Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Fers
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 16 úno 2021 12:28

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Fers » 15 pro 2023 20:38

Děkuji @minarjo @Jakub

Já mám asi trochu zvláštní hybridní styl, tzn. že FIFO používám jako předběžný ukazatel pro následnou optimalizaci, tedy něco nechávám ve FIFO (zpravidla většinu) a některé obchody páruji manuálně.. to automatické párování podle FIFO je jen pro můj prvotní odhad a do dalšího sloupce si některé věci napáruji podle sebe (ještě že jsem FO :D ), kde nic nezměním zůstane FIFO, kde upravím, tak se to přepíše.. no asi Vám nemusím říkat, že reálně to tak ještě nefunguje, protože mi pořád nejede FIFO na short-pozice. Ale chci mít vše na jednom místě, od importu dat, záznamu a trackování portfolia, řešení měn, daňových testů a daňovou optimalizaci, po vyplivnutí ročních reportů včetně papíru dokládaného k daním.. zatím se to snažím tvořit v google sheets, excel nebyl dostatečně funkční (nebo s ním neumím, ale google sheets má lepší přístup k online datům) a ano, stojí to moře času a je to v podstatě aplikovatelné jen pro mou zvrácenou osobu :roll:

@kadu

Znám, je to fajn koncept, ale pro mě je to moc uzavřený "black-box", protože tam nemůžu nic optimalizovat, popř. si upravit ať mě to vypisuje pro každý rok rovnou PDF co přidám k DPFO, ale jinak je to rozhodně jedno z mála funkčních FIFO řešení, kde je myšleno i na short pozice a celkově český daňový rámec. :thumbs up:

Dobrý je i Obchodní deník by vi-tek https://www.vi-tek.cz/projekty/obchodni-denik/ něco takového si ve finále představuji, jen o něco rozšířenější, ale on používá průměrování a neumí to short-pozice.

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 15 pro 2023 21:29

bulinak píše:
15 pro 2023 09:54
kadu píše:
14 pro 2023 21:21
Fers píše:
14 pro 2023 17:16
Děkuji. Takže long i shot pozice jdou všechny v Příloze 2 do kategorie D – prodej cenných papírů a tedy je možné je vzájemně započíst. S rozúčtováním poplatků (úroků) problém nemám, mám short pozice u Interactive brokers a tam jde všechno krásně vyfiltrovat. Shorty před koncem roku vždy uzavírám.

Spíše řeším jiný problém a jdu za Vámi s prosíkem a smutnýma očima - nemá někdo nějaký template v excelu/google sheets na automatický výpočet FIFO (long i short), když máte chronologický záznam obchodů? Už se s tím delší dobu peru, ale pořád se mi to nepodařilo zprovoznit a nějak nevím už jak s tím dál. Logicky chápu, jak FIFO funguje, ale prostě se mi nedaří kombinovat správné funkce (přímo na FIFO pokud vím žádná není), aby to automaticky počítalo co má. Zkoušel jsem různé řešení mimo excel/google sheets, ale mám více brokerů a nic mi z toho nevyhovovalo (vždy tam bylo nějaké omezení).
Co treba tento software co udrzuji...

https://github.com/kaaduu/StockAccounting
Jak se to stahuje/spouští/používá?
Jdi na Releases a stahni si posledni verzi. rozzipuj a jsou pokud mas v PC nainstalovanou javu tak staci kliknout na StockAccounting.jar a pusti se GUI

Pripadne z prikazove radky
java -jar "StockAccounting.jar"

