Interactive Brokers

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Investor007 » 07 čer 2022 18:16

Poplatek bance jsem řešil jednoduše z principu. Nakonec jsem platil jen pár korun za příchozí platbu, protože jsem si našel banku, která má jako zprostředkující banku zdá se přímo ČNB. Tj. nebyla v transakci participace ČSOB.

Vím, že to lze vyřešit přes EUR a SEPA platbu, kterou lze přijmout zdarma. Taky jsem si vědom toho, že na tom mohu jak vydělat, tak prodělat. Musel bych ale řešit následnou konverzi v ČR a nic tak výhodného na konverzi jako je IB (pro vyšší částky) tady v ČR jednoduše není. Všichni si vezmou nějaký další poplatek a u vyšších částek už to mohou být také nějaké nezanedbatelné peníze. Z toho důvodu vždy provádím konverze u IB přes fxconv za cca 2,5 USD (x např. zmíněných 3.000 Kč u Degiro u nespecifikované částky je výsměch, to je pak navíc předpokládám jen jedním směrem).

Důvod proč tam mít CZK je v mém případě dvojí. Vyčkávat na pokles USD a nakoupit (zadané příkazy a/nebo alerty). Také je možné mít zadané příkazy pro akcie v EUR a dle potřeby to pak přehodit na konverzi měny (viz tebou zmíněné propady, které jsou ale pouze u některých zpravidla technologických akcií). Z mého pohledu je USD na pro mne vysoké úrovni a nebudu (nepotřebuji) provádět konverzi dokud se nevrátí k 21-22 CZK/USD (ano, vím že se to nemusí stát). Za sebe tedy zcela nesouhlasím s názorem, že kurzový rozdíl je zanedbatelný.

Zároveň je (jak jsem díky této diskuzi zjistil) možné mít částku úročenu lépe než jakýkoli spořící účet v ČR. Když k tomu přidám referal s až 1.000 USD v akciích pro nově registrované, tak to vypadá ještě lépe (příp. stačí napsat SZ a mohu ho zaslat). Spojuje to tedy výhody z "obou světů".

Úroky:
https://www.interactivebrokers.hu/en/index.php?f=46385
Konkrétně v případě CZK to je 5,09% - 0,25% benchmark rate (srovnávací sazba).

Podmínkou je mít zůstatek alespoň 1.000.000 CZK.

Protection scheme:
https://www.interactivebrokers.hu/en/in ... 8652&p=acc

"Compensation under the IPF is limited to a maximum of €100,000 to each investor where the IPF will pay 100% of the value up to HUF 1 million and then 90% of the claim over HUF 1 million."

Vztahuje se jak na cash, tak equities, tj. jak peníze, tak akcie. Všiml jsem si, že jste to výše probírali. Zjišťoval jsem si to u podpory, protože jsem měl sám v případě Maďarska jisté obavy.

Pokud jde o dřívější komentář k poplatkům, tak někdo je rád platí, ale já nikoliv. Sám jsem už u IB nechal nespočet peněz za poplatky. Většinu investic mám u jiných brokerů (Tastyworks, Tradestation), kde si můžu dovolit akcie nakupovat klidně po kusech. Není tam nicméně ta výhoda s úročením zůstatku, který je v USD.

Když to ještě více zjednoduším, tak proč nemít zůstatek úročený zatímco čekáte na příležitost pro nákup? Nemusíte pak na poslední chvíli posílat mezinárodní platbu a čekat na připsání v případě propadu. Kurzový rozdíl to nevyřeší, ale opět si můžete počkat na vhodnou dobu na konverzi.

Konečně margin už nevyužívám a všechny účty u brokerů jsem si přepl na cash. Dříve jsem si hrál hodně s opcemi a zkoušel shortovat, ale tam jsem nebyl tolik výkonný. Nyní se soustředím čistě na propady (nákup, prodej) a dividendách dobře ohodnocených podniků a sleduji relevantní názory nejen zde na fóru.

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 08 čer 2022 10:34

Jen malé upozornění.. pro účty u IBCE (Maďarsko) to úročení neplatí, protože tam mají nějaký zákon, který neumožňuje úročit kladné zůstatky. Navíc ten první 1M se neúročí, úročí se až zůstatek nad touto hranicí.

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Investor007 » 08 čer 2022 10:37

Kde přesně je ta zmínka o neúročení pro první 1 mil. Kč?

Úroky jinak v IB HU údajně platí a jsou vypláceny. Včera jsem si to speciálně ověřoval u podpory.

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 08 čer 2022 10:42

Jde to ověřit přímo na stránkách IB v kalkulačce..
2022-06-08 10_40_38-Interest Rates _ Interactive Brokers Central Europe.png
S těma úrokama v HU se možná něco změnilo teda :)

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Investor007 » 08 čer 2022 10:53

Na stránkách jakých .com, hu? Ty informace se mohou různit.

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 08 čer 2022 11:11

Ta kalkulačka je v interest rates na všech stránkách kromě Maďarské, na které uplně chybí ty pravidla pro interest rates. Proto si myslím, že IBCE je nevyplácí, i když podpora řekla něco jiného.. Ta podpora v IB neni vždy uplně fundovaná, dle mého názoru :)
https://www.interactivebrokers.ie/en/index.php?f=46788

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Investor007 » 08 čer 2022 11:24

Ono i na IB (ne HU) je že při 100 tis USD je interest placen v plné výši. Tj teoreticky by pokud tomu tak bude, což si dnes znovu ověřím šlo řešit posláním větší částky.

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 08 čer 2022 11:38

Ano, oni mají dvě sazby.. Jednu pro účty nad 100k USD a jednu pod 100k USD. To ale nemá vliv na ten 1. milion :)
Pod 100k USD sazba 4,456%
1.png
nad 100k USD sazba 5,09%
2.png

Investor007
Pokročilý
Příspěvky: 333
Registrován: 15 dub 2020 23:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Investor007 » 08 čer 2022 11:55

Kalkulátor co používáš ale není z Maďarské (IBCE) stránky, ale předpokládám odjinud (IB Irsko viz tvůj odkaz výše https://www.interactivebrokers.ie/en/index.php?f=46788). Tohle tedy není dle mého názoru relevantní k IBCE (jiná business entita).

Znovu jsem si to ověřoval na podpoře IBCE (tj. včera i dnes) s konkrétními odkazy na jejich jiné business entity (US, Irsko) a bylo mi potvrzeno, že:
I just checked there are changes to the interest and fees on cash balances. IBCE will not pay interest on credit balances as Hungarian law that governs investment service companies prohibits the payment of interest.

Tj. pravda je bohužel taková, že u IBCE klient skutečně nemá nárok na úroky :-).

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 08 čer 2022 13:45

Ano, takže viz můj první příspevěk, kdy jsem psal že IBCE nevyplácí a ostatní to mají stejně od 1M :)

Můžeš zkusit utéct od IBCE k IBIE :)

Odpovědět