Interactive Brokers

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
danno
Začátečník
Příspěvky: 6
Registrován: 18 úno 2021 15:22

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od danno » 15 čer 2023 11:17

napisal som na podporu Lynxu a odpoved:

S nejvyšší pravděpodobností bude aplikována 35% srážková daň.

Je to dáno tím, že Interactive Brokers, kteří nám poskytují obchodní infrastrukturu nejsou přímým účastníkem trhu na pražské burze, ale používají pouze prostředníka. Mělo by být možné zažádat o vratku této srážkové daně přímo u dané společnosti, ale nemůžeme zaručit, že bude této žádosti vyhověno. Vzhledem k tomu, že máme přístup na tuto burzu teprve krátce, tak ještě nemáme reálné zkušenosti.

Následující dividenda je COLT a následně ČEZ tak věříme, že brzy budeme mít více informací o tom, jak tento proces probíhá.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od minarjo » 15 čer 2023 12:14

Pokud není cílové české společnosti skrz výpis akcionářů z CDCP doložena tvá daňová rezidence, ona dle zákona ani nemůže použít 15% pro rezidenty, když tvůj rezidenční daňový status prostě nezná (narozdíl od situace, kdy to máš třeba skrz Fio, který to tam eviduje).
A jelikož IB určitě nebude téměř jistě evidovat všechny jednotlivé české akcionáře přímo v českém CDCP, ale bude to mít hromadně přes prostředníka jako jiní zahraniční brokeři, považuji za téměř jisté, že dané české společnosti musejí danit 35%, tedy základní sazbou pro ty, jejichž rezidence jim není dopředu známá (z CDCP, možná i jinak, prokázaná).
Proto české akcie (nyní už pouze české) mám u Fio. Je stejně nesmysl pro ty, co to myslí s investicemi vážně, mít jen jednoho brokera, takže vyhradit si na české Fio (nebo třeba o něco dražší Rbroker od Raiffeisenbank) není snad takový problém.
Mimochodem, na fóru Finexpert už někdo (klient IB) potvrdil, že to je těch 35%, takže čekat není třeba - a raději české tedy brát u Fio :)

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od MiHons » 01 srp 2023 10:31

Ahoj,
bylo tu mnoho dotazů, tak chci jen potvrdit, že v dnešní době není problém založit si účet u IB i pokud již máte účet u LYNX, včera mi byl schválen, mám nyní tedy zároveň účty u LYNX i IB, nikoho to už nezajímá, bohužel akcie převést nelze jelikož je to technicky stejný broker, jak budu postupně pozice u LYNX uzavírat, tak budu dále fundovat IB, nový cash a pozice již pouze u IB.

Důvody:
mnohem nižší poplatky za obchody
bezkonkurenční úročení hotovosti, což LYNX vůbec nemá
Program pro půjčování akcií pro short spekulace, kde také dostanete malý desátek
lepší mezibankovní kurzy měn a nižší poplatky za převod

Když jsem si propočítal všechny uspořené náklady/ zisky z možných úroků a odměn za půjčování akcií ušetřím cca 700-1000 USD ročně, což je dost, aby to i líný člověk jako já změnil.

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 01 srp 2023 18:08

MiHons píše:
01 srp 2023 10:31
bohužel akcie převést nelze jelikož je to technicky stejný broker, jak budu postupně pozice u LYNX uzavírat,
Ale lze, pred cca dvema lety jsem je prevadel. Pak jsem prevadel i v ramci IB (z IBCE do IBIE).

Uživatelský avatar
MiHons
Začátečník
Příspěvky: 94
Registrován: 24 lis 2020 11:54
Been thanked: 4 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od MiHons » 02 srp 2023 08:21

Scrooge_McDuck píše:
01 srp 2023 18:08
MiHons píše:
01 srp 2023 10:31
bohužel akcie převést nelze jelikož je to technicky stejný broker, jak budu postupně pozice u LYNX uzavírat,
Ale lze, pred cca dvema lety jsem je prevadel. Pak jsem prevadel i v ramci IB (z IBCE do IBIE).
Díky podám si ticket, ofiko to již není možné.

