Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od JosephusMiller » 19 led 2021 13:21

Ahoj, danove priznani se nam blizi :-) a mam otazku - je vyhodnejsi-nevyhodnejsi, nebo bez rozdilu to, kdo z manzelseho paru odepisuje deti a ruzne dalsi slevy na dani? Tj pokud dane z dividend vyporadavam ja, ma nejaky efekt, jestli necham slevy na dani na sobe nebo na manzelce?
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od VSbrok » 21 led 2021 11:09

Slevu na děti je vždy výhodnější, když uplatní nejvíce vydělávající člen rodiny.
Stejně tak to platí pro dary a úroky z hypotéky.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
danycz
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 05 led 2019 09:27
Has thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od danycz » 21 led 2021 17:00

VSbrok píše:
21 led 2021 11:09
Slevu na děti je vždy výhodnější, když uplatní nejvíce vydělávající člen rodiny.
Stejně tak to platí pro dary a úroky z hypotéky.
Broku, můžeš tu slevu na děti prosím trochu rozvést? Zajímalo by mě, jak to funguje a proč je to výhodnější pro nejvíce vydělávajícího člena rodiny.

Manželka uplatňuje slevu na děti a nechává si to vyplatit jednou ročně ve výplatě při vyúčtování daní.
Ale já vydělávám cca 2x tolik, co ona. Stálo by za to, abych to uplatňoval já?

díky

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Sumo.cz » 21 led 2021 18:03

Co já vám tak sleva je paušální částka. Takže je podle mého jedno kdo ji uplatní. Nebo je někde háček?

Uživatelský avatar
danycz
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 05 led 2019 09:27
Has thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od danycz » 21 led 2021 18:13

Tohle si taky myslím.

Uživatelský avatar
Pavel
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 778
Registrován: 09 led 2019 14:02
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Pavel » 21 led 2021 23:20

danycz píše:
21 led 2021 17:00
VSbrok píše:
21 led 2021 11:09
Slevu na děti je vždy výhodnější, když uplatní nejvíce vydělávající člen rodiny.
Stejně tak to platí pro dary a úroky z hypotéky.
Broku, můžeš tu slevu na děti prosím trochu rozvést? Zajímalo by mě, jak to funguje a proč je to výhodnější pro nejvíce vydělávajícího člena rodiny.

Manželka uplatňuje slevu na děti a nechává si to vyplatit jednou ročně ve výplatě při vyúčtování daní.
Ale já vydělávám cca 2x tolik, co ona. Stálo by za to, abych to uplatňoval já?

díky
VSbrok to napsal moc zjednodušeně a nepřesně. Uplatnit slevu na děti by měl ten ,kdo má dost vysokou daň, aby z ní mohl slevu odečíst. Nemusí vydělávat víc než ten druhý, ale musí mít dostatečně vysoké daně, aby měl z čeho odečítat.

Dary a úroky z hypoték (nebo z penzijka) - tam to platí podobně, ale ne stejně. Je potřeba mít z čeho odečítat. V tomto případě se ale neodečítá z daní, ale ze základu daně! V tom případě - pokud někdo z manželů vydělává tolik, že se na něj vzathuje solidární přirážka - by měl danit on.

Uživatelský avatar
danycz
Začátečník
Příspěvky: 32
Registrován: 05 led 2019 09:27
Has thanked: 3 times

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od danycz » 22 led 2021 10:28

OK, dík Pavle

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Martin » 29 led 2021 15:30

Tak jsem koukal do uctu Lynx a v zalozce Reports _Statements_Activity kdyz si dam Annual, tak uz tam mam dividendy a dane za rok 2020, ale je to Activity Statement (nazev vpravo nahore), neni to Dividend report Tax Year 2020. Mam jeste cekat az bude tento dividendovy report v zalozce Tax nebo to pro financak staci z formulare Activity Statement. Jsou tam dvidendy a dane , ale nejsou tam rozepsane vratky ani Dividend summary by country - od shellu jsem mel loni jak GB,NL,UK tak US.
Jinak jsem si priznani pripravil v EPO a celkem to slo.
Diky
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Ondřej
Site Admin
Příspěvky: 834
Registrován: 03 led 2019 22:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Ondřej » 30 led 2021 11:32

Martin píše:
29 led 2021 15:30
Tak jsem koukal do uctu Lynx a v zalozce Reports _Statements_Activity kdyz si dam Annual, tak uz tam mam dividendy a dane za rok 2020, ale je to Activity Statement (nazev vpravo nahore), neni to Dividend report Tax Year 2020. Mam jeste cekat az bude tento dividendovy report v zalozce Tax nebo to pro financak staci z formulare Activity Statement. Jsou tam dvidendy a dane , ale nejsou tam rozepsane vratky ani Dividend summary by country - od shellu jsem mel loni jak GB,NL,UK tak US.
Jinak jsem si priznani pripravil v EPO a celkem to slo.
Diky
Počkej jak se objeví ten TAX. Tam je to úplně dole pěkně rozepsáno podle zemí. Zda by finančáku stačil i ten co popisuješ ty nevím, nemám zkušenost. Na DAP je času dost, nespěchal bych. Já třeba ještě nemám ani potvrzení o příjmech od zaměstnavatele.

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Daně a jak na ně (původní vlákno ze starého fóra)

Příspěvek od Martin » 30 led 2021 13:16

Ondřej píše:
30 led 2021 11:32
Martin píše:
29 led 2021 15:30
Tak jsem koukal do uctu Lynx a v zalozce Reports _Statements_Activity kdyz si dam Annual, tak uz tam mam dividendy a dane za rok 2020, ale je to Activity Statement (nazev vpravo nahore), neni to Dividend report Tax Year 2020. Mam jeste cekat az bude tento dividendovy report v zalozce Tax nebo to pro financak staci z formulare Activity Statement. Jsou tam dvidendy a dane , ale nejsou tam rozepsane vratky ani Dividend summary by country - od shellu jsem mel loni jak GB,NL,UK tak US.
Jinak jsem si priznani pripravil v EPO a celkem to slo.
Diky
Počkej jak se objeví ten TAX. Tam je to úplně dole pěkně rozepsáno podle zemí. Zda by finančáku stačil i ten co popisuješ ty nevím, nemám zkušenost. Na DAP je času dost, nespěchal bych. Já třeba ještě nemám ani potvrzení o příjmech od zaměstnavatele.
Diky, nechci to uplne honit, ale radsi to mit driv nez pak pred koncem se tam mackat.
Pockam tedy na ten Tax.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Odpovědět