Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 27 bře 2023 13:41

Můžeš, ale měl bys být konzistentní a u všech transakcí bys měl použít stejnou metodu.
Já používám, asi jako většina tady, FIFO.
Frakce z tohoto důvodu zpravidla neprodávám a pouze přikupuji.
Stavím zoo.

hoodoo
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 27 bře 2023 13:22
Has thanked: 9 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od hoodoo » 27 bře 2023 19:34

Díky. FIFO je určitě lepší způsob. Ale pro tento případ použít FIFO prostě nejde, nebo by s tím bylo neadekvátně práce.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 28 bře 2023 10:16

@hoodoo/bulinak:
Především: frakční (necelá) část akcie NENÍ cenný papír a nelze ji tedy mezi cenné papíry z hlediska daní evidovat. Jde o finanční derivát (frakční necelou část musí vlastnit a dělit broker, protože na burze nelze frakci koupit), ty frakční části proto musíš evidovat a danit zvlášť. A to stejně, tj. ve stejné skupině jako třeba opce na akcie, futures, CFD a jiné finanční deriváty odvozené od podkladů cenných papírů z burzy - viz pár měsíců staré vyjádření Generálního finančního ředitelství v této oblasti, diskutované od července 2022 třeba na fórech Finexpert zde: https://forum.finexpert.e15.cz/viewtopi ... lit=Frakce
Na tyto deriváty NEPLATÍ známá dvě pravidla osvobození od daně (100 tisíc příjmy / tříletý časový test), daní se veškerý zisk bez ohledu na objem či dobu držení (stejně jako třeba u kryptoměn). Jen a pouze celé kusy akcií jsou cennými papíry z hlediska daní (jen ty totiž lze koupit na burze, u těch frakcí je to vnitřní distribuce/evidence derivátu akcie brokerem), jen na celé nederivované kusy lze tedy tyto dvě výhody aplikovat (a evidovat je jako prodej cenných papírů). Takže evidence je třeba mít dvě a na příloze 2 Přiznání jde o dvě různé části daně z ostatních příjmů (dva řádky danění dle paragrafu 10). Proto z daňových a evidenčních důvodů (ale i vlastnických, když frakční části vlastní/drží broker) frakce akcií NEDOPORUČUJI!! A fakt nic moc jiného nezbývá než vlastní evidence, obzvláště když sis to takto frakcemi zkomplikoval a musíš to dělit do dvou skupin (dvou evidencí). Já osobně frakce nemám (nejen z těchto důvodů, ale mí brokeři je naštěstí neumí), ale opce na akcie ano, a mám Excel evidence dokonce tři (tři tabulky/listy): jednu na cenné papíry, druhou na deriváty a třetí na kryptoměny (ty jsou také samostatnou skupinou, tam kde o prodej movitého majetku, opět příloha 2 paragraf 10).
Vyplnění přílohy 2 (ostatní příjmy v dolní části) pak může vypadat třeba tak, jak ukazuje příklad na obrázku viz http://minarjo.wz.cz/dane/ostatniprijmy.jpg (tam jsou navíc ještě investice do P2P půjček formou participace na půjčce).

kraken
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 20 čer 2019 22:17

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kraken » 31 bře 2023 16:07

zdravim,
vyzná se někdo v australských společnostech a jejich oznámení o dividendách viz woodside
vyplácí 1,44$ a100% frankovaných
je to tak, že v australii je stržena dań O, a v čr se dani 15 % ?

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 31 bře 2023 20:39

Jojo, Austrálie to je buď 0% daň fully franked nebo 30% daň u ostatních, řada brokerů chybuje a pak to opravuje (třeba XTB mi minule u BHP Group, která nám plně migrovala z Británie do Austrálie, strhl 30% daň a cca za týden ji vrátil, teď u včerejší výplaty to vypadá na podobný problém).

kraken
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 20 čer 2019 22:17

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kraken » 01 dub 2023 20:19

díky, Au má zajímavý systém frankování dividend , takže australský důchodce může dostat dańovou vratku- testuje se vůči jeho celoročnímu příjmu. ale my jako australští nerezidenti máme smolíka...ale O je v pohodě a 15% českých taky. těžební cyklické společnosti až přijde recese určitě přikoupím... včetně plynařů.

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 16 dub 2023 11:43

Zdravim kolegové.
Rok se s rokem sešel a já zase bojuju s vyplněním DP.
Znovu jsem si cvičně pročetl Minarjovu 7. dílnou esej a vyhledával zde na fóru;)
Ale přesto si nejsem jistej v několika drobnostech:

1) Příjmy z prodeje CP nad 100k a pod 3 roky ale před 31.12 jsem udělal v ČR legální Wash sale takže jsem ve ztrátě.
Uvádět částku někde?
Přiložit moji excel tabulku "Evidence obchodů s CP"?

