Daň z dividend v různých zemích

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od czhunter » 31 pro 2020 12:06

No a Degiro zdanilo ENB dividendu 25%, takže to tam prodám a koupím znovu na IB nebo FIO. Díky za potvrzení. Jinak na Degiro to mám v USD a na americké burze a přesto těch 25%. Holt asi jak mi psal ten na Seeking Alpha, že Degiro jsou líní na potřebné papírování pro nižší daň.

Ještě se zeptám, jak mám rozumět té tabulce od Trimaxe výše daně Kanada 25 % 15 % 40,00 %. (Sazba ve státu, Uznatelná daň, Zbývající daň v ČR) To nemáme s Kanadou smlouvu o zabránění dvojího zdanění a budu platit 15% srážkovou daň a pak ještě 15% u nás? Nebo je tam chyba a mělo to být 25% 15% 0%? Neboli 15% 15% 0% v případě soukromého investora a IB brokera.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Glueless » 04 led 2021 00:59

Antoan píše:
29 pro 2020 18:16
Mám kanadské ENB, BNS, PBA u Lynx (IB) ........zdaňujú 15 %.
Mám rád aj britské akcie - prídu bez dane a ja ich v DP zdaním 7%.
Njn Slovensko, chalani kdy mi budeme na vasi investicni urovni... Kazdy rok skripu zuby nad 15% dani z divi...

Ale k veci: mam v americe koupene kanadske akcie a divi chodi -15%

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Tabulka zdanění

Příspěvek od Glueless » 04 led 2021 01:06

Trimax píše:
01 lis 2020 16:24
Takovouto tabulku jsem si poskládal z informací co jsou zde na webu, ale nevím jestli je to úplně správně.
Máte nebo víte někdo o podobné tabulce?

Omluvte prosím mé za formátování.

Sazba ve státu Uznatelná daň Zbývající daň v ČR Efektivní daň Poznámka

Švýcarsko 35 % 15 % 50 %
Podivej se tady, prijde mi to mi to dobre zpracovane. Zdroj je auditorska/poradenska firma, tak snad vi, o cem pisi:

https://taxsummaries.pwc.com/quick-char ... -wht-rates

Glueless
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Glueless » 04 led 2021 01:19

Trimax píše:
01 lis 2020 20:25
Pavel píše:
01 lis 2020 18:02
Jseš si jistej tím Nizozemím? Měl jsem v paměti, že je uznatelných jen 10% (proto se kupoval Britský klon Shellu). A ta Francie - 20%?
Jsem si jistý, že tam chyby jsou a není to úplné. Chtěl jsem něco poslat na ukázku,
především abych se zeptal, jestli už něco podobného a samozřejmě správného neexistuje.
a tady je to v tabulce od S&P, tak snad dobře:

http://us.spindices.com/documents/addit ... values.pdf

Glueless

P.S. nešel mi vložit soubor (pdf), neví někdo jak to? Ani po odstranění přípony, jako soubor bez přípony...
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 06 led 2021 00:04

Neplatná přípona souboru: withholding-tax-index-values.pdf :shock:
cože? :o to je fakt divné

edit: tak opraveno :idea:
withholding-tax-index-values.pdf
(82.02 KiB) Staženo 123 x
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Trimax » 11 led 2021 16:34

czhunter píše:
31 pro 2020 12:06
No a Degiro zdanilo ENB dividendu 25%, takže to tam prodám a koupím znovu na IB nebo FIO. Díky za potvrzení. Jinak na Degiro to mám v USD a na americké burze a přesto těch 25%. Holt asi jak mi psal ten na Seeking Alpha, že Degiro jsou líní na potřebné papírování pro nižší daň.

Ještě se zeptám, jak mám rozumět té tabulce od Trimaxe výše daně Kanada 25 % 15 % 40,00 %. (Sazba ve státu, Uznatelná daň, Zbývající daň v ČR) To nemáme s Kanadou smlouvu o zabránění dvojího zdanění a budu platit 15% srážkovou daň a pak ještě 15% u nás? Nebo je tam chyba a mělo to být 25% 15% 0%? Neboli 15% 15% 0% v případě soukromého investora a IB brokera.
Tabulka byla pouze příklad toho co hledám. Všechny informace v ní nebyly správné.

hawkeytom
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 26 čer 2021 11:51

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od hawkeytom » 23 lis 2021 14:57

Zdravím, mám dotaz k britským akciím:

Na internetu jsem narazil na danění dividend z Velké Británie. Dle nějakých informací je daněné ve Velké Británii 0%. Následně se zdaní v ČR 15%. Od částky 2000GBp už se daní nějakými procenty. Co to přesně znamená? Napadají mě následující možnosti:
a) Když mám celkově z GB >2000GBp za rok, tak to musím danit i v Británii?
b) Nebo se to týká platby jedné dividendy od jedné společnosti, tj. např. Schell mi vyplatí na jedné kvartální dividendě 2001GBp --> tuto dividendu mi zdani v Británii. Dividendy z jiné firmy, které jsou nižší se nedaní v Británii, ale pouze v ČR.

