Lynx

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Lynx

Příspěvek od Jakub » 27 srp 2021 20:43

Trimax píše:
27 srp 2021 19:27
Kdybyste měli shrnout důvody, proč vlastně chcete odejít k IB?

IBKR Lite (předpokládám nikdo zde nevyužije Pro?):
Výhody:
- menší poplatky: $0 ETF, $1 US shares
- bez požadavku minimálního zůstatku
- bez poplatků za nečinnost
Nevýhody:
-maďarská pobočka
- složitější platforma
- bez české podpory a pobočky
- hotovostní účet v německu

Lynx:
Výhody:
-irská pobočka
- pro někoho Lynx basic platforma
- česká podpora a zázemí
Nevýhody:
-vyšší poplatky: min. €6 ETF XETRA, $5 US shares
-minimální depozit 75.000 Kč
- min. 20.000 hotovosti jinak poplatek za neaktivitu $1 měsíčně
- hotovostní účet v německu to samé

Vynechal jsem něco podstatného, nebo se někde mýlím?
Měl bych přes IB jakožto občan ČR v EU přístup k US ETF?

Zatím u Lynxu účet nemám, angličtina mě problémy nedělá. Měl bych mít vůbec důvod jít k Lynxu,
mohly by mě u IBKR potkat nějaké nečekané komplikace?
- IBKR Lite je jen pro US. U nás máte automaticky IBKR Pro. To ale nevadí, protože žádné pravidelné poplatky už IBKR neúčtuje (pokud tedy nechcete real-time market data).

- Proč je Irsko výhoda a Maďarsko nevýhoda?

- další IBKR výhody:
  • umí zlomkové akcie (fractional shares)
  • mobilní platforma je fajn, pochopí ji i děti odkojené RobinHoodem
- US ETF by vyžadovaly, abyste měl status Professional Client podle regulace MiFID. U IBKR se o to dá požádat. Nevím, jak důkladně kontrolují, jestli splňujete předepsané podmínky.
Jednodušší je koupit ta ETF přes put opce.

Uživatelský avatar
VSbrok
Site Admin
Příspěvky: 1890
Registrován: 03 led 2019 23:09
Bydliště: 100 věží
Been thanked: 7 times
Kontaktovat uživatele:

Re: Lynx

Příspěvek od VSbrok » 28 srp 2021 09:29

Poplatky u Lynx jsou vyšší, ale pokud děláš DGI, tak nakupuješ po větších částkách, takže to zas tolik nevadí. Sám jsem to tak dělal a při nákupu po $1000 je poplatek zanedbatelný.

Pokud chceš/budeš dělat desítky obchodu měsíčně, tak se dají domluvit poplatky nižší ... ale to je pro tradery, to zde doufám nikdo není :D tady přeci každý investuje dlouhodobě ;)
Lynx: ABBV, ABR, AQN, ARCC, BGS, BXSL, CGBD, CSWC, CSCO, ENB, GAIN, GLAD, GOLD, INTC, LAZ, MAIN, MDT, MFC, MO, MPC, MPW, NGG, NRG, O, OCSL, OHI, ORI, ONL, PEP, PFE, RITM, RTX, SLRC, SPG, SWKS, T, TROW, UL, VET, VICI, VST, VTRS, WBD, WMB, WU
Fio: COLT, ČEZ, Kofola, Moneta, LMT, PMČR
Hraju si a nezlobím: MAC, SOFI
Crypto [na osahání co to vůbec je]: BTC, ETH
Investuji na důchod a klidný spánek
:idea: registrujte se na Trading 212 a dostaňte akcii do 100 EUR zdarma
:idea: registrujte se na Degiro a získejte 50 € v hotovosti

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Lynx

Příspěvek od Trimax » 28 srp 2021 13:47

Jakub píše:
27 srp 2021 20:43
- IBKR Lite je jen pro US. U nás máte automaticky IBKR Pro. To ale nevadí, protože žádné pravidelné poplatky už IBKR neúčtuje (pokud tedy nechcete real-time market data).

- Proč je Irsko výhoda a Maďarsko nevýhoda?

- další IBKR výhody:
  • umí zlomkové akcie (fractional shares)
  • mobilní platforma je fajn, pochopí ji i děti odkojené RobinHoodem
- US ETF by vyžadovaly, abyste měl status Professional Client podle regulace MiFID. U IBKR se o to dá požádat. Nevím, jak důkladně kontrolují, jestli splňujete předepsané podmínky.
Jednodušší je koupit ta ETF přes put opce.
Irsko a Maďarsko uvádím, protože se zde o tomto vedla diskuze. Někteří vnímali Maďarsko negativně kvůli politické nestabilitě. Z mého pohledu těžko říct, vyloučit se zcela nedá nic a ono i v Irsku se může leccos přihodit.
Otázka je o jak pravděpodobnou hrozbu se jedná a zda-li je Maďarsko opravdu tak nepředvídatelné, nebo jde více o pocity.

O fractional shares zájem nemám. Nechci kupovat CFD, ale skutečné akcie.