GUI uz je takove snad intuitivni... kdyztak do soukr. zprav

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od kadu » 15 pro 2023 21:32

Fers píše:
15 pro 2023 20:38
Děkuji @minarjo @Jakub

Já mám asi trochu zvláštní hybridní styl, tzn. že FIFO používám jako předběžný ukazatel pro následnou optimalizaci, tedy něco nechávám ve FIFO (zpravidla většinu) a některé obchody páruji manuálně.. to automatické párování podle FIFO je jen pro můj prvotní odhad a do dalšího sloupce si některé věci napáruji podle sebe (ještě že jsem FO :D ), kde nic nezměním zůstane FIFO, kde upravím, tak se to přepíše.. no asi Vám nemusím říkat, že reálně to tak ještě nefunguje, protože mi pořád nejede FIFO na short-pozice. Ale chci mít vše na jednom místě, od importu dat, záznamu a trackování portfolia, řešení měn, daňových testů a daňovou optimalizaci, po vyplivnutí ročních reportů včetně papíru dokládaného k daním.. zatím se to snažím tvořit v google sheets, excel nebyl dostatečně funkční (nebo s ním neumím, ale google sheets má lepší přístup k online datům) a ano, stojí to moře času a je to v podstatě aplikovatelné jen pro mou zvrácenou osobu :roll:

@kadu

Znám, je to fajn koncept, ale pro mě je to moc uzavřený "black-box", protože tam nemůžu nic optimalizovat, popř. si upravit ať mě to vypisuje pro každý rok rovnou PDF co přidám k DPFO, ale jinak je to rozhodně jedno z mála funkčních FIFO řešení, kde je myšleno i na short pozice a celkově český daňový rámec. :thumbs up:

Dobrý je i Obchodní deník by vi-tek https://www.vi-tek.cz/projekty/obchodni-denik/ něco takového si ve finále představuji, jen o něco rozšířenější, ale on používá průměrování a neumí to short-pozice.
:) PDF to skutecne netvori, ale umi to exportovat v csv a to uz si v excelu muzes naformatovat jak chces :)
Ja to mam pro vlastni ucely.. kod je open source takze pokud se najde nekdo kdo by tam chtel dodelat ty krasne veci... je vitan...

jinak nedelam reklamu ale nevim jestli znate https://taxomat.cz/

Dela to nejaky typek, ja mu to i testoval a vypada to pouzitelne taky... jo uz to neni zadarmo, ale treba to vyresi vas problem.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od StanikKolarik » 16 pro 2023 12:09

Já mám v tabulce datum nákupu a funkce DATUM+1100dní mi to hlídá
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Superior » 12 bře 2024 16:05

Zdravím.
Předpokládám že "nucená akvizice" (full cash) vaších podílů do tří let od nákupu je brán jako prodej kdy výnos podléhá zdanění?
V mém případě v roce 2023 mě byla za cash vykoupena společnost STOR:
2023-02-03 2023-02-02, 20:25:00 STOR(US8621211007) Merged(Acquisition) FOR USD 32.25 PER SHARE (STOR, STORE CAPITAL CORP, US8621211007)

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Jakub » 12 bře 2024 16:43

Ano, je to tak.

Pokud by alespoň část vyrovnání byla v akciích akvírující společnosti, tak by se pro tuto část transakce dalo argumentovat, že se nejedná o příjem; viz pár příspěvků počínaje tímto: viewtopic.php?p=11682#p11682

zajic
Začátečník
Příspěvky: 52
Registrován: 18 kvě 2021 14:12
Has thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od zajic » 15 dub 2024 02:57

Zdravíčko,
tak mě napadlo, kdo používáte Degiro na americké akcie, započítáváte si AutoFx poplatky a cenu počítáte z USD nebo EUR? Tzn. při výpočtu příjmu v CZK používáte hodnotu v domácí měně (USD) nebo hodnotu (EUR) a převádíte USD->EUR nebo EUR->CZK pomocí jednotného kurzu?

AutoFx poplatky se zobrazují jen v jejich webovém traderu a Degiro je nezapočítává v přehledu. Započíst by se ale měly dát, ne?
Degiro počítá v přehledu částky v CZK z originální ceny akcií v USD (domácí měna) a poplatků v EUR a také používá jednotný kurz v daném roce.

Hodnota v EUR u akcií je jiná ve výpisu účtu a ve výpisu transakcí, tam je menší. Může to být kurzem? Netušíte proč?
Tzn. používat EUR hodnotu pro výpočet ceny v CZK asi nemá smysl.

Odpovědět