Díky.
T, PLTR, IBE, GSK, RDS.B, VOD, BHP, RIO, HSBC, BTI, UL, OGZPY, BAS.DE, ALV.DE
CZ: TABAK, KOMB, CEZ, MONET

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 27 lis 2021 18:26

Obávám se, že zde GB daňového poradce nenajdeš. Takovou sumu dividend taky těžko z malých českých investorů posbírá.

Dovolím si osobní odhad. Jelikož firma, která Ti dividendu vyplácí, tak nemá šajna kolik dostaneš dividend od jiných firem (pokud vůbec něco), tak těžko může danit. Takže první můj odhad je, že pokud od jedné firmy neobdržíš víc jak 2000 GBP, tak prostě dividendu dostaneš celou.

Broker sice sleduje kolik dividend za rok dostaneš, ale aby hlídal a reportoval daňovým úřadům každého státu ... o tom dost pochybuju. Odhaduju to z toho, že za DAP zodpovídá každý investor sám, broker pouze dodá co přišlo. Navíc broker je vlastně jen takový průtokáč. Firmě oznámí daňový domicil investora a tak pak posílá dividendu zdaněnou dle domicilu investora ... broker jen předá prašule a poznamená si hrubou dividendu a daň, aby mohl vydat potvrzení.

Co se mi vybavuje, tak limit 2000 GBP se vztahuje na celkovou roční sumu obdržených dividend. Ale četl jsem to kdysi dávno, takže mě neber za slovo, klidně se to mohlo změnit.
Ono je to ve výsledku stejně jedno. Ty jakožto český investor stejně musíš kapitálový přijem danit 15% u českého FÚ, takže je Ti vlastně jedno zda jsi v GB zaplatil 0% daň nebo 15%. Rozdíl je pouze v tom, zda budeš doplácet nebo to započteš.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

ravo
Začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: 26 dub 2021 09:55
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od ravo » 28 lis 2021 10:12

hawkeytom píše:
23 lis 2021 14:57
Od částky 2000GBp už se daní nějakými procenty.
Když mám celkově z GB >2000GBp za rok, tak to musím danit i v Británii?
VSbrok píše:
27 lis 2021 18:26
Takže první můj odhad je, že pokud od jedné firmy neobdržíš víc jak 2000 GBP, tak prostě dividendu dostaneš celou.
Co se mi vybavuje, tak limit 2000 GBP se vztahuje na celkovou roční sumu obdržených dividend.
Tak tady pozor, pánové. 2000 GBp není 2000 GBP. 2000 GBp je 20 GBP. GBp nejsou libry, ale pence, a je v nich udávaná cena akcií na londýnské burze či dividenda na akcii britských firem. To je takové specifikum.
VSbrok píše:
27 lis 2021 18:26
Navíc broker je vlastně jen takový průtokáč. Firmě oznámí daňový domicil investora a tak pak posílá dividendu zdaněnou dle domicilu investora...
No kéž by to tak bylo. Bohužel to tak není. Kéž by nám v souladu se smlouvou o zamezení dvojího zdanění v Německu strhávali jen 15 %, a ne 26,375 %, ve Švýcarsku 15 %, a ne 35 % nebo v Rakousku 10 % (nebo 15 % dle českého zákona), a ne 25 %.

hawkeytom
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 26 čer 2021 11:51

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od hawkeytom » 28 lis 2021 20:02

OK, díky za reakce. Ano myslel jsem 2000 liber.

Je to spíše do budoucna, britské akcie jsou dnes prima oceněné a možnost reinvestovat celé dividendy je super. Zdanění až na jaře je drobná výhoda, 3/4 roku máš možnost využívat nezdaněný příjem k investování. Tahle výhoda by padla v případě nutnosti řešit nějaké daňové přiznání s britským úřadem.
T, PLTR, IBE, GSK, RDS.B, VOD, BHP, RIO, HSBC, BTI, UL, OGZPY, BAS.DE, ALV.DE
CZ: TABAK, KOMB, CEZ, MONET

Odpovědět