Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 12 črc 2022 19:31

Francouzská sazba daně je podobná té německé, takže pokud ti opravdu srazili německých 26,375% a ne francouzských 30% (dle jiných zdrojů 25%, nějak se to ve Francii měnilo, nevím přesně aktuální sazbu), tak jsi na tom možná ještě vydělal :). Je ale spíše možné, že ten textový popis "dividenda SRN" ve Fio výpisu je chybný (opírá se o německou burzu, ale daň je dle akcie, ne burzy) a jde i přes chybu popisu o daň Francie, tedy že srážka je správná. Je lepší si to spočítat dle webu dané firmy (zde tedy banky BNP Paribas), kolik hrubá dividenda a daň měla být a zda to odpovídá.
A těch 10%, v tom máš pravdu, to je horní hranice uznatelného zápočtu daně z dividend Francie u nás - neboli to znamená, že francouzské dividendy jsou fakt daňově hned dvakrát nevýhodné: ta obří francouzská daň a ještě se doplácí dalších 5% u nás (zdaní se každá zahraniční dividenda našimi 15% uvedením souhrnu těchto zahraničních dividend do Příjmů z kapitálového majetku, ale započíst z Francie lze daň jen do 10% z hrubé dividendy, tedy o rozdíl 5% je česká daňová povinnost vyšší). Podobné (hranice 10% místo 15%) to je třeba u Rakouska či Nizozemí, zde všude se ještě v ČR doplácí, protože nelze započíst celých českých 15%. Ale to zde je zmiňováno jistě už vícekrát, stejně jako v mém miniseriálu Investor a daně na webu IG.

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JardaBr » 13 črc 2022 14:06

minarjo píše:
12 črc 2022 19:31
Ale to zde je zmiňováno jistě už vícekrát, stejně jako v mém miniseriálu Investor a daně na webu IG.
Jj, díky za informace.. Právě že tohle už mám všechno naštudovaný, jen mě znejistěl ten popis na Fiu, "odečtěna daň SRN".

Jinak teda pro doplnění, mi mezitím dividendu zase sebrali mínusem "BNP - Oprava dividendy z 25.5.2022" a plusem připsali znova ale tentokrát o trošku větší částku a výpočtem mi vychází daň 24,77029% bez poplatku a když odečítám poplatek 0,2% Fiu buď z hrubý, nebo čistý divi mi to nevychází na nějaký inteligentní číslo, tak teda vůbec netuším, ze kterýho prstu si ve Fiu ty daně cucaj :)

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Norgen » 13 črc 2022 15:46

JardaBr píše:
13 črc 2022 14:06
Jinak teda pro doplnění, mi mezitím dividendu zase sebrali mínusem "BNP - Oprava dividendy z 25.5.2022" a plusem připsali znova ale tentokrát o trošku větší částku a výpočtem mi vychází daň 24,77029% bez poplatku a když odečítám poplatek 0,2% Fiu buď z hrubý, nebo čistý divi mi to nevychází na nějaký inteligentní číslo, tak teda vůbec netuším, ze kterýho prstu si ve Fiu ty daně cucaj :)
Asi bude nejjednodušší, když uvedeš, kolik akcií dané společnosti vlastníš, ať můžeme korektně vypočítat, kolik měla být hrubá a kolik netto hodnota příslušné dividendy k vyplacení, včetně poplatku u FIO.

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JardaBr » 13 črc 2022 16:25

mám 43ks a přišlo 118,72Eur po zdanění..

Norgen
Začátečník
Příspěvky: 83
Registrován: 31 led 2022 20:49
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Norgen » 13 črc 2022 19:29

JardaBr píše:
13 črc 2022 16:25
mám 43ks a přišlo 118,72Eur po zdanění..
To je opravdu zajímavé...

Dohledal jsem, že dividenda v tomto roce byla během Q4 výsledků deklarována jako 3.67 EUR/akcii.

Tedy brutto je 43 * 3.67 = 157.81 EUR

Taky jsem dohledal, že daň by měla být skutečně v roce 2022 snížena z 30% na 25%, což by jako netto dividenda odpovídalo 157.81 * (1 - 25%) = 118.36 EUR

Pokud si dobře pamatuji, když jsem měl ještě akcie zahraničních titulů u FIO, tak FIO za připsání dividend ze zahraničních titulů žádný poplatek nestrhávalo.

Tedy jsi opravdu dostal o něco víc (0.36 EUR), než jsi skutečně dostat měl. Ale taky si pamatuji, že se mi to u FIO občas stávalo a opravdu jsem o nějaké nepatrné drobné dostával připsáno víc než jsem očekával.

