Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Fers
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 16 úno 2021 12:28

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Fers » 11 pro 2023 08:22

Zdravím, můžeme mi prosím někdo objasnit, jak je to s daněním u tzv. prodejů na krátko (short selling/krátké pozice) u fyzických osob? Jedná se o situaci, kdy si první akcii půjčíte a okamžitě prodáte (příjem) a až následně ji koupíte zpět (výdaj), v průběhu platíte úroky (měl by jít o uznatelný výdaj). Chápu, že to patří do §10, ale nevím, zda je možné tyto prodeje například započítat vůči běžným (dlouhým/long) obchodům s akciemi (tedy se v Příloze 2 kategorizují jako D – prodej cenných papírů), nebo je na to pohlíženo jako na deriváty (F- jiné ostatní příjmy)? A jak vůbec zde počítat cenu/náklady metodou FIFO, nedojde k prohození příjmů a výdajů, když časově příjem vzniká ještě před výdaji? Jaký na to máte názor (pokud vím, žádný český zákon/metodika/směrnice toto stále neupravuje?)? Děkuji.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 11 pro 2023 14:41

Úroky: jedině pokud vám budou účtovány zvlášť pro tu konkrétní short pozici. Pokud je ale broker reportuje všechny dohromady, navíc ještě třeba spolu s úrokem za margin (půjčku cashe), tak to do nákladů nepůjde dost dobře dát.
Uznat jdou jen náklady spojené s konkrétními obchody, jejichž příjem zahrnujete do DPFO (tedy ne pozice, které jste nezavřel; ne pozice, jejichž příjem je osvobozený od daně; atp.).

---

Zbytek se tu už řešil; viz viewtopic.php?p=11087#p11087

Stručně je to taky objasněno zde: http://kacka.baldsoft.com/#a-short-sale

Shrnuto: započítávat long vs. short by jít mělo. Ale neriskoval bych nechávat short pozici otevřenou do dalšího kalendářního roků. Podle striktního výkladu zákona je totiž již otevření short pozice zdanitelným příjmem, ke kterému ale nemáte žádný náklad, dokud tu pozici neuzavřete. Uzavřít ji až v příštím roce by mohlo znamenat, že si náklad nebudete moci už uznat, a tím můžete na daních přijít o mnohonásobně více, než byl váš skutečný zisk.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 13 pro 2023 19:23

Lze uplatnit daňovou ztrátu při prodeji po 3 letech?
Stavím zoo.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 13 pro 2023 22:11

Nelze.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 14 pro 2023 08:58

Správně, nelze. 3 roky (splnění časového testu) = daný obchod do přiznání vůbec nevstupuje, a je jedno zda skončil ziskem či ztrátou. V praxi je dobré si ve své například Excel evidenci obchodů pro to vést sloupec nazvaný třeba Danit, kde bude Ano v případě uskutečněného prodeje do tří let (jinak bude prázdný) a pak jen řádky s Ano v tomto sloupci do Přiznání vstoupí. Samosebou kdo má dva tři pět prodejů za rok, ten to zvládne i bez takové evidence, v opačném případě je více než vhodná, protože jakékoliv výpisy brokerů nedokáží dokončené obchody před/po daňovém testu odlišit (snad jen s výjimkou třeba souhrnného ročního výpisu Portu, tedy kdo prodává jen a pouze tam, ten evidovat nemusí).
Ještě pozor na častý omyl: pro vyhodnocení objemové roční hranice prodejů 100 tisíc Kč, do kterých se nemusí danit, se počítají VŠECHNY prodeje daného roku, bez ohledu na jejich trvání/časový test. Až když tento objemový test neprojde (objem byl nad 100 tisíc ve všech prodejích za rok) se musí řešit další věci výše popsané (časový test, filtr na obchody které ho nesplnily, danění jen jich).

Fers
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 16 úno 2021 12:28

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Fers » 14 pro 2023 17:16

Děkuji. Takže long i shot pozice jdou všechny v Příloze 2 do kategorie D – prodej cenných papírů a tedy je možné je vzájemně započíst. S rozúčtováním poplatků (úroků) problém nemám, mám short pozice u Interactive brokers a tam jde všechno krásně vyfiltrovat. Shorty před koncem roku vždy uzavírám.

