Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od slon » 05 led 2021 19:22

rich píše:
05 led 2021 18:48
A co použít jako přílohu pro Fú? výpis od brokerů nebo stačí evidence prodeje cp ?
Jim to zbytečně nedávej, až to budou chtít tak si řeknou.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 06 led 2021 00:13

Já vždy vezmu výpis od brokera a dám to jako přílohu k DAP.
Počkej až Ti Degiro vydá výpis, do konce března je času dost, není kam chvátat.

Když DAP podáš brzy, tak Tě akorát bude FU otravovat, abys jim povolil pozdější termín vyúčtování. Optimální je podávat v druhé polovině března.

Degiro samo přepočítá částky dle jednotného kurzu, takže částky v Kč pak rovnou můžeš dát do DAP.
Fio to má v USD, takže to si budeš muset na Kč převést sám a sečíst s Degiro čísly.
Pak to nacpeš do DAP.

Návod psal minarjo, člen jak IG webu, tak zde na fóru
Děkovné přijímáme zde: 2901409347/2010 ;) :D
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rich » 06 led 2021 10:59

Rozumím, děkuji za odpovědi, počkám tedy až Degiro udělá roční souhrn a pak to nabouchám do tabulky kterou jsem zmiňoval dříve.. A je to tedy součást DAP řádek 40 a příloha 2 ?

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Daniel » 06 led 2021 13:13

slon píše:
05 led 2021 12:45
bych neřekl že to bude tak jednoduchý, něco pohledám. Už tady vidím, že se to toho §10 týkat nebude.

https://www.podnikatel.cz/clanky/pausal ... -z-prijmu/
Takže přátelé, mám za sebou asi dvě hodiny na telefonu s všemožnými záznamníky a dámami z finančního úřadu... Tak sem napíšu, co jsem se zatím dozvěděl, abyste z toho taky něco měli :D

Pokud splňujete všeobecné podmínky (pouze OSVČ, příjmy do 1 mil. Kč, neplátce DPH...), můžete vstoupit do režimu paušální daně. Termín pro přihlášení je jen do pondělí 11.1.

Asi si sami dokážete spočítat, jestli se vám to vyplatí, nebo ne. Např. kalkulačka zde: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove ... saln-39714

Pokud vám ale vznikne za rok 2021 povinnost podávat daňové přiznání, tak musíte bohužel automaticky uvádět příjmy a tím pádem přijdete o jakýkoliv benefit či úsporu paušální daně. Také pokud chcete uplatnit daňové slevy (děti, hypotéka atd.), tak stejně musíte podávat přiznání. Ale v mém připadě se to stále vyplatí i přes to, že nevyužiju slevu na dítě.

A teď to důležité pro nás investory:

Podmínkou, abyste mohli využít paušální daň a nemuseli podávat daňové přiznání, je, že vaše příjmy z nájmu a ostatních (např. kapitálových) příjmů nepřesáhnou 15 tisíc Kč.

Takže pokud jste čistě "buy and hold" investor a nic neprodáváte, lze stále využít režim paušální daně. Největší otázkou jsou pro většinu z nás samozřejmě dividendy a o těch mi paní nakonec sdělila, že ty se do toho nepočítají, protože jde o srážkovou daň. České se nemusejí uváděť vůbec a novinkou pro mě je to, že prý v režimu paušální daně nemusím uvádět ani ty zahraniční. (Mám jen dividendy z USA.)

Opakovaně jsem se jí ptal, jak/jestli mám příští rok hlásit zdaněné zahraniční dividendy, a bylo mi řečeno, že pokud to je můj opravdu jediný ostatní příjem a je správně zdaněný srážkovou daní, tak je uvádět nemusím a můžu opravdu využít režim paušální daně, tj. nepodávat daňové přiznání. Prý je to teď nějaká výjimka.

Budu rád, pokud sem kdokoliv, kdo řešíte paušální daň pro OSVČ, napíšete také své poznatky. Já zatím dospěl k tomuhle a beru to tak, že mě to aspoň utvrdí v buy and hold strategii a bude mě to motivovat, abych nespekuloval a jen pravidelně přikupoval dividendové tituly. Úspora na daních a hlavně snížení administrativy mi za to stojí.

Co ostatní, je tu někdo ve stejné situaci a jde do toho také?

P.S.: I tak je prý dobré vést si evidenci, protože se může snadno stát, že vám ta povinnost podávat přiznání vznikne neplánovaně a pak budete muset vše vykázat a dodanit. Například když vám vzrostou příjmy nad limit, prodáte akcie, začnete něco pronajímat nebo vyhrajete v loterii :D

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Daniel » 06 led 2021 13:39

Nejaktuálnější článek k paušální dani a dalších příjmech je asi zde: https://www.podnikatel.cz/clanky/lze-mi ... salni-dan/

Ještě jsem se tam zkusil pro jistotu zeptat, zda je to opravdu tak, jak mi tvrdí na FÚ.