Přes put obce bych musel platit premium, takže by mě to stálo víc.
Kromě toho opce mají jako podkladové aktivum vždy akcie po 100 ks?
Nevíte v jaké výši se pohybuje nejnižší premium v % a na jakou nejkratší dobu se opce vypisují?

Trimax
Začátečník
Příspěvky: 45
Registrován: 19 zář 2020 16:10

Re: Lynx

Příspěvek od Trimax » 28 srp 2021 13:50

VSbrok píše:
28 srp 2021 09:29
Poplatky u Lynx jsou vyšší, ale pokud děláš DGI, tak nakupuješ po větších částkách, takže to zas tolik nevadí. Sám jsem to tak dělal a při nákupu po $1000 je poplatek zanedbatelný.

Pokud chceš/budeš dělat desítky obchodu měsíčně, tak se dají domluvit poplatky nižší ... ale to je pro tradery, to zde doufám nikdo není :D tady přeci každý investuje dlouhodobě ;)
Mě by to nevadilo, že jsou vyšší, pokud bych za to něco získal.
Spíš mě zajímalo následující: jsem-li jazykově vybavený, existuje pro mě vůbec důvod jít k Lynxu?

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 134
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 4 times

Re: Lynx

Příspěvek od Jakub » 28 srp 2021 16:38

Trimax píše:
28 srp 2021 13:47
Irsko a Maďarsko uvádím, protože se zde o tomto vedla diskuze. Někteří vnímali Maďarsko negativně kvůli politické nestabilitě. Z mého pohledu těžko říct, vyloučit se zcela nedá nic a ono i v Irsku se může leccos přihodit.
Otázka je o jak pravděpodobnou hrozbu se jedná a zda-li je Maďarsko opravdu tak nepředvídatelné, nebo jde více o pocity.

O fractional shares zájem nemám. Nechci kupovat CFD, ale skutečné akcie.

Přes put obce bych musel platit premium, takže by mě to stálo víc.
Kromě toho opce mají jako podkladové aktivum vždy akcie po 100 ks?
Nevíte v jaké výši se pohybuje nejnižší premium v % a na jakou nejkratší dobu se opce vypisují?
Asi jde o ty pocity, protože netuším, o jaké nepředvídatelnosti mluvíte.

S těmi put opcemi je to trochu jinak. Vy prodáte put opci, za ní inkasujete prémium, a když bude opce v den expirace tzv. in-the-money, přiřadí se vám 100 ks podkladového aktiva (tedy vybraného ETF) výměnou za cash.
Takže když už, tak to prémium vám nákup zlevní, nikoliv prodraží.

Opce se s krátkou expirací se vypisují většinou na každý pátek. (Ale SPY dokonce 3krát týdně.)
Tady je příklad put opce na ARKK s expirací příští pátek 3.9. Řekněme, že chci počkat, až to klesne na 120. Teď ARKK stojí 122.
arkk put.png
arkk put.png (4.58 KiB) Zobrazeno 2289 x
Vypíšu put a hned inkasuju $118, to mi už každopádně zůstane. Pokud do konce týdne ARKK klesne pod 120, přiřadí se mi 100 ks celkem za $12000.
Když neklesne, nic se neděje, můžu prodat další put další týden znovu.

Opce jsou v tomto vlákně trochu off-topic. Víc info, viz skvělý článek: https://www.investicnigramotnost.cz/opc ... e-zly-pan/

---
Trimax píše:
28 srp 2021 13:50
Mě by to nevadilo, že jsou vyšší, pokud bych za to něco získal.
Spíš mě zajímalo následující: jsem-li jazykově vybavený, existuje pro mě vůbec důvod jít k Lynxu?
Podle mě neexistuje, a to rozhodně od doby, kdy IBKR zrušilo $10 měsíční poplatek pro malé účty.

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Lynx

Příspěvek od Superior » 31 srp 2021 11:07

Ahoj. Zkousel nekdo delink od LYNX k ciste IB? Uz driv jsem se na to ptal na IB support chatu ale zatim jsem na tom nedelal ale kdyz ted IB zrusilo inactivity fee. Volat LYNX kvuli tomu se me nechce protoze je me jasny na jaky otazky bych musel odpovidat.
Kousek chatu s IB:

JA: Now my account is under introducing broker LYNX and i want you to ask if there is option to "migrate" whole acc to pure IB?

Andrew Li: you'll have to de-link from them
BUT
they need to give you permission to do this
what's your email, i'll send you the de-link form ?

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Lynx

Příspěvek od Glueless » 31 srp 2021 12:20

Trimax píše:
28 srp 2021 13:50
VSbrok píše:
28 srp 2021 09:29
Poplatky u Lynx jsou vyšší, ale pokud děláš DGI, tak nakupuješ po větších částkách, takže to zas tolik nevadí. Sám jsem to tak dělal a při nákupu po $1000 je poplatek zanedbatelný.

Pokud chceš/budeš dělat desítky obchodu měsíčně, tak se dají domluvit poplatky nižší ... ale to je pro tradery, to zde doufám nikdo není :D tady přeci každý investuje dlouhodobě ;)
Mě by to nