Daň z dividend v různých zemích

Diskuse o daních a zákonech

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od minarjo » 25 úno 2023 14:43

Blbě ne, jen zbytečně :), už z názvu té přílohy 3 (spodní části) je jasné, že má smysl jí pro daný stát použít, když z toho bude nějaký zápočet daně (něco na dani bylo v dané zemi zaplaceno a lze to dle smlouvy s danou zemí započíst, pokud smlouva existuje), jinak tam budou všude samé nuly (kromě prvního řádku hrubé dividendy). Jiné přílohy při nulových příjmech/výdajích z daných oblastí (třeba přílohu 1, když nemáš příjmy z podnikání) také nevyplňuješ. Hlavně aby v tom Seznamu bylo jasné, kolik z kterého státu je hrubá dividenda a daň k zápočtu, když investor zápočet chce uplatnit.

mirka
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 03 dub 2023 10:40

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od mirka » 03 dub 2023 11:36

Hezký den všem,

snad to nebude vadit ale opět oživuji téma daní z UK. Z odkazu (web britské vlády) mi vyplývá, že od roku 2024 bude nezdaněný příjem z dividend pouze do výše 500GBP ročně (z důvodu udržitelnosti veřejných financí, pokud správně čtu :) ). Co je nad, tak by se mělo zdanit dle stanovených pásem, rozpětí částek nemůžu dohledat.
Zdroj: https://www.gov.uk/government/publicati ... -allowance

Největší potíž vidím, pokud tuto částku ročně přesáhnu (jakože mi to nepřipadá už tak moc), aby nevznikla povinnost podávat nějaké daňové přiznání do UK, nedejbože někam na nějaký britský FÚ posílat pár liber? :D A když se podívám, jak částka postupně klesá od 5000 k 500...

Co se týče kapitálového zisku, tak jsem pochopila, že do cca 12 000 GBP se nedaní, to už vypadá lepší.
https://www.gov.uk/capital-gains-tax/allowances

No nic, už sem více lít nebudu. Škoda, daly se tam najít hezké dividendové tituly, ale tomu britskému zdanění nad povolené částky moc nerozumím.

To jen takový povzdech :)

Antoan
Začátečník
Příspěvky: 60
Registrován: 25 úno 2020 16:37
Been thanked: 2 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od Antoan » 03 dub 2023 20:07

Pozeral som tento zdroj: https://taxscouts.com/investor-capital- ... tax-rates/
a to avizované zvýšenie dane z dividend sa podľa mňa týka rezidentov teda Britov. A postupné zvýšenie daní z dividend podľa výšky ich príjmu sa odvíja od ich celkového príjmu pri ročnom zúčtovaní a zdaňovaní. A podobne ako u nás funguje odpočítateľná položka - budú mať nezdanených dividend do výšky 1000 GBP pre 2023 a 500 GBP pre 2024.
Tak to (zatiaľ) chápem ja. Že sa to bude týkať nejakým spôsobom aj nerezidentov tak to som sa zatiaľ nedopátral. Pokiaľ by sa to netýkalo nerezidentov by bolo skvelé hlavne pre Slovač so 7%-nou daňou z dividend ...aj keď sú už kecy o jej prípadnom zvyšovaní čo ale do volieb určite nebude. Kúpiť LGEN ma to určite neodradí.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od minarjo » 04 dub 2023 18:40

Určitě jde o jejich limit rezidentů, jako jiné obdobné limity danění existující u nás i ve většině jiných zemí. A i kdyby Británie z části dividend začala nám nerezidentům strhávat nějakou daň (dosud 0%, nechává dodanění komplet na našich zemích příjemce), tak by se také prd dělo, bylo by to jako u všech zemí, kde zápočet uplatňujeme, z Británie lze započíst až 15% stejně jako třeba u USA či Německa, jen tuto klauzuli teď nemáme jak uplatnit, když je britská daň pro nás nulová :). Takže jsem v klidu, i kdyby to Británie změnila i pro nerezidenty, samosebou naštvalo by mě až to, pokud by taková sražená daň byla nad 15% jako třeba u Německa, až pak by to pro nás daňově bylo horší, do tohoto procenta neutrální.

mirka
Začátečník
Příspěvky: 2
Registrován: 03 dub 2023 10:40

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od mirka » 11 dub 2023 11:43

Asi by mi nevadilo, kdyby mi nad povolenou částku z Británie bylo někdy něco strženo na dani za vysoké dividendy (je stále možnost vyřešit to v českém DAP viz minajo výše).

Možná jsem paranoidní, ale obávám se, aby tam pak nevznikala nějaká povinnost investora se sám hlásit na "britský finančák". Jak totiž broker vypočítá, kolik těch dividend od jakých firem mi přišlo a co vlastně strhnout? :) Za poslední léta mám dojem, že výměna informací se stále velmi zlepšuje. Bohužel v neprospěch jednotlivého obyčejného člověka. Přijde mi zvláštní, že by rezidenty danili a nerezident by si mohl čerpat nezdaněné dividendy do libovolné výše...

Možná se ptáte, proč jsem do Británie šla - v době, kdy jsem si investice pořizovala, tak "dividend allowance" byl 4x vyšší a měla jsem jistotu :)

Každopádně děkuji moc za trpělivost a odpovědi :)

kraken
Začátečník
Příspěvky: 15
Registrován: 20 čer 2019 22:17

Re: Daň z dividend v různých zemích

Příspěvek od kraken » 13 dub 2023 17:14

když dáváte DPFO v čr tak buďte v klidu

Odpovědět