Daň z dividend v různých zemích

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Martin » 29 led 2023 10:20

Víte někdo pls, jak je to s daní z Irska? Měl jsem za to, že daň je 12,5%, koupil jsem Medtronic MDT, přes Lynx. Přišly mi první dividendy a byly zdaněny 25%.
Do daňového přiznání tedy mužů uplatnit 10% a plus dalších 5% musím ještě zdanit, takže celkovou daň z dividend budu mít 30%? Diky
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Uživatelský avatar
Aries
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 03 úno 2022 15:11
Bydliště: ČR
Has thanked: 2 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Aries » 30 led 2023 14:22

VSbrok píše:
27 lis 2021 18:26

Broker sice sleduje kolik dividend za rok dostaneš, ale aby hlídal a reportoval daňovým úřadům každého státu ... o tom dost pochybuju.
Kamarádovi volali z finančního úřadu, že nezdanil několik Euro z Nizozemí, které dostal asi před třemi lety. Šel tam, podepsal již úřednicí vyplněné prohlášení a zaplatil několik stovek korun. Prý tam měla štos dalších vyplněných papírů, které pak obvolávala.

Kdo tedy toto hlásí když né broker?
Akcie ČR
Stocks USA
Aktien DEU, AUT

kadu
Začátečník
Příspěvky: 14
Registrován: 27 čer 2020 18:48

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od kadu » 30 led 2023 15:26

Vsechny banky i brokeri maji povinnost tato data uradum dodat na jejich zadost, jedna se o agregovana data daneho uzivatele - FO dle rodneho cisla.

Vstavejte, je 2023 a doba elektronicka, skutecne to FU zabere par minut. Radeji priznavejte vsechny prijmy a bude klid

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od czhunter » 02 úno 2023 10:11

VSbrok píše:
27 lis 2021 18:26

Broker sice sleduje kolik dividend za rok dostaneš, ale aby hlídal a reportoval daňovým úřadům každého státu ... o tom dost pochybuju.
O tom nepochybuj. Brokeři jsou povinni podávat daňové přehledy za tebe, pokud to zákon dané země vyžaduje.

Třeba pro USA
If the dividend income is from a U.S. source and paid to a nonresident, it is reportable for any amount in excess of zero. Withhold at 30% or lesser tax treaty rate (see Chart C, Withholding Tax Rates for Purposes of Chapter 3, in IRS Publication 515 as well as IRS Publication 901.) The beneficial owner of the income may claim the benefit of the tax treaty article which deals with "Dividend Income." The beneficial owner may claim the lesser tax treaty rate by filing Form W-8 BEN with the withholding agent. The withholding agent will report the payment on Forms 1042 and 1042-S, even if the entire amount of income is exempt under a tax treaty.
Formulář k vidění tady
https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/f1042.pdf
kadu píše:
30 led 2023 15:26
Vsechny banky i brokeri maji povinnost tato data uradum dodat na jejich zadost, jedna se o agregovana data daneho uzivatele - FO dle rodneho cisla.

Vstavejte, je 2023 a doba elektronicka, skutecne to FU zabere par minut. Radeji priznavejte vsechny prijmy a bude klid
Ano pár minut to zabere, ale třeba v Praze probíhá kontrola fyzických osob jednou za nějakých 450 let. Kapacity finančních úřadů nestačí a jedou kontroly jen na podezření či udání. Jako stejnak se dividendy daní u zdroje krom pár výjimek a tedy podat se to má. A kapitálová daň by se nikdy platit stejnak neměla držením alespoň po 3 roky. Pod 3 roky prodávat jen při velké změně fundamentů. Tedy v praxi je to na pár minut hodit čísla z ročního výpisu od brokera a šmitec, víc to neřeším.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od volnicko » 07 úno 2023 19:54

VSbrok píše:
27 lis 2021 18:26
Obávám se, že zde GB daňového poradce nenajdeš. Takovou sumu dividend taky těžko z malých českých investorů posbírá.

Dovolím si osobní odhad. Jelikož firma, která Ti dividendu vyplácí, tak nemá šajna kolik dostaneš dividend od jiných firem (pokud vůbec něco), tak těžko může danit. Takže první můj odhad je, že pokud od jedné firmy neobdržíš víc jak 2000 GBP, tak prostě dividendu dostaneš celou.

Broker sice sleduje kolik dividend za rok dostaneš, ale aby hlídal a reportoval daňovým úřadům každého státu ... o tom dost pochybuju. Odhaduju to z toho, že za DAP zodpovídá každý investor sám, broker pouze dodá co přišlo. Navíc broker je vlastně jen takový průtokáč. Firmě oznámí daňový domicil investora a tak pak posílá dividendu zdaněnou dle domicilu investora ... broker jen předá prašule a poznamená si hrubou dividendu a daň, aby mohl vydat potvrzení.

