Portu

Diskuse o podílových fondech a různých poradcích

Moderátor: VSbrok

etfindex
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 08 zář 2019 15:33

Re: Portu

Příspěvek od etfindex » 19 črc 2020 08:22

Ahoj.Nějaká nová zkušenost s touto platformou?písnite uživatelé jaké máte dojmy co se týče tohoto druhu investování ;)

Pomah
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 12 črc 2020 13:16

Re: Portu

Příspěvek od Pomah » 19 črc 2020 10:48

Na portu jsem začal investovat na konci února, dával jsem nejdříve pravidelně každý týden 1500,- kč (v pondělí, aby se ve středu zobchodovalo). Postupně, když se procentní zhodnocení blížilo nule jsem investovat přestal (nechtěl jsem si kazit ty nákupy, když to všechno bylo dole) Celkem jsem tam měl 12.000 Kč a minulý týden jsem to všechno prodal. Na účet bych měl dostat 14.092 Kč. Zjistil jsem, že mi vadí, že musím čekat až oni udělají obchod (který se provádí vždy jen ve středu) mám pocit, že by se dalo v jiný den v týdnu koupit lépe. To samé s prodejem. Zase jsem odkázanej na tu jejích středu a samozřejmě kdyby se to portfolio prodalo o den dříve, mám ještě o 200kč víc... Jsem rád, že jsem to ale zkusil a jsem rád, že to něco vydělalo, nicméně další investice budu provádět přes degiro, kde lze ty ETFka které obchoduje portu najít a alespon mohu ovlivnit den v týdnu kdy si to koupím :)

etfindex
Začátečník
Příspěvky: 43
Registrován: 08 zář 2019 15:33

Re: Portu

Příspěvek od etfindex » 19 črc 2020 12:29

Pomah píše:
19 črc 2020 10:48
Na portu jsem začal investovat na konci února, dával jsem nejdříve pravidelně každý týden 1500,- kč (v pondělí, aby se ve středu zobchodovalo). Postupně, když se procentní zhodnocení blížilo nule jsem investovat přestal (nechtěl jsem si kazit ty nákupy, když to všechno bylo dole) Celkem jsem tam měl 12.000 Kč a minulý týden jsem to všechno prodal. Na účet bych měl dostat 14.092 Kč. Zjistil jsem, že mi vadí, že musím čekat až oni udělají obchod (který se provádí vždy jen ve středu) mám pocit, že by se dalo v jiný den v týdnu koupit lépe. To samé s prodejem. Zase jsem odkázanej na tu jejích středu a samozřejmě kdyby se to portfolio prodalo o den dříve, mám ještě o 200kč víc... Jsem rád, že jsem to ale zkusil a jsem rád, že to něco vydělalo, nicméně další investice budu provádět přes degiro, kde lze ty ETFka které obchoduje portu najít a alespon mohu ovlivnit den v týdnu kdy si to koupím :)
hmm.Tak likvidita je tam teda pomalu jak u podílového fondu ;) Nesmírná výhoda je ta že si můžete etf nakombinovat a při troše výběru to ptf.i měnově zajistit.Otázkou je jestli je 1.29 % poplatek adekvátní.Ve větším objemu peněz už je to vcelku dost.Samo pokud si to koupíš na Degiro sám a věnuješ tomu cca 10 min. času/měsíc bude to poplatkově úplně jinde a likvidní ihned ;)

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Portu

Příspěvek od bulinak » 19 črc 2020 16:48

Myslím, že účet pro děti s 0,25% poplatkem je dobré "stavebko"
https://www.portu.cz/pro-deti/
www.portu.cz/?pozvanka=pavel727
Stavím zoo.

Uživatelský avatar
IG_Ronie
Začátečník
Příspěvky: 49
Registrován: 21 říj 2020 12:58

Re: Portu

Příspěvek od IG_Ronie » 04 pro 2020 14:13

Za mě to není špatný nástroj, jako doplněk. Sám používám (byť oproti vlastnímu/manuálnímu investování zcela marginálně) a mám založeno (už skoro dva roky), a to i pro děti. Beru to jako takovou menší diverzifikaci (pojistku?), kdybych to, co dělám sám, totálně podělal :) Samozřejmě to má nevýhody.

Co se mi líbí:
- jednoduchost, automatizace;
- pěkné rozhraní;
- lze investovat už od 1000 Kč měsíčně (jediný limit, jinak lze nastavit jakkoli... třeba 4x 1000 Kč měsíčně, 1x 10 000 Kč...);
- velmi dobrá a responsivní podpora / zákaznický přístup;
- vyvíjení novinek (např. Portu Gallery, Portu Strategie - byť nepoužívám; od nového roku chystají další novinky);
- dětský účet s poplatkem jen 0,25 % (vč. možnosti, aby tam posílaly babičky apod. :) );
- velmi kvalitně připravené podklady na daňové přiznání;
- žádný vstupní / výstupní poplatek;
- kdo chce jet Strategie (ne základní Portu Porfolio), může si sám navolit, do čeho chce investovat, v jakém rozsahu, zda zajišťovat apod. (od toho se odvíjí i roční poplatek - od nějakých 0,89 % do 1,5 %);
- poplatek 1 % p.a. není tak hrozný (zpravidla v porovnání s fondy);
- týdenní reporty novinek (hlavní události ze světa investic + Fintech review);
- je za tím Wood & Company;
- zatím to prostě funguje :) aktuálně tam mám nějakých 20 % výnos (za necelé dva roky), byť samozřejmě pomáhá aktuální rally.

Co se mi nelíbí / nevýhody:
- 1 % poplatek je pořád 1 %... je to z majetku, bez ohledu na ziskovost a v dlouhodobém horizontu vám to pořád dost ukrojí (na druhou stranu, nedávno naznačovali, že od začátku roku začnou asi zvýhodňovat dlouhodobé investory před spekulanty a zřejmě poplatek sníží - možná a bůh ví o kolik);
- horší likvidita / flexibilita (obchodní den je ve středu, není to dobré na rychlé reakce při poklesech/nárůstech apod.);
- trošku divné / divoké fungování institutu měnového zajištění - je tam defaultně nastaveno 2 % držení v hotovosti na zajištění portfolia. Na jednu stranu fajn, na druhou stranu to někdy dělá neplechu. Např. na jaře byly poklesy akcií, ale portfolio vám mnohdy prodávalo pozice, protože zároveň výrazně oslabila koruna a potřebovalo to více cash na dozajištění (jestli to správně chápu).


Snad někomu pomůže :)
CZ akcie: ČEZ | Moneta | O2 | Komerčka | Kofola | Avast | CTP

Zahraniční: INTC | R6C3 (Shell) | BABA | KO | VZ | T | BAC | MSFT | ABBV | CVS | VOD | PG | 9888 (Baidu) | ATVI | SPCE | SSSS | SBSW

REITs: MPW | O | AMT

ETF: IQQQ (voda) | Portu

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Portu

Příspěvek od VSbrok » 30 říj 2021 04:46

Se mi zdá, že nám tady někdo začal fušovat do Investiční Gramotnosti:
https://rozumiminvesticim.cz/
https://www.youtube.com/watch?v=LDgKtDXllO4

tak schválně, kdo to da na míň jak 100% 😄

Vaše úspěšnost je: 100% 😊
Průměrná úspěšnost české populace je 45,8 %. 😨
Průměrná úspěšnost návštěvníků webu je 73% 🤔
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Odpovědět