Spíše řeším jiný problém a jdu za Vámi s prosíkem a smutnýma očima - nemá někdo nějaký template v excelu/google sheets na automatický výpočet FIFO (long i short), když máte chronologický záznam obchodů? Už se s tím delší dobu peru, ale pořád se mi to nepodařilo zprovoznit a nějak nevím už jak s tím dál. Logicky chápu, jak FIFO funguje, ale prostě se mi nedaří kombinovat správné funkce (přímo na FIFO pokud vím žádná není), aby to automaticky počítalo co má. Zkoušel jsem různé řešení mimo excel/google sheets, ale mám více brokerů a nic mi z toho nevyhovovalo (vždy tam bylo nějaké omezení).

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 14 pro 2023 18:58

Jaká FIFO funkce, k čemu jako? Vždyť samotná Excel evidence obchodů je tou přirozenou FIFO metodou! Prostě si to do Excelu postupně píšeš, každý nákup (resp. prodej v případě shortu) zahájí nový řádek, obchody zatím otevřené budou mít logicky pár sloupců prázdných (třeba při klasickém long obchodu budou zatím prázdné sloupce s datem prodeje či částkou/poplatkem prodeje, u shortu naopak to budou nákupní sloupce), až při uzavření obchodu budou všechny sloupce vyplněné. Excel sám o sobě je pak přirozenou FIFO metodou, když to budeš třídit/vyplňovat seřazené dle datumů nákupů + dle CP. Samosebou to vyžaduje prodat vždy přesně tolik kusů, aby to počtem ks odpovídalo jednomu či více nejstarším nákupům, aby se ty řádky hezky spárovaly, ale to přece není problém, stačí před prodejem Excel otevřít a kouknout, kolik ks tedy ideálně prodat, aby to hezky "zapadlo" (jeden prodej pak uzavře jeden či více řádků nákupů daného CP ve směru odshora, které budou těsně za sebou).

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 14 pro 2023 21:21

Fers píše:
14 pro 2023 17:16
Děkuji. Takže long i shot pozice jdou všechny v Příloze 2 do kategorie D – prodej cenných papírů a tedy je možné je vzájemně započíst. S rozúčtováním poplatků (úroků) problém nemám, mám short pozice u Interactive brokers a tam jde všechno krásně vyfiltrovat. Shorty před koncem roku vždy uzavírám.

Spíše řeším jiný problém a jdu za Vámi s prosíkem a smutnýma očima - nemá někdo nějaký template v excelu/google sheets na automatický výpočet FIFO (long i short), když máte chronologický záznam obchodů? Už se s tím delší dobu peru, ale pořád se mi to nepodařilo zprovoznit a nějak nevím už jak s tím dál. Logicky chápu, jak FIFO funguje, ale prostě se mi nedaří kombinovat správné funkce (přímo na FIFO pokud vím žádná není), aby to automaticky počítalo co má. Zkoušel jsem různé řešení mimo excel/google sheets, ale mám více brokerů a nic mi z toho nevyhovovalo (vždy tam bylo nějaké omezení).
Co treba tento software co udrzuji...

https://github.com/kaaduu/StockAccounting

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 14 pro 2023 21:29

@Fers:

Tak minarjo vlastně navrhuje to párovat manuálně.

Já jsem zastánce automatizace, tak jsem si takovou tabulku, která by to párovala a počítala zcela automaticky, zkusil sám udělat. A to hlavně proto, abych měl nějaký průběžný odhad mé budoucí daňové povinnosti, když jsem začal generovat nějaké vyšší desítky prodejů za rok.

Kdyby chtěl člověk zůstat věrný metodě FIFO (a to já nechci), tak si nejspíš potřebuje dopsat nějaké vlastní funkce. Z těch základních jsem to sám taky neposkládal. Ono to může vypadat jednoduše, než začnete přemýšlet, jak správně řešit třeba jen nákup-prodej-nákup-prodej-... . Nemluvě pak o nerovnoměrných obchodech (např. buy 5, sell 2, buy 7, sell 4).