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od rich » 06 led 2021 14:10

[/quote]

Podmínkou, abyste mohli využít paušální daň a nemuseli podávat daňové přiznání, je, že vaše příjmy z nájmu a ostatních (např. kapitálových) příjmů nepřesáhnou 15 tisíc Kč.

[/quote]

Tak to jsem vubec netušil, že je tam nějaký limit 15.000. Na paušální daň jsem se nahlásil, ale paní na Fú nebyla moc sdílná, v jednu chvíli jsem věděl víc jak ona.. :-(

Příjem z nájmu pod 15.000? to je snad nějaký vtip !!
druhá věc co se týká kapitálového příjmu je taky zvláštní - chápu to dobře, že nehledě na časový test při prodeji akcií budu doplácet daň když přesáhnu 15.000?

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Daniel » 06 led 2021 15:12

Ano, zdá se mi, že ten limit 15 tisíc vůbec neřeší nějaké časové testy a prodej akcií obecně. Popravdě na mě všude koukají, jak kdyby slušný občan vůbec neměl strkat nos do investic bez zprostředkovatele a už vůbec ne v zahraničí. Jen pěkně všechno utratit a být závislý na sociálním systému. Bohužel je to tedy pro mnoho lidí nepoužitelné.

Zdá se, že výjimkou mohou být právě ty dividendy (i z USA), pokud akcie neprodávám a jen držím. Konkrétně bych ještě dodal, že tahle informace pochází od paní Kateřiny Illetško, která má na finanční správě agendu paušální daně na starosti. Pro jistotu jsem si její vyjádření i nahrál a odvolává se v něm na paragraf 7a, odstavec 4. Popravdě mi tam ta věta moc nedává smysl, ale paní Illetško tvrdí, že to je to, na co se ptám, a kvůli čemu nemusím podávat daňové přiznání a mohu využít paušální daň, pokud mám jen dividendy ze zahraničí.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586/zneni-20210101

I tak samozřejmě doporučuje vést si evidenci, kdyby se něco změnilo.

Uživatelský avatar
Daniel
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 14 led 2020 11:38
Bydliště: Praha

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Daniel » 08 led 2021 11:45

Tak jen aktualizace - na Finanční správě si stále nejsou příliš jistí, tváří se, že by to mělo jít, zejména ta paní, co má na starosti paušální daň, ale reálně za to nenesou žádnou odpovědnost. Naopak jeden daňový poradce v diskuzi napsal svůj názor, proč to nejde využít:

"Moje odpověď stále platí. Jakým způsobem jsou dividendy zdaněný v USA vůbec nemá vliv na způsob zdanění v ČR. V ČR jsou zahraniční dividendy daněny v §8. Pouze dividendy od společností v ČR jsou zdaněny srážkovou daní dle §36. (viz §8 odstavec 3 zákona o daních z příjmů)
§7a odstavec 4 naopak vylučuje, abyste použil paušální daň pokud chcete použít tzv. vyloučení dvojího zdanění.

Takže konkrétně Váš případ: Máte dividendy z ciziny, ty se daní v ČR dle §8. Paušální daň lze použít pouze pokud máte příjmy z §8,9,10 nižší než 15 tisíc. To znamená, že pokud máte příjmy z dividend ze zahraničí nižší než 15 tisíc můžete použít paušální daň. Pokud naopak budete mít příjmy z dividend ze zahraniční vyšší než 15 tisíc, pak paušální daň nelze využít."

Je super komunikovat se státem, který po mě něco chce a sám neví, co a jak, takže si musím najmout odborníky, kteří se to vůbec pokusí rozklíčit. Prostě je asi lepší budovat si masu, která bude závislá na státu, a jakoukoliv snahu se chovat zodpovědně (šetřit a investovat) nejlépe potrestat, nebo alespoň co nejvíce zkomplikovat.

A jako bonus si týden před termínem zkrátíme úřední hodiny jen na dva necelé dny v týdnu a nezvedáme telefony :D

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rich » 08 led 2021 12:36

Ano, mám stejnou zkušenost, nelze se nikomu dovolat.. už jsem aktuálně zformuloval zpětvzetí žádosti a pojedu starý systém.. Nehodlám pak řešit ještě prípadný komplikace s dodaňováním...

Thor
Začátečník
Příspěvky: 5
Registrován: 12 led 2021 13:47
Has thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Thor » 12 led 2021 13:53

Ahoj,
chtel bych se Vas zeptat na zkusenost jak nalozit spravne v danovem priznani se stock split? Je nutne to danit jako prijem/vydaj nebo je tato transakce vynechana z evidence? Tam me napada, ze puvodni nakupy by se vynasobili split pomerem. Pro me je to cinnost, kterou vyvolala spolecnost nebyl to muj umysl prodadat. Porusil se tim casovy tes a musim danit, idkyz prodavat nechci. Prosim o nazor diky.

Odpovědět