US Estate tax v případě dědictví

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Džura
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 13 bře 2024 22:14

US Estate tax v případě dědictví

Příspěvek od Džura » 20 bře 2024 13:50

Pravděpodobně jste již zaznamenali diskuze ohledně US estate tax v případě dědictví. Já jsem se po přečtení smlouvy o zamezení dvojího zdanění obrátil na ministerstvo financí o výklad a bohužel odpověď není pro nás investory kupující jednotlivé akcie příznivá - článek 25 nám v případě běžného českého investora nepomůže:
"Zmíněná americká daň je sice předmětným ustanovením Smlouvy pokryta, nicméně pro celou situaci je důležitá poslední část prvního souvětí čl. 25 odst. 1 Smlouvy, která zní „kteří jsou ve stejné situaci“. Není možné tedy srovnávat dvě osoby, z nichž jedna je daňovým rezidentem USA a druhá
není. Takovéto osoby nejsou pro účely čl. 25 Smlouvy „ve stejné situaci“, jinými slovy pro účely zajištění nediskriminace je možné porovnávat situaci např. českého státního příslušníka a amerického státního příslušníka, kdy jsou obě tyto osoby daňovými rezidenty např. USA nebo ČR nebo nějakého třetího státu."
Uzavření speciální smlouvy není pravděpodobné. Ministerstvo ještě zjišťuje, jak by konkrétně fungovalo uplatnění této daně vůči českým daňovým rezidentům.
Pro případná řešení co jsem zjistil už předtím. U IB lze dát jiné osobě plný přístup k účtu (což nemění vlastnictví) nebo lze založit joint account, čímž se zvýší osvobozený limit, jelikož vlastnictví je společné. Při znalosti hesla do telefonu lze jednoduše přidat i otisk prstu, tedy by neměl být problém se do účtu přihlásit i takto. V případě úmrtí by pak příbuzní museli účet včas odprodat a vybrat. Potenciálně by jim to mohlo způsobit problémy s US úřady.
Jediné úplně bezpečné řešení, jak se dani vyhnout, je nekupovat akcie či ETF s US domicilem.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: US Estate tax v případě dědictví

Příspěvek od minarjo » 20 bře 2024 14:29

Ano víme, nic nového, kdo nechce své dědice zatížit rizikem US dědické daně a bude mít ptf. nad hodnotu 60 tisíc USD, od které je tato daň americkou stranou progresivně vyměřena (až 40% z majetku portfolia), pak řešením je používat na americké investice evropská indexová UCITS ETFka, tedy s ISINem typicky na IE či LU, hlavně tedy ne americká na US :).

Milan26
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 02 črc 2023 15:20

Re: US Estate tax v případě dědictví

Příspěvek od Milan26 » 21 bře 2024 16:51

Jelikož moje PTF uz tuto hodnotu dávno prekrocilo a v případě jednotlivych akcii jiný nez US domicil nepřichází v úvahu, jsem to také resil. A z nekolika moznych reseni jsem jako nejvhodnější zvolil nákup casti ptf na firmu. Kde předmětem dědictví bude ceska firma, tedy dan z americkych akcii se toho nebude tykat

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: US Estate tax v případě dědictví

Příspěvek od JosephusMiller » 24 bře 2024 08:07

Džura píše:
20 bře 2024 13:50
Při znalosti hesla do telefonu lze jednoduše přidat i otisk prstu, tedy by neměl být problém se do účtu přihlásit i takto. V případě úmrtí by pak příbuzní museli účet včas odprodat a vybrat. Potenciálně by jim to mohlo způsobit problémy s US úřady.
Nemyslím si, že tohle je stihnutelné (kromě toho že je to podvod). Brokerovi trvá pár dní od prodeje, než vypořádá hotovost, aby byla dostupná pro převod. Předmětem daně bude i hotovost na účtu brokera, pokud to správně chápu. To je spousta času na to, aby byly informovány instituce jako banka/broker a obstavily účty. A pokud se tak neděje v případě brokerů teď, zcela určitě za pár let bude.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Džura
Začátečník
Příspěvky: 4
Registrován: 13 bře 2024 22:14

Re: US Estate tax v případě dědictví

Příspěvek od Džura » 24 bře 2024 12:53

Já to chápu tak, že hotovost u evropského brokera předmětem není. Problém by byl, že broker by ji určitě neuvolnil, pokud by si myslel, že došlo k podvodu. Obecně si myslím, že by byla problém jen náhlá smrt o víkendu a obecně pohotovost příbuzenstva v té situaci, ale při nějakém kolapsu, kdy by člověk skončil v kritickém stavu v nemocnici by to fungovalo. Jinak momentálně nevěřím, že by byl účet zablokovaný nějak rychle, myslím si, že dokud se neozve notář, tak poběží. Ale určitě je lepší se tomu vyhnout a při větším portfoliu jednotlivých US akcií to řešit jako Milan26. A nebo na US burzách preferovat firmy co mají sídlo mimo US.

Uživatelský avatar
Ladislav
Začátečník
Příspěvky: 194
Registrován: 21 čer 2019 02:35
Bydliště: Evropa
Kontaktovat uživatele:

Re: US Estate tax v případě dědictví

Příspěvek od Ladislav » 13 dub 2024 07:16

Americká dědická daň na cenné papíry, akcie, ETF, za víc jak 60.000 $
České video 7 minut
https://youtu.be/R-hgOVN42eI
Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ :idea: http://forum.nr1a.com :idea:

Odpovědět