Marginový účet

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Marginový účet

Příspěvek od StanikKolarik » 25 zář 2019 14:51

ODDĚLENO OD DISKUSE VE VLÁKNU Otázky a odpovědi
------------------------
spíš mne zaujalo to, kolik lidí se tady vyhýbá maržovému účtu.
můžete mi prosím někdo prozradit, kde jsem udělal chybu když jsem na něj přešel?

mám ho na Degiro
můžu jít "do mínusu" až 50% hodnoty účtu (je to ovlivněno kvalitou/ratingy jednotlivých titulů)
platím za to 4% p.a. odepisované každý měsíc (což mi při mém rozptylu DY 4,5-13% fakt nevadí)
tedy mi chodí dividendy z více akcií než co bych si mohl dovolit
přicházím o likviditu - nejdřív musím prodat půlku portfolia na dostání se na nulu, než se vůbec dostanu k možnosti prodat něco "na cash"
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
Sumo.cz
Pokročilý
Příspěvky: 205
Registrován: 12 čer 2019 15:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od Sumo.cz » 25 zář 2019 14:54

A co se stane, pokud ti hodnota PTF padne na 50%? .Vše ti prodají a máš prd? I když by se to za rok zvedlo zase nahoru?

mnam84
Investor
Příspěvky: 587
Registrován: 05 led 2019 07:59
Been thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od mnam84 » 25 zář 2019 15:07

StanikKolarik píše:
25 zář 2019 14:51
spíš mne zaujalo to, kolik lidí se tady vyhýbá maržovému účtu.
můžete mi prosím někdo prozradit, kde jsem udělal chybu když jsem na něj přešel?

mám ho na Degiro
můžu jít "do mínusu" až 50% hodnoty účtu (je to ovlivněno kvalitou/ratingy jednotlivých titulů)
platím za to 4% p.a. odepisované každý měsíc (což mi při mém rozptylu DY 4,5-13% fakt nevadí)
tedy mi chodí dividendy z více akcií než co bych si mohl dovolit
přicházím o likviditu - nejdřív musím prodat půlku portfolia na dostání se na nulu, než se vůbec dostanu k možnosti prodat něco "na cash"
Já mám spojený maržový účet s nákupem na dluh, a nakupovat na dluh nechci, proto jsem o něm nikdy ani neuvažoval. Nicméně tahle možnost mě zaujala.

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 25 zář 2019 15:23

Sumo.cz píše:
25 zář 2019 14:54
A co se stane, pokud ti hodnota PTF padne na 50%? .Vše ti prodají a máš prd? I když by se to za rok zvedlo zase nahoru?
tak to nevím, ale ono to funguje jako kontokorent - těch 50% určuje prostor pro nákupy a kvalita portfolia kolik procent mi dovolí čerpat

hypoteticky s jedním titulem:
když mám v portfoliu 1000€ v RDSB (rating A), tak mi dovolí nakoupit za dalších 500€ (protože RDSB má nejlepší likviditu a tedy nebude problém se splácením)
zatěch 500€ dokoupím ještě dalších Xks PFE
moje portfolio má tedy hodnotu 1500€, degiro mi dovolí na magin ho nafouknout na 1750€ (tedy 1000mých + 750 jejich)

problém nastává když bych měl nakkoupené jenom třeba NYSE:NIO (rating D)
nakoupím to za 1000€, ale dají mi margin jenom na +200e
za to nakupím něco v ratingu A a dovolí mi to utratit dalších 50% z těch 200€ (protože za to nakupuju rating A) takže s vlastními 1000€ mám v tuto chvíli 1200€ v akciích a 100€ na útratu

nuceného prodeje se moc nebojím, ale přiznám se že nevím
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od VSbrok » 25 zář 2019 15:33

Ano, nucené prodeje jsou spojené s Maržovým účtem, ALE!!! jenom když nakupuješ na dluh.
Já si si teď hraju s PUT opcí na OMI, tedy pokud by se vyplnila, tak musím koupit 100ks, což je při dnešní ceně cca 550 USD a to na účtu mám = žádný dluh, protože se to nakoupí za moje USD a tedy ani žádný nucený prodej mi nehrozí.

Jen mi teď v Acountu svítí, že mám furt nadměrnou likviditu :D
Protože si při ceně ptf můžu od Lynxu pujčit 50% této hodnoty, což se nestalo, takže můj účet je vlastně "přefinancován" :D
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

TomasV
Začátečník
Příspěvky: 113
Registrován: 04 črc 2019 09:56

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od TomasV » 25 zář 2019 15:45

U lynxu pokud hodnota klesne pod 2k usd tak mužou zavírat pozice.
Taky si zjistětě ,zda u maržového účtu nepřicházíte o pojištění.

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od slon » 25 zář 2019 19:05

a co je to za typ účtu u toho degira? active či trader? stane se něco když poklesne hodnota toho rdsb třeba na 500€ ? tedy nakoupil jsi za 1500€ (1000 svejch, 500 margin) a zrovna se něco nepovede.. se toho bojím jak čert kříže :D

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od slon » 25 zář 2019 19:08

StanikKolarik píše:
25 zář 2019 14:51
přicházím o likviditu - nejdřív musím prodat půlku portfolia na dostání se na nulu, než se vůbec dostanu k možnosti prodat něco "na cash"
nemyslel si "koupit" něco na cash než "prodat" ? Mi to nějak nedává smysl. Chápu to tak, že když si půjčíš těch 500€ a vložíš 250€, tak pořád dlužíš a pokud bys realizoval další nákup => zase na dluh ...

Uživatelský avatar
StanikKolarik
Dlouhodobý investor
Příspěvky: 627
Registrován: 23 úno 2019 17:35
Bydliště: Zlín

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od StanikKolarik » 25 zář 2019 20:15

slon píše:
25 zář 2019 19:05
a co je to za typ účtu u toho degira? active či trader? stane se něco když poklesne hodnota toho rdsb třeba na 500€ ? tedy nakoupil jsi za 1500€ (1000 svejch, 500 margin) a zrovna se něco nepovede.. se toho bojím jak čert kříže :D
je to účet ACTIVE
slon píše:
25 zář 2019 19:08
StanikKolarik píše:
25 zář 2019 14:51
přicházím o likviditu - nejdřív musím prodat půlku portfolia na dostání se na nulu, než se vůbec dostanu k možnosti prodat něco "na cash"
nemyslel si "koupit" něco na cash než "prodat" ? Mi to nějak nedává smysl. Chápu to tak, že když si půjčíš těch 500€ a vložíš 250€, tak pořád dlužíš a pokud bys realizoval další nákup => zase na dluh ...
oni mi dovolují margin do výše 50% hodnoty portfolia
tedy když to rozepíšu (obrazně) po konkrétních položkách v přehledu tak v tuto chvíli se můj účet skládá
A - CELKEM ÚČET - 1000€ (hodnota akcií, které jsou přímo moje) - neustále se hýbe
PORTFOLIO - 1500€ (hodnota všech akcií) - neustále se hýbe
FONDY P.TRHU - -500€ (součet kupních cen akcií které jsem koupil na margin) - částka se nehýbe
DENNÍ ROZDÍL není pro tuto situaci relevantní
VOLNÝ PROSTOR - třeba 25€ (za kolik můžu momentálně nakoupit) - číslo se změní vždy, když dojde k pohybu peněz (vklad/nákup/prodej/divi)

k tomu Cashi - když něco prodám, tak si zvýším Volný prostor a můžu nakupovat něco jiného, protože jsem si uvolnil místo v Marginu
ale pokud bych chtěl ze systému vytáhnout peníze ven (jakože na bankovní účet) tak první musím vyrovnat margin - tedy první musím Fondy penežního trhu dorovnat na nulu abych mohl teprve vybírat to co z toho je moje.
Portfolio: ABBV, ADM, AZN, B4B, BAS, BGS, BP, BTI, BTQ, CAH, CCL, ČEZ, EIX, ERIC, GILD, GSK, HLN, IBM, IRM, KOFOLA, LYB, MAIN, MBT, NNDM, NWL, OHI, ORI, PFE, PPL, PRU, RC, RIO, RITM, SAN, SHEL, T, UL, UNM, VIA, VIV, VNTR, VOD, VZ, WBD, WRK,

Uživatelský avatar
slon
Pokročilý
Příspěvky: 293
Registrován: 04 led 2019 23:00
Has thanked: 1 time

Re: Otázky a odpovědi

Příspěvek od slon » 25 zář 2019 22:33

a každý měsíc na konci tam musíš mít volný prostor na ty 4% co ti strhnou za půjčení.
Ale pokud ti dovolí půjčit jen 50% svého portfolia a tebou nakoupené akcie poklesnou, změní se tedy tento poměr a budeš muset nějaké pozice uzavřít (nebo doplnit peníze) aby to nedělalo třeba 70% ?

Odpovědět