2)Payment in lieu
Mě může u IB vzniknout (obdržet) jen pokud mám margin acc a moje akcie zrovna IB půjčí někomu v divi record date? Nebo to vzniká i když nemám margin ale mám zaplej SYEP a nastane to stejné?
Pak uvádím PiL jako nezdaněné divi v dadném státě?

3)Minarjova tabulka SEZNAM v PDF jsem nenašel nikde v XLS takže předpokládám že o tuto zdrojovou se nechceš podělit?

4)V IB dividend report mam jednak něco z GREAT BRITAIN (GB) a něco UNITED KINGDOM (UK). Oboje s nulovou Tax Withholding. Tak si nejsem jistej jestli uvádět do tabulky mé tabulky SEZNAM jen jako GB nebo UK a sečíst obě hodnoty z IB divi reportu?

Děkuji

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 16 dub 2023 18:55

1) Částky (tedy příjmy a výdaje) uvádíš v Příloze 2. Zisk nebo ztrátu vypočítá formulář sám.
Přikládat "Evidence obchodů s CP" netřeba, jak ostatně zmiňuje Minarjo dříve v tomto vlákně, a tady v 5. díle:
Vhodné (ale bez výzvy ze strany FÚ nikoliv povinné) je též přiložit dokument Evidence prodejů CP
Já ji přiložil jednou, další rok už se mi s tím nechtělo sr...

2) PiL nastává převážně na margin účtech. Ale zřejmě se to může stát i jen kvůli SYEPu; strejda Google napověděl: https://ibkr.info/node/1838
Do participants in the Stock Yield Enhancement Program receive dividends on shares loaned?
Stock Yield Enhancement Program shares that are lent out are generally recalled from the borrower before ex-date in order to capture the dividend and avoid payments in lieu (PIL) of dividends. However, it is still possible to receive a PIL.
PiL se zahrne mezi dividendy v hrubé výši. Pokud bylo PiL zdaněno, daň se zahrne do celkové daně sražené v daném státě. Jinými slovy, není důvod s PiL počítat nějak odděleně od normálních dividend.

3) N/A

4) To je dobrej úlet. Já bych to sečetl.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 17 dub 2023 23:50

@Superior ode mne Excel dostal, ale tam snad nic moc navíc oproti tomu PDF nevyčte, vzorce mi přijdou triviální (jde o součty, případně násobení kurzem u přepočtu na Kč, případně funkce minima že dvou čísel pro určení hranice zápočtu - ze skutečně v dané zemi u daného brokera zaplacené daně a hrubé zdaněné dividendy krát limit. To je ale evidentní i z posledního textového sloupce s vysvětlením hranice zápočtu.

ad 4) to bude nějaké nadbytečné dělení kvůli brexitu, já to ale třeba takto rozdělené nikdy neměl. Mělo by tam být jen GB, to je správný ISO kód Británie, používaný třeba i na listech Přílohy 3, jak si lze v elektronickém Přiznání snadno zjistit, pokud by to někdo ještě dělal postaru ve Společném základu daně (sám už dělám jen nově v Samostatném základu a tedy v součtech zemí pro Přílohu 4, vyjde mi to stejně či lépe, když dělám na plný úvazek a do rentiéra mám ještě daleko, a je méně listů). Nicméně jelikož je daň z Británie stejně nulová a zápočet se u ní tedy nekoná, je to vlastně jedno - vliv to má jen v součtu tabulky SEZNAM pro určení celkové hrubé zahraniční dividendy (té celkové, zdaněné+nezdaněné).

Jinak s PIL a dobrovolností přiložit k Přiznání evidenci obchodů souhlas - sám ji už také od loňska mezi přílohy Přiznání nepřidávám, aby příloh nebylo zbytečné moc, zde FÚ stačí Příjmy a Výdaje na příloze 2 (ostatní příjmy, prodej cenných papírů) a evidenci obchodů by si vyžádal jen při daňové kontrole.

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 18 dub 2023 01:10

hoodoo píše:
27 bře 2023 19:34
Díky. FIFO je určitě lepší způsob. Ale pro tento případ použít FIFO prostě nejde, nebo by s tím bylo neadekvátně práce.
FIFO zpracovat je otazka par minut kdyz mas spravny nastroje.. a uz jich existuje spousta.. v minulosti jsem tu i jeden uvadel...

Odpovědět