Tak jsem si holt jednu takovou funkci musel napsat (FIFO_PRUMER), která vlastně vypočítá cost basis určitého počtu akcií i poté, co už jsem některé akcie dříve prodal. Dokonce to zvládá i ty nerovnoměrné obchody, ale short už asi ne.

Kód: Vybrat vše

const sum = (values) => {
    return values.reduce((p, c) => p + c, 0)
}

const weightedMean = (factorsArray, weightsArray) => {
    return sum(weightsArray) ? sum(factorsArray.map((factor, index) => factor * weightsArray[index])) / sum(weightsArray) : 0
}

/**
 * Vrátí vážený průměr sady hodnot po vyjmutí několika hodnot.
 * Průměr je vypočítán ze všech zbývajících hodnot, případně jen z tolika následujících hodnot, které odpovídající váze "vybrat", pokud je uvedena.
 *
 * Hodnoty jsou nejprve vyjmuty a následně vybírány metodou FIFO.
 *
 * @param {A1:A10} vahy Rozsah s váhami hodnot, které chcete průměrovat.
 * @param {B1:B10} hodnoty Rozsah s hodnotami, které mají být zprůměrovány.
 * @param {100} vyjmout Celková váha hodnot, které mají být vyloučeny z výpočtu váženého průměru.
 * @param {50} vybrat Celková váha hodnot, které mají být vybrány pro výpočet váženého průměru.
 * @customfunction
 */
function FIFO_PRUMER(vahy, hodnoty, vyjmout = 0, vybrat = 0) {
    vahy = Array.isArray(vahy) ? vahy : [[vahy]] // prevede samotnou hodnotu na rozsah (2D array)
    hodnoty = Array.isArray(hodnoty) ? hodnoty : [[hodnoty]]
    if (vyjmout + vybrat > sum(vahy)) throw new Error("Vyňaté a vybrané hodnoty celkem prevyšují všechny");
    var vyjmuteVahy = vahy.map(function (vaha) {
        vyjmout -= vaha
        if (vyjmout > 0) {
            return 0
        }
        zbytek = Math.abs(vyjmout)
        vyjmout = 0
        return zbytek
    })
    if (!vybrat) vybrat = sum(vyjmuteVahy);
    var vybraneVahy = vyjmuteVahy.map(function (vaha) {
        if (vybrat <= vaha) {
            zbytek = vybrat
            vybrat = 0
            return zbytek
        } else {
            vybrat -= vaha
            return vaha
        }
    })
    return weightedMean(hodnoty, vybraneVahy)
}
Ale protože chci optimalizovat daně (tedy např. prodat mladší akcie ve ztrátě radši než starší akcie té samé společnosti, které mohou být v zisku a třeba už jen chvíli před uplynutím časového testu), tak jsem stejně skončil u manuálního párování, podobného jak popsal minarjo. Najít ideální párování je totiž dost složitá optimalizační úloha, kterou by v Excelu zkoušel dělat jen blázen.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od bulinak » 15 pro 2023 09:54

kadu píše:
14 pro 2023 21:21
Fers píše:
14 pro 2023 17:16
Děkuji. Takže long i shot pozice jdou všechny v Příloze 2 do kategorie D – prodej cenných papírů a tedy je možné je vzájemně započíst. S rozúčtováním poplatků (úroků) problém nemám, mám short pozice u Interactive brokers a tam jde všechno krásně vyfiltrovat. Shorty před koncem roku vždy uzavírám.

Spíše řeším jiný problém a jdu za Vámi s prosíkem a smutnýma očima - nemá někdo nějaký template v excelu/google sheets na automatický výpočet FIFO (long i short), když máte chronologický záznam obchodů? Už se s tím delší dobu peru, ale pořád se mi to nepodařilo zprovoznit a nějak nevím už jak s tím dál. Logicky chápu, jak FIFO funguje, ale prostě se mi nedaří kombinovat správné funkce (přímo na FIFO pokud vím žádná není), aby to automaticky počítalo co má. Zkoušel jsem různé řešení mimo excel/google sheets, ale mám více brokerů a nic mi z toho nevyhovovalo (vždy tam bylo nějaké omezení).
Co treba tento software co udrzuji...

https://github.com/kaaduu/StockAccounting
Jak se to stahuje/spouští/používá?
Stavím zoo.

Odpovědět