Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od Jakub » 08 bře 2020 00:53

Zdravím,

ve čtvrtém dílu seriálu o daních zmiňujete dva příklady společností, jejichž "dividenda" se nedaní: Deutsche Post (DPW) a Deutsche Telekom (DTE).

Dlouho jsem hledal, z čeho vyplývá možné snížení daně z dividend, ale bezvýsledně. Nacházím jen nějaké slevy pro mateřské společnosti (Parent/Subsidiary EC Directive), vlastníky >10% podílu ve společnosti atd.

Hlavně mě ale zajímá, jestli ten trik na snížení celkové daně stržené v Německu stále funguje, a pokud ano, jaké další společnosti tak lze použít?

Podíval jsem se na ty dvě zmíněné:
Deutsche Post:
The dividend was distributed on 20 May 2019 and is tax-free for shareholders resident in Germany.
No jo, ale co já? :?


Deutsche Telekom:
Dividends paid to shareholders in Germany are not subject to taxation.
Zase na podmínka daňové rezidence v Reichu.
... the dividend payment reduces the acquisition costs of the shares for tax purposes.
Tohle si vykládám tak, že dividenda vyplacená Němcovi mu sníží nákupní cenu, takže dividendy efektivně zdaní až v okamžiku prodeje, a to stejnou sazbou, jakou daní kapitálový zisk.
(P.S.: Uživatel suchenwi zde souhlasí.)


Takže to jediné, co by to snad mohlo zachránit pro nerezidenty, je dohoda o zamezení dvojího zdanění. Je to tak?

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od mnam84 » 08 bře 2020 07:29

Jak to je u DE post a telecom netuším, ale můžu potvrdit, že pokud držíš víc jak 10% kmenových akcií dostáváš podle evrospkého práva, které jsme přejali, dividendy v čisté podobě. Musíš být ale pravnická osoba.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od minarjo » 19 bře 2020 11:15

Za MNOHO let držení (nejprve u Fio, pak u Degiro) mohu potvrdit, že ani CZ investorům (tedy nejen Němcům) není u akcií Deutsche Post a Deutsche Telekom žádná daň stržena, čili sníží průměrnou DE daň a je to šikovné. Oni to totiž vyplácejí ne jako dividendu (ve smyslu zisků ze skončeného roku), ale jako redistribuci kapitálu z minulých let, a to je v DE zatím dle zákona osvobozeno od daně.

adventura
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 21 bře 2020 14:45

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od adventura » 22 čer 2020 20:48

minarjo píše:
19 bře 2020 11:15
Za MNOHO let držení (nejprve u Fio, pak u Degiro) mohu potvrdit, že ani CZ investorům (tedy nejen Němcům) není u akcií Deutsche Post a Deutsche Telekom žádná daň stržena, čili sníží průměrnou DE daň a je to šikovné. Oni to totiž vyplácejí ne jako dividendu (ve smyslu zisků ze skončeného roku), ale jako redistribuci kapitálu z minulých let, a to je v DE zatím dle zákona osvobozeno od daně.
mam koupeny deutsche telekom na xetre (degiro) a v prehledu transakci vidim budouci dividendu zdanenou nemeckou dani, takze tomu nerozumim, jak to funguje

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od Jakub » 23 čer 2020 16:42

Stejná situace u mě. Ale Degiro upozorňuje, že jde jen o odhad. Předpokládám, že jednoduše počítají s tím horším scénářem pro všechny akcie s domicilem v Německu. Patrně nemají kapacity na to, aby si proklepli každou fabriku jednotlivě.

https://www.telekom.com/resource/blob/6 ... 9-data.pdf
... payment will be made without the deduction of capital gains tax or the solidarity surcharge.
Výplata má být od zítřka, tak za pár dní uvidíme...

adventura
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 21 bře 2020 14:45

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od adventura » 23 čer 2020 21:18

mne ze supportu napsali toto

The withholding tax is charged based on the product residency and type of the product. Please keep in mind that upcoming dividends may differ form paid dividends, so if you will see some mistakes in the dividends that has been already sent, please contact us again.
Also, I recommend this page, where we explained most important issues regarding taxation.
https://www.degiro.cz/tax.html

tak jsem na to zvedavy, puvodne jsem chtel trochu "naredit" nemeckou dan nakupem telekomu a postu a tohle by byla cara prez rozpocet :)

adventura
Začátečník
Příspěvky: 13
Registrován: 21 bře 2020 14:45

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od adventura » 25 čer 2020 14:25

Ok, tak to vypadá, že degiro dividendy Telekomu připsalo v cele výši, v typu transakcí mám "vratka kapitálu"

rich
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 18 led 2020 15:50

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od rich » 12 bře 2021 09:35

Máte někdo zkušenosti jak je to u Fio s německou divi. daní u společností Allianz nebo BMW? rád bych udělal nákup, ale počítám tedy, že bude daň slavných 26% a příjde to již zdaněné? Optimalizace na to asi žádná neexistuje,že? Díky.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od Jakub » 12 bře 2021 11:07

Zkušenosti s těmito dvěma nemám, ale podle dostupných informací to vypadá bledě.

BMW (zdroj z 2020):
the dividend will be paid out ..., generally after deduction of 25 % capital gains tax and 5.5 %
solidarity surcharge on the capital gains tax (a total of 26.375 %) ...
Předchozí roky se danilo klasicky 26,375%, a dá se předpokládat, že to letos bude stejně.

Allianz (aktuální zdroj):
Capital income is subject to a flat rate tax of 25% for private investors. In addition to this, investors will have to pay the so-called "solidarity" surcharge of currently 5.5% on the capital gains tax, i.e. 26.375%.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Tipy na snížení „škaredé“ německé daně

Příspěvek od minarjo » 12 bře 2021 20:08

Ano, pro tyto dvě společnosti normálně plná německá palba, nejen u brokera Fio, broker to u Německa nemá jak ovlivnit. Allianz mám, BMW jsem už prodal.

Odpovědět