Meloun
Začátečník
Příspěvky: 9
Registrován: 21 črc 2019 16:15
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Meloun » 28 zář 2023 07:52


minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od minarjo » 28 zář 2023 10:59

Ano, už se o tom sloučení maďarské větve IB do irské diskutuje i na jiných fórech. Neboli kdo je přímo u IB (v Maďarsku) to bude mít příští rok jako my, co tam jsme skrz Lynx, tedy u IB IE od začátku (přesněji od brexitu, předtím to byl IB UK). Přijde mi to jako logický a správný krok ze strany centrály IB, když musejí vidět, jako politická antidemokratická zvěrstva Orbán v Maďarsku dělá, teď při ruské agresi ještě více viditelně. Já to říkám v diskusích od začátku, že do maďarské odnože bych právě kvůli politice Maďarska nikdy nešel (a že jsem byl rád, když účty Lynx spadly pod Irsko), tak jen došlo na má slova.
Bohužel pro vás, co jste přímo u IB pod maďarskou odnoží, platí, že český účet v ČR zatím IB Irsko, narozdíl od toho maďarského, nemá (i když Lynx na ně už déle tlačí a snad někdy bude, třeba právě to sloučení k tomu pomůže a i ten účet v ČR přejde pod Irsko, zatím nám aspoň náklady vkladu Lynx kompenzuje). V současnosti se nicméně CZK zasílají na český účet IB IE v Německu, stejně tak eura (což by jako SEPA bylo zdarma, doporučuji) - já nejčastěji vkládám přímo USD na jejich účet v USA (přes Revolut, kde to je jen za 0,3% z objemu a konverze měn do 25 tisíc Kč měsíčně je u Revolutu v bezplatné verzi zdarma).
Auto konverzi měn nikdy britský ani irský IB neměl, to byla specialita Maďarska kvůli jejich nějaké regulaci zahraničních měn (možná i kvůli ní IB z Maďarska odchází, také politický nesmysl). Ale to mi přijde zase lepší, mít měny tak jak jsou, ne aby si je broker sám od sebe konvertoval, jak se mu zlíbí.

Har.Megido
Začátečník
Příspěvky: 8
Registrován: 19 úno 2020 13:11

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od Har.Megido » 03 říj 2023 16:06

Zdravím, chystám se předevśím kvůli poplatkům přejít od Lynxe k IBKR. Administrační platforma je sdílená, takže hádám, že dosavadní systém, tj že jsem si poslal na účet v Německu EUR a lehce si je pak u Lynxe sménil na USD, že tohle je stejné. Je to tak? Děkuju.

volnicko
Pokročilý
Příspěvky: 214
Registrován: 23 led 2021 19:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 6 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od volnicko » 03 říj 2023 18:26

Ahoj, ano, tato varianta ti bude v pohode fungovat.
Jinak moznost, jak fundovat je vice, viz minarjo vyse.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Příspěvek od minarjo » 04 říj 2023 07:40

Jelikož maďarská odnož IB CE v příštím roce zanikne, bude pro české klienty platit, že ať budou u IB přímo, nebo přes Lynx, budou shodně u irské odnože IB IE (novým českým klientům IB se to už zakládá automaticky v Irsku teď) - tedy zcela stejné účty, stejné možnosti vkladů. Lokální CZK účet zatím pro Irsko neexistuje, ale IB ho slibuje (viz p2p fórum), takže se snad dočkáme díky této interní IB fúzi brzy. Díky fúzi zkrátka bude platit, že mezi Lynx a přímo IB bude kromě poplatků rozdíl nulový, co se týče třeba limitu pojištění, administrativní části platformy, vkladů a výběrů a příslušných účtů atd., prostě všichni dle pravidel irského IB IE.

Odpovědět