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JardaBr » 14 črc 2022 08:14

jj, těch 118.36 jsem dostal původně ve výplatní den 25.5. za měsíc to pak změnili.. mno, když dali víc, nezlobím se :)

co se týká poplatku, máš asi pravdu, teď když koukám do výpisu, tak u zahraničních divi nemám nikde poplatek, jen u českejch, a když ty zahraniční spočítám, vychází to bez zaplacenýho poplatku.. U českejch divi je poplatek přímo jako položka.. Přitom i v ceníku se píše "0,20 % z připisované výše výnosů nebo jiného peněžitého plnění" a i při dotazu na Fio servis nenapsali, že platí jen pro CZ divi..

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 14 črc 2022 12:47

Poplatek 0,2% si Fio účtuje za účetní operaci rozdělení hromadně přijaté dividendy za situace, kdy její rozúčtování mezi klienty dělá samotný Fio broker. Tedy určitě ne u dividend ze zahraničních burz, kde to zpracovávají partneři Fio pro danou zemi, stejně jako samotné burzovní příkazy (např. Pershing llc pro US burzu) a také ne u těch dividend českých burz, kde výplatu přímo na obchodní účet cílového klienta (i přes hromadnou evidenci brokera) dělá sám emitent (tak to dělá třeba Moneta). Jinak kdo má u Fio master účet, to znamená je pod hromadnou evidencí Fio v centrálním depozitáři, tak české firmy typu ČEZ, KB atd vyplácejí dividendy hromadně do Fio za všechny a až Fio to účetně dělí (dividendy i daně) za ten jejich poplatek. Kdo nemá u Fio master účet, ale svůj vlastní účet v CDCP, tak se tomu poplatku sice vyhne, ale zase si musí vyzvedávat dividendy sám, automaticky mu na Fio obchodní účet od mnohých firem nepřijdou (třeba ČEZ dividenda se pak vyzvedává na pobočkách České spořitelny atd.).

JardaBr
Začátečník
Příspěvky: 27
Registrován: 16 bře 2022 20:09
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JardaBr » 15 črc 2022 07:14

Dává to smysl, dík za vysvětlení..

Jinak teď koukám, že jsem tu divi blbě spočítal, původně jsem měl strženo 25%, né 26,375%, jak jsem tu psal v prvotním dotazu..

tradingmartin
Začátečník
Příspěvky: 22
Registrován: 03 srp 2022 22:38

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od tradingmartin » 03 srp 2022 23:29

minarjo píše:
06 čer 2022 10:58
No ty frakce akcií mají více nevýhod. Když někdo nevlastní celé kusy, tak těžko může být v depozitáři dané země veden jako vlastník, když akciové depozitáře jsou také jen na celé kusy. Takže u frakce je vlastníkem logicky broker, který ty frakce umožňuje, a jen ve své vlastní evidenci si broker musí evidovat, kdo z jeho klientů jak velkou frakci z daného kusu akcie má. Tedy nejen daňové nevýhody, i vlastnické...
Zdravím a chtěl bych Vás poprosit o radu právě s frakčními akciemi. V tomto roce jsem kupoval frakční i celé akcie na Tradingu212. Byl to zatím volatilní rok a tak jsem některé pozice po různých celých a většinou zlomkových částí částečně odprodával a můj příjem z prodeje přesáhl přes
100 000,-. Moje nákupní cena byla o něco výš než příjem, tedy byl jsem z toho ve ztrátě. Časový test to nesplnilo (bylo to v tomto prvním roce a na frakční akcie se časový test nevztahuje) a tak musím podat v příštím roce daňové přiznání, ale mám ztrátu a tak bude daňový základ 0. Když jsem odprodával část frakčních akcií, tak jsem to počítal metodou úbytku FIFO a ty frakce postupně rozpočítával co jsem první prodal s tím co první koupil po těch desetinných číslech.....hrozný.
Jak jsem četl na netu, tak na frakční akcie dle výkladu GFŘ se nevztahuje 3-letý časový test a ani osvobození při prodeji do 100 000,-. I když tedy celou akcii vlastní broker a my akcionáři vlastníme pouze jen zlomek (podíl) z celé akcie, můžu si uplatnit ztrátu do daňového přiznání, kterou jsem počítal jak z celých akcií i frakčních z metody FIFO ?
Jinak tedy asi platí, že u těch akcií, které prošly nějaký splitem (ale z celých podílů) díky společnostem (T, Googl, Amzn) a vzniknou i frakční části, tak u těchto zlomků platí časový test i osvobození při prodeji do 100 000,- Nebo je lepší jít raději do plných, dokoupit na celou akcii, problém s frakcí vyřešen a pak už platí výše uvedený časový 3-letý test a osvobození při prodeji do 100 000,- ?

Děkuji moc a snad jsem to nezmotal.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 25 srp 2022 19:18

Pořád to jsou akcie, i když jen frakce, takže pokud jsi prodal i další "celé" akcie, tak proti nim bys měl být schopen započítat ztrátu z prodeje frakčních akcií.

Jinak samo platí, že je lepší mít celé kusy a u nich uplatnit tříletý časový t(r)est.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět