Trading 212 Investing

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

czhunter
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 632
Registrován: 19 lis 2019 19:58
Been thanked: 26 times

Re: Trading 212 Investing

Příspěvek od czhunter » 17 úno 2023 12:33

minarjo píše:
26 led 2023 06:34
Sám mám nyní už 4 brokery, a to kromě historického vývoje investic, poplatků a nabídky instrumentů i právě proto, abych ideálně u žádného nemusel vůbec (či aspoň nějak výrazněji) překročit těch 20 tisíc euro. Nerozlišuji, zda jde vlastníkem o brokery české (u mě Fio na české akcie), holandské (u mě Degiro a Lynx) či polské (XTB), jsme v EU a tento základní pojistný limit obchodníků s CP je v ní jednotný.
To je sice hezké, ale je to jen pro velice drobné investory a lidi, co nečekají žádný výnos od investic. 10 tisíc investovaných do Apple má dnes hodnotu 7 milionů. Akcie Cigna 28x ode dna roku 2009. To budeš každých pár let ty portfolia dělit a stále hledat nové a nové brokery?

Tedy i pokud tam mám dnes 20 tisíc Euro, tak to bude 40 tisíc za max deset let a tedy za 10 let budeš potřebovat už 8 brokerů i při pouhém malém výnosu, nepočítaje nový kapitál. Pokud by to byla poslední desetiletka, tak by to bylo spíše 12-16 brokerů. Exponenciální růst je mrcha v tomto.

Tedy toto rozdělení po €20k je jen teorie a pro velice drobné investory. A pokud investuji a spořím tak málo, že to mohu rozdělit na 4 brokery, pak to můj život stejnak moc neovlivní, pokud o to přijdu, tedy bych to taky neřešil.

A každý další broker komplikuje daně a přehled o portfoliu a to o dost. Já mám jen dva IB a Degiro plus manželka Degiro a už tak to komplikuje stav věcí. Nicméně Sharesight to částečně řeší a umí dnes importovat obchody jak z IB, tak z Degiro.
The chart-reading technique actually works. Peter Lynch, (z knihy Beating the Street, postscript.) 1993

Odpovědět