to stejně udělám jako ty, protože zisky a poplatky za jednotlivé akcie, které ani nesedí by byly matoucí.

Jinak jsem vyplnil Přílohu 4 a budu už dále vyplňovat jen ji. Pro US divi je to velmi jednoduché.

401 =Hrubá dividenda z Přehledu dividend v CZK (Degiro výpis)
406 =Hrubá dividenda z Přehledu dividend v CZK (Degiro výpis)
410 =Hrubá dividenda z Přehledu dividend v CZK (Degiro výpis)
411 =Srážková daň z Přehledu dividend v CZK (Degiro výpis)
No a na řádku 413 se vypočte výsledek 0, protože US divi jsou sražené 15% (W8BEN) a česká daň je 15%.

Ani v podstatě nemusím přikládat ten seznam. FÚ by z něj vyčetl jen adresu plátce daně (Degiro).
Samozřejmě, že takhle jednoduché je to jen pro divi pouze z US.
Ten nový způsob se mi zamlouvá.

Původně jsem myslel jak jste o tom psali, že tam jsou zahrnuty i akcie (celý §10), ale z §10 jsou tam jen výhry z hazardních her a soutěží.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 26 dub 2022 01:39

401 a 406 správně (celkové zahraniční příjmy, tedy v tomto případě z dividend, zdaněné i nezdaněné). Ale pozor, na řádku 410 mohou být jen ZDANĚNÉ příjmy, tedy určitě ne vždy totéž - třeba pro Británii jsou zdaněné nula, pro jiné státy může také někde být něco bez zdanění. 411 daň to souhlas, ostatní se dopočte, ale pozor ta daň musí být "osekaná" dle Smluv o zamezení dvojího zdanění (tedy dle států typicky max. na 10 nebo 15% ze zdaněných dividend daného státu). Je zkrátka třeba si k tomu udělat svou tabulku a ty položky pro řádek 410 (jen zdaněné hrubé dividendy při každý stát) a 411 (daně osekané dle Smluv) si v nich vypočítat pro každý stát zvlášť a pak až sečíst. Jinak by mohlo dojít k nadměrnému zápočtu a tím k nezákonnému krácení české daně (zvlášť když někdo má dividendy ze státu s vyšší sazbou jako třeba Německo a současně s nižší či nulovou jako Británie - tam se musí zkrátka vyhodnocovat po státech a až pak sčítat).

U par.10 ze zahraničí ano, tam jde jen o vyjmenované odstávce tohoto paragrafu, hlavně o výhry loterií či o prodej podílu v obchodní korporaci -zkrátka to (stejně jako dividendy v par.8), co by v ČR bylo daněno 15% srážkou mimo Přiznání a nehrozilo by tak pro český ekvivalent daného příjmu spadnutí do vyšší 23% sazby daňové progrese, což by u těchto zahraničních příjmů bylo vůči českým diskriminační. Proto ten Samostatný základ daně skrz přílohu 4.

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 27 dub 2022 18:12

Zdravím
Bohužel dělám DP až na poslední chvíli protože jsem se tepr nedávno vrátil ze zahraničí kde jsem neměl podklady ale vzhledem k tomu že už si DP dělám druhým rokem sám tak jsem doufal že to bude pro mě snazší.
Jenže loni jsem měl jen přiznávat dividendy kdežto tentokrát tu mám I pár “tradů”.
Proto žádám o radu ve dvou věcech které mě nejsou jasné:

1) Co přikládat k DP jako doklad k nákupům a prodejům CP?
Výpis od brookera (konkrétně Degiro a IB) nebo jeho část kde jsou dané obchody kterých se týká můj výpočet. Nebo přiložit moji excel tabulu kde si v průběhu roku zaznamenávám tyto “trady” podléhající zdanění.
Nebo nic a jen to "přiznat"?

2)Musím použít metodu FIFO když je pro mě nevýhodná? Moje situace je taková že držím 120 akcii společnosti a v průběhu roku jsem vždy nakoupil a po nějaké době zase prodal dalších 80 kusů. Na těch prvních 120ks mám velké zhodnocení proto je stále držim než uplynou 3 roky.
Myslel jsem že si můžu párovat těch 80ks které jsem tradil v průběhu roku a těch starých 120ks prostě držet a neřešit?

