Lynx

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 298
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Lynx

Příspěvek od minarjo » 23 bře 2022 08:25

Ano, malé zůstatky (cca pod ekvivalent částky 3 USD) v jiné měně než Base currency jsou automaticky bezplatně za pár dní (1-3 burzovní dny) od jejich vzniku zkonvertovány do Base currency, aby takové drobné zbytky v X měnách v portfoliu nestrašily. Proto pokud máte u Lynx třeba jako já portfolio s tituly převážně v USD (já tam mám jen USD), doporučuji Base currency nastavit také na USD (analogicky pro eura). Nechávat Base currency v CZK nemá i z tohoto důvodu auto konverze drobných smysl, protože za CZK v Lynx zkrátka žádnou akcii nekoupíte :). Navíc když máte Base třeba v USD a příchozí CZK směníte za dolary, vždy tam pár Kč zbyde (do 1 USD), protože Forex obchod při manuální konverzi měn se dělá za celé jednotky dolarů/eur - no a tento auto mechanismus i ten zbytek Kč také pak za USD vymění a ty CZK drobné díky tomu nezůstávají v portfoliu osamocené.
Pokud by někdo Base currency měnil (ve Správě účtu to v nastavení najdete), tak změna se neprojeví hned, ale až přes nejbližší americkou noc. Pak v nastavené měně uvidíte i souhrny portfolia, reporty apod.

Michal
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 12 úno 2021 18:01

Re: Lynx

Příspěvek od Michal » 23 bře 2022 22:20

Jen bych k tomu doplnil, že nedoporučuji u lynč měnit základní měnu v průběhu roku, ale buď na konci a nebo na začátku kdy ještě nebyla připsaná žádná dividenda. V opačném případě se vám může stát jak mě, že když si pak další rok stáhnete dividend report, že tam nebudou sedět částky u jednotlivých státu a budete si to muset spočítat sami. Opravit to bohužel neuměj.

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od JosephusMiller » 13 říj 2022 17:58

Potreboval jsem prevest z FIO ebrokeru dolary a dostat na lynx. Nechtelo se mi je konvertovat, takze dolary putovaly (zdarma) na fio bezny ucet vedeny v USD. Pak zahranicni platba na ucet u lynxu, za poplatek na strane Fio 7,9usd, a odchazi cistych 5610usd.

Na uctu u lynx je jeste ten den pripsano 5585usd. Nechapu, kde si co kdo jeste strhl ani jak to overit, ale 25usd se vytratilo.

Mate nekdo podobnou zkusenost?
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Martin » 13 říj 2022 18:46

JosephusMiller píše:
13 říj 2022 17:58
Potreboval jsem prevest z FIO ebrokeru dolary a dostat na lynx. Nechtelo se mi je konvertovat, takze dolary putovaly (zdarma) na fio bezny ucet vedeny v USD. Pak zahranicni platba na ucet u lynxu, za poplatek na strane Fio 7,9usd, a odchazi cistych 5610usd.

Na uctu u lynx je jeste ten den pripsano 5585usd. Nechapu, kde si co kdo jeste strhl ani jak to overit, ale 25usd se vytratilo.

Mate nekdo podobnou zkusenost?
Psal jsem vedle do diskuze Fio...
Me se ukazal poplatek navic 15USD az po pripsani na Fio uctu (poslano z Revolutu).
Ve Fio mi pani rekla, ze se mam obratit na Revolut. Tam uz sem to neresil.
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Lynx

Příspěvek od Jakub » 13 říj 2022 21:09

To je přece normální, že zahraniční platby stojí ranec; SEPA platby v EUR jsou výjimka. Jdou přes jednu nebo více tzv. korespondenčních bank, a každé trošku zůstane za nehty. Pozor, platí to i při posílání USD mezi dvěma českými bankami.

Je dobré pozorně číst, většinou banka varuje, že mohou být účtovány poplatky třetích stran, které ona nemůže ovlivnit ani předem garantovat.

$25 je tak nějak v normě. Taky se mi takhle jednou ztratilo cca $25, a to jsem posílal menší částku.

U téhle částky ale jiná varianta asi neexistovala. Poplatek byl cca 0,5%, a zkonvertovat do jiné měny a zpět, aby byl transfer bez poplatku (vč. spreadu), to se asi nedá.

hawkeytom
Začátečník
Příspěvky: 18
Registrován: 26 čer 2021 11:51

Re: Lynx

Příspěvek od hawkeytom » 15 říj 2022 08:49

Jako nejefektivnější mi vždy přišlo směnit koruny na eura (cca 50-100kc/1000eur). Potom přes SEPA na LYNX a převod na USD. Poplatky za směnu cca 1000 USD byly celkem 7 - 9 EUR.

Pro směnu používám WISE.com


Sent from my iPhone using Tapatalk
T, PLTR, IBE, GSK, RDS.B, VOD, BHP, RIO, HSBC, BTI, UL, OGZPY, BAS.DE, ALV.DE
CZ: TABAK, KOMB, CEZ, MONET

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od JosephusMiller » 16 říj 2022 09:11

Já obvykle posílám od air banky koruny, poplatek 100,- (ktery si nekolikrat do roka navic muzes nechat odpustit jako "neferovy). A na lynx dorazi skutecne cela castka. Na lynxu pak konverze czk/usd obchodnim prikazem, zadne spready, ale poplatek 5usd.

Co me zarazilo je prave to, ze koruny zvladnou na lynx dorazit bez jakychkoli dalsich poplatku, ale kdyz jsem poslal dolary vyhorelo 25usd.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

JosephusMiller
Začátečník
Příspěvky: 140
Registrován: 18 srp 2019 16:49
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od JosephusMiller » 02 led 2023 10:58

Lynx po mne chce "Ireland Interest Tax Form 8-3-6".

Je to jen nejaka anomalie? Mel jsem za to, ze staci us BEN formular.
ABBV/NGG/TCPC/GSK/PPL/CSCO/BKCC/KHC/PFE/MAIN/PRU/INTC/ARCC/ARI/CIM/VTRS/MMM/ED/MRK/UL/FMS/TWO/PNW/OGN/GOOD/NLY/LYB/GILT/BDX/RIO/TAK/MSFT/OHI/FSR/GLAD/C/ARR/BAK/O/HAS

CEZ/KB/COLT

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Lynx

Příspěvek od VSbrok » 02 led 2023 11:41

Lynx má domicil Irsko, takže vyplnit!
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Uživatelský avatar
Scrooge_McDuck
Začátečník
Příspěvky: 37
Registrován: 29 kvě 2020 10:25

Re: Lynx

Příspěvek od Scrooge_McDuck » 02 led 2023 12:31

JosephusMiller píše:
02 led 2023 10:58
Lynx po mne chce "Ireland Interest Tax Form 8-3-6".

Je to jen nejaka anomalie? Mel jsem za to, ze staci us BEN formular.
IB to po mně chtělo taky, stačí v Update Tax Forms dát NO na Irish tax declaration. Jestli to chápu správně, tak se toto daňové zvýhodnění vztahuje pouze na úroky z hotovosti (20% - > 15%). Problém je, že chtějí podepsaný nějaký papír úřadem v Česku, takže je asi na zvážení jestli to stojí za ty starosti :)

Pokud k tomu máte někdo víc informací, budu rád za sdílení :)

Odpovědět