Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 08 pro 2022 05:12

Od 1.1.2023 budou platit: Nová pravidla o srážkách při převodech podílů v PTP, MLP, ETF a ETN účinná od 1. 1. 2023 :idea:

https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy ... d-1-1-2023

I když se to týká firem, o které by zdejší investoři neměli ani opřít starý kolo 8-)
nová daňová povinnost se vztahuje na subjekty, které obchodují s podíly v partnerstvích MLP (Master Limited Partnerships), PTP (Publicly Traded Partnerships) nebo ETF (Exchange Traded Funds) případně ETN (Exchange Traded Notes)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Kiflik
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 11 črc 2019 23:15
Bydliště: sever
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Kiflik » 08 pro 2022 16:21


Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 08 pro 2022 23:17

Ano, bohužel se na začátku letošního roku změnili na LP, takže jsem už 2/3 po časovým t(r)estu prodal a chtěl jsem zbylou 1/3 jsem chtěl prodat v dubnu, kdy taky vyprší časový t(r)est, ale hold budu muset prodat do konce roku ... 10 % navíc se mi zbytečně vyhazovat nechce. Radši udělám nějakou daňovou votočku, abych to kompenzoval.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

phoenix
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 22 črc 2021 22:37
Has thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od phoenix » 28 pro 2022 01:05

Už jste postřehli novinku o nových daňových pravidlech v USA? https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy ... d-1-1-2023
Naposledy upravil(a) phoenix dne 30 pro 2022 18:23, celkem upraveno 1 x.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 28 pro 2022 03:42

LOL, ne asi!

tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 29 pro 2022 14:55

Zdravím,
nevím jestli jsem dobře hledal ohledně daní z příjmu za rok 2022 u fyzických osob. Příští rok za rok 2022 budu poprvé dělat DAP navíc ještě pro investování. Doufám, že to vše správně chápu co jsem hledal....Mám brokera Degiro. V příštím roce dostanu report ohledně mých příjmů, prodejů a obdržených dividend s přepočteným jednotným kurzem. Všechny dividendy mám z USA, u všech kromě Philip Morris (PM) mi byla stržena daň 15% (mám form. W8ben). A teď konkrétně v DP...

38 Dílčí základ daně z kapitálového majetku podle § 8 zákona.....napíšu celkovou obdrženou hrubou dividendu

v příloze č. 3, 2. Příjmy ze zdrojů v zahraničí – metoda zápočtu daně zaplacené v zahraničí ...si to už rozdělím co bylo z US zdaněno a co bylo nezdaněno. Budu mít 2x list s US, v jednom odvedená daň a příjem všeho bez PM a v druhém pouze příjem z PM bez odvedení daně.

Příloha § 38f odst.10...tam to taky rozepíšu, zase bude 2 x US a jednou příjmy se zaplacenou daní bez PM a druhé příjmy bez zaplacené daně s PM.

Děkuju moc za radu. Příště už budu díky Vám zkušenější.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 29 pro 2022 16:15

U.S. nebudete nikde uvádět dvakrát (jednou s daní a jednou bez daně).

ř. 38 máte správně - všechny dividendy v hrubé výši.

Ale v příloze č. 3 budete mít jen jeden list pro U.S., a údaje pro tento list vypočítáte ze všech dividend obdržených od společností s domicilem v U.S. (tedy vč. PM, pokud mají domicil).

Příloha § 38f odst.10 totéž - jen jeden řádek pro U.S.

(viz https://www.investicnigramotnost.cz/inv ... dividendy/ -> "Daňové přiznání a zahraniční dividendy")

Dodanění dosud nezdaněné dividendy od PM vám automaticky formulář dopočítá.

P.S.: Osobně preferuji Přílohu č.4 (místo č.3 plus § 38f odst.10). Je to méně listů, méně kolonek, i když výpočty, které je potřeba provést, jsou naprosto stejné jako se provádějí se všemi těmi listy Přílohy č.3. Už se tu na fóru řešila (viz můj příspěvek a jeho okolí). Pokud vydržíte do února, snad se tu o ní objeví pravidelný aktualizovaný článek (zde).

tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 29 pro 2022 17:01

Děkuju moc.
Máte pravdu. Teď jsem to zkusil do elektronického formuláře na portálu MOJE daně a krásně to dopočte pro jeden list.
Až ten článek vyjde, prostuduji v sekci "daně". Děkuji za tip.
Pěkný den.

tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 30 pro 2022 12:24

Zdravím.
Měl bych opět dotaz na jiného brokera, Trading 212 a jeho roční report ohledně příjmů, prodejů a obdržených dividend. U Degira je vše převedeno jednotným kurzem, ale je to tak i u Tradingu 212 ?
Jinak si píšu tabulku v excelu nákupů a prodejů, kde si můžu doplnit jednotný kurz až vyjde příští rok (byly to prodeje a nákupy za rok 2022, kde bude shodný kurz, jinak bych musel dle doporučení VSbroka dát příslušný kurz v roce nákupu a v roce prodeje v různých letech). Díky optimalizaci na konci roku jsem v mínusu (daňová ztráta) a stejně příjmy a výdaje uvedu do přílohy č.2 dle §10-ostatní příjmy.
Jde mi vlastně o ty přepočty (jak u dividend, tak u příjmů z prodejů akcií) zda si je udělat sám dle jednotného kurzu nebo to už bude.....
Poslední mám takovou nepěknou věc, dostal jsem v T212 britskou akcii zdarma, National Grid (NG), prodal jsem ji, ale jak jsou pro obchodování s akciemi centy GBX a ne libry GBP, tak nevím jaký kurz na převod za rok 2022, když v jednotném kurzu bude pouze GBP ?

Děkuju moc.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 30 pro 2022 16:18

I když v Británii používají ty jejich praštěný imperiální jednotky, tak ale i tam platí, že 1 libra je 100 pencí, tedy 1 GBP = 100 GBX. Takže si pence přepočítejte na libry.

Odpovědět