Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
RomanS
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od RomanS » 07 úno 2023 19:06

Zdravím. Připravuji si tabulku pro uplatnění nároku na vyločení dvojího zdanění. A dostal jsem dividendy s Tchaj-wanu. Chtěl bych Vás poprosit. Nevíte kolik procent lze započíst z hrubé dividendy? Děkuji
A taky z Nemecka, Španělska ??

ddaveid
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 01 bře 2021 11:06
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od ddaveid » 07 úno 2023 19:32

Z Taiwanu? Mám pocit, že započíst nic nemůžeš, protože s Taiwanem nemáme uzavřenou smlouvu o dvojím zdaňování?

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 213
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od volnicko » 07 úno 2023 19:49

Na Taiwan mame myslim specialni zakon. Tedy max 10%? Nebo spatne koukam?
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-45

Nemam tam odsud nic, tak jsem neresil.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od minarjo » 09 úno 2023 23:55

Článek 10 odstavec 2) přílohy zákona č. 45/2020 Sb., který výše odkazuje @volnicko, jasně ukazuje pro Taiwan horní hranici uplatnění zahraniční daně z dividend 10%, článek 22 odstavec 1) pak definuje, že k zamezení dvojího zdanění se používá prostý zápočet (což je i u jiných zemí pro dividendy typické, ale pro jiné příjmy třeba ne). Tedy podobné jako u např. Francie či Rakouska je třeba daň odvedenou v Taiwanu osekat na max.10% hrubé dividendy a jen tu u nás započíst (neboli 5% se tím u nás doplatí do naší sazby 15%).
Obecně seznam smluv najdeš zde na webu MF: https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoj ... nych-smluv
Taiwan je tam zmíněn až dole pod tabulkou odkazem na ten samostatný zákon č. 45/2020 Sb. Jinak Německo i Španělsko mají tuto horní hranici zápočtu 15%, stejně jako třeba USA a další typické dividendové země (jen 10% z těch známých má Francie, Rakousko, Nizozemí a tedy i Taiwan).

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od RomanS » 10 úno 2023 18:59

Dekuji za info

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 05 bře 2023 11:13

Čau, jelikož A&T místo dividendy "dalo" akcie WBD tak to pro mě bude první takové danění, rád bych si jen utvrdil ať neudělám nějakou blbost.

1. Vemu close cenu WBD 8.dubna (podle výpisu brokera Corporate actions)
2. Po všech přepočtech to budu psát do pole "Nezdaněno" a dál kam se má
3. Jak bych to měl správně dokázat FÚ, když přikládám jen výpis z dividend, udělat individuální tabulku kde rozepsat všechny částky v dolarech převedené na koruny a nějak popsat co to je? Nevím si s tím rady..

Dík za pomoc

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 05 bře 2023 12:26

rizek95 píše:
05 bře 2023 11:13
Čau, jelikož A&T místo dividendy "dalo" akcie WBD tak to pro mě bude první takové danění, rád bych si jen utvrdil ať neudělám nějakou blbost.

1. Vemu close cenu WBD 13. dubna(to byla výplata)
2. Po všech přepočtech to budu psát do pole "Nezdaněno" a dál kam se má
3. Jak bych to měl správně dokázat FÚ, když přikládám jen výpis z dividend, udělat individuální tabulku kde rozepsat všechny částky v dolarech převedené na koruny a nějak popsat co to je? Nevím si s tím rady..

Dík za pomoc
Nejedná se o dividendy (§ 8), ale o spin-off a následný merge.
Společnost T je rozdělila na dvě části; ta větší pokračuje jako T, ta menší se sloučila s Discovery, a tím vzniklo WBD.

U nás neexistuje jednoznačný a ustálený způsob, jak toto řešit. Bylo by dobré si přečíst příspěvky na toto téma dříve v tomto vláknu, počínaje tímto příspěvkem: viewtopic.php?p=12427#p12427

Popisuju tam taky, jak k tomu přistupuju já. Stručně:
  • Nabytí WBD - nic nedaním; WBD jsem jakoby koupil už před lety současně s nákupem akcií T. Časový test pro WBD počítám od nákupu T.
  • Prodej WBD a/nebo T - pokud prodám před uplynutím časového testu, budu muset nějak smysluplně a obhajitelně určit nákupní cenu. Já to udělám tak, že náklady na nákup T rozdělím v poměru 0,766:0,234 mezi T a WBD.
Dost jasně to popisují sami AT&T zde: https://investors.att.com/stockholder-s ... dt-inc-wbd

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 05 bře 2023 15:51

Jakub píše:
05 bře 2023 12:26
rizek95 píše:
05 bře 2023 11:13
Čau, jelikož A&T místo dividendy "dalo" akcie WBD tak to pro mě bude první takové danění, rád bych si jen utvrdil ať neudělám nějakou blbost.

1. Vemu close cenu WBD 13. dubna(to byla výplata)
2. Po všech přepočtech to budu psát do pole "Nezdaněno" a dál kam se má
3. Jak bych to měl správně dokázat FÚ, když přikládám jen výpis z dividend, udělat individuální tabulku kde rozepsat všechny částky v dolarech převedené na koruny a nějak popsat co to je? Nevím si s tím rady..

Dík za pomoc
Nejedná se o dividendy (§ 8), ale o spin-off a následný merge.
Společnost T je rozdělila na dvě části; ta větší pokračuje jako T, ta menší se sloučila s Discovery, a tím vzniklo WBD.

U nás neexistuje jednoznačný a ustálený způsob, jak toto řešit. Bylo by dobré si přečíst příspěvky na toto téma dříve v tomto vláknu, počínaje tímto příspěvkem: viewtopic.php?p=12427#p12427

Popisuju tam taky, jak k tomu přistupuju já. Stručně:
  • Nabytí WBD - nic nedaním; WBD jsem jakoby koupil už před lety současně s nákupem akcií T. Časový test pro WBD počítám od nákupu T.
  • Prodej WBD a/nebo T - pokud prodám před uplynutím časového testu, budu muset nějak smysluplně a obhajitelně určit nákupní cenu. Já to udělám tak, že náklady na nákup T rozdělím v poměru 0,766:0,234 mezi T a WBD.
Dost jasně to popisují sami AT&T zde: https://investors.att.com/stockholder-s ... dt-inc-wbd

Díky, jsem ty příspěvky dřív nějak zazdil...

Takže buď to udělat
jako Minarjo - (částka, co už nezbyla na celý kus WBD) jako (nezdaněný) kapitálový příjem z USA.
nebo
jako ty, nabytím WBD nic nedanit

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 05 bře 2023 16:43

No, na náhradu za zlomek posledního kusu WBD, který jsi nedostal, na tu jsem se ve své odpovědi nesoustředil.

Upřímně, je to tak malá částka, že jsem jí do svého přiznání za rok 2022 nedal. Čistě teoreticky by se to asi dalo považovat za příjem z prodeje toho zlomku WBD, na který jsi měl nárok, ale tvůj broker ti místo frakční akcie dal protiplnění v cashi. Daň by tedy byla podle § 10.

rizek95
Začátečník
Příspěvky: 19
Registrován: 30 říj 2020 15:11

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od rizek95 » 05 bře 2023 17:44

Tak pokud by to bylo podle §10, v tom případě bych to nemusel vůbec řešit, skrz to že jsem se za daný rok vešel do 100k prodeje cenných papírů.

Odpovědět