Děkuji

zajic
Začátečník
Příspěvky: 47
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 2 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 27 dub 2022 21:10

1) Co přikládat k DP jako doklad k nákupům a prodejům CP?
Přikládat není potřeba nic, jen do přílohy 2 zapíšeš příjmy a výdaje a vybereš druh příjmů: D - PRODEJ CENNÝCH PAPÍRŮ.
2)Musím použít metodu FIFO když je pro mě nevýhodná?
Jak to chápu já: Ze zákona nemusíš. Běžně se ale používá. Takže může dojít k nepochopení FÚ proč ji nepoužíváš. Slyšel jsem, že když budeš třeba jednou používat fifo a podruhé průměr, tak to může být považované jako že se snažíš krátit daně. Jde to ale taky chápat jako optimalizace. Takže, nevím jak moc to vadí, asi je to na domluvě s konkrétním úřadem a nebo být příp. připravený na spor a mít to nějak podložené daň poradcem / právníkem.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 27 dub 2022 22:18

zajic píše:
27 dub 2022 21:10
Slyšel jsem, že když budeš třeba jednou používat fifo a podruhé průměr, tak to může být považované jako že se snažíš krátit daně.
Problém v kombinaci metody váženého průměru s jinou metodou je ten, že hrozí, že použiješ nákupní cenu konkrétního cenného papíru ve výsledku víckrát.

Prostě používejte metodu libovolného párování kus za kus (LPKZK). FIFO je jen speciální případ LPKZK, takže střídání těchto dvou vlastně ani žádné střídání není.

Na průměr se vybodněte, těžko se dá vymyslet situace, kdy by byl průměr lepší než LPKZK.

A aby si nikdo nemyslel, že může s metodou LPKZK nějak moc čarovat: je jasné, že tak jako u FIFO, tak i u této metody lze nákupní cenu jednoho konkrétního kusu akcie uplatnit zase jen proti jedné jediné akcii.

EDIT:

Zdroj, kde je LPKZK naznačena, i když jen velmi obecně: GFŘ (žlutě vyznačený odstavec)

---
Superior píše:
27 dub 2022 18:12
Moje situace je taková že držím 120 akcii společnosti a v průběhu roku jsem vždy nakoupil a po nějaké době zase prodal dalších 80 kusů. Na těch prvních 120ks mám velké zhodnocení proto je stále držim než uplynou 3 roky.
Myslel jsem že si můžu párovat těch 80ks které jsem tradil v průběhu roku a těch starých 120ks prostě držet a neřešit?
Ano. Můžeš si zisk vypočítat právě jen z toho tradingu těch 80 ks, a těch 120HODLovat 3 roky a následně prodat bez nutnosti danit (ba i přiznávat).

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 27 dub 2022 22:30

Jakub píše:
27 dub 2022 22:18

Superior píše:
27 dub 2022 18:12
Moje situace je taková že držím 120 akcii společnosti a v průběhu roku jsem vždy nakoupil a po nějaké době zase prodal dalších 80 kusů. Na těch prvních 120ks mám velké zhodnocení proto je stále držim než uplynou 3 roky.
Myslel jsem že si můžu párovat těch 80ks které jsem tradil v průběhu roku a těch starých 120ks prostě držet a neřešit?
Ano. Můžeš si zisk vypočítat právě jen z toho tradingu těch 80 ks, a těch 120HODLovat 3 roky a následně prodat bez nutnosti danit (ba i přiznávat).
O tak to se me ulevilo... Uz jsem si myslel ze jsem si to celou dobu myslel spatne a budu muset zdanit (FIFO) jako bych prodal tech prvnich 120akcii a na ty dane bych ted ani nemel penize :)
OK takze to vypoctu metodou jak pises "libovolného párování kus za kus"

Dekuji mnohorat

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 27 dub 2022 23:20

Pokud tech obchodu mas trosku vice urcite to rucne kus za kus uz neudelas... takze dopurucji strojove FIFO

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 27 dub 2022 23:25

kadu píše:
27 dub 2022 23:20
Pokud tech obchodu mas trosku vice urcite to rucne kus za kus uz neudelas... takze dopurucji strojove FIFO
Proc bych neudelal? Vedu si celej rok tabulku. Trejdoval jsem jen jednu spolecnost a vzdy jsem nakoupil a pak prodal stejnej pocet akcii. To jsem udelal asi 6krat za rok.
Nevim jak se dela strojove FIFO ale krom toho ze bych musel platit mnohem vetsi dan kdyz bych zapocital i ty stare akcii na kterych jsem hodne v plusu tak netusim jak

Odpovědět