Co se mi vybavuje, tak limit 2000 GBP se vztahuje na celkovou roční sumu obdržených dividend. Ale četl jsem to kdysi dávno, takže mě neber za slovo, klidně se to mohlo změnit.
Ono je to ve výsledku stejně jedno. Ty jakožto český investor stejně musíš kapitálový přijem danit 15% u českého FÚ, takže je Ti vlastně jedno zda jsi v GB zaplatil 0% daň nebo 15%. Rozdíl je pouze v tom, zda budeš doplácet nebo to započteš.
Po letech ozivuji. Mate s tim nejake zkusenosti?
Abych pravdu rekl, tak jsem to neresil. Divi me chodi full, tedy danim ceskemu FU tech lehce pres 15%. Z UK se zatim nikdo neozval. :)

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od VSbrok » 15 úno 2023 17:18

Tož nečetl jsem nic nového, takže se to nejspíš nezměnilo.

Jediné co se změnilo, tak se utáhly opět finační sledovací šrouby a brokeři jsou nově povinni investory sledovat a podezřelé věci hlásit finančním úřadům. Takže doporučuji podstatně vyšší obezřetnost při vyplňování reportů.
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

mochilero
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 03 úno 2022 18:47

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od mochilero » 18 úno 2023 16:47

Zdravím pánové, možná to bude pro vás znalce v daňové problematice stupidní otázka, ale ani Velký bratr Gúgl mi nepomohl... koupil jsem přes Lynx pár kousků FLNG (na doporučení VSbroka - tímto děkuji:), ale až nyní, kdy jsem si stáhnul výpis dividend, tak jsem zjistil, že domicil pro FLNG jsou Bermudy...
Do DP mám uvést pouze zemi Bermudy, ale měnu USD, když dividendy jsem v USD obdržel?
Díky moc za radu!

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od volnicko » 18 úno 2023 18:32

Ano, zeme Bermudy a v czk do samostatneho listku k Priloze č.3 (Příjmy ze zdrojů v zahraničí –
metoda prostého zápočtu daně zaplacené v zahraničí)
Pak delam tabulku jako je tady https://www.investicnigramotnost.cz/wp- ... daneni.pdf kde jsou videt ty dolary a jak jsem to prepocetl.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od minarjo » 24 úno 2023 21:51

Ale to ho pleteš (komplikuješ mu to), Bermudy jsou přece daňový ráj s nulovou sraženou daní, nebo ne? Takže ano, v mnou vytvořené tabulce Seznam, na kterou odkazuješ, řádek pro Bermudy mít bude, ale ŽÁDNÝ list přílohy 3 za ně vyplňovat nebude, když z nich není jakou daň započíst, vždyť výsledkem takového listu by byla nula (nulová odvedená daň, tedy i nulový zápočet z nuly). Totéž ostatně platí třeba pro Británii, která také daň z dividend nesráží (a je to v té tabulce Seznam na konci i napsáno, příloha 3 je jen za ty oranžové řádky). List přílohy 3 má z principu smysl jen u zemi, kde nějaká daň odvedená byla, plus existuje s daným státem Smlouva o zamezení dvojího zdanění a investor chce na základě této smlouvy zahraniční daň započíst (maximálně do výše ve smlouvě uvedené, to jsou ty textové informace v posledním sloupci tabulky SEZNAM). Navíc pro Bermudy taková smlouva s ČR ani neexistuje (viz přehled smluv na https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoj ... nych-smluv ), takže by zápočet listem přílohy 3 nešel použít, i kdyby Bermudy nějakou daň srazily (nešla by započíst, v ČR by se danilo znova). Ale to pro daňové ráje s nulovou sazbou neplatí, když nic nesrážejí.
Takže hlavně zdanit zahrnutím té hrubé dividendy do Příjmů z kapitálového majetku (řádek 38, kam patří všechny zahraniční hrubé dividendy v součtu, pokud dotyčný nedaní novým způsobem přes Samostatný základ daně přílohou 4), a to je pro Bermudy vše, zápočet z nuly je fakt nulový a s daňovými ráji navíc fakt vzájemné smlouvy nemáme :)

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 211
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od volnicko » 24 úno 2023 23:31

Diky za korekci a omlouvam se tedy za mystifikaci.
Na moji obranu, ja ty prilohy vyplnoval, prestoze jsem zapocet neuplatnoval. Asi blbe tedy, lec nikdy si urad nestezoval. Coz tedy, jak vime, prilis neznamena. :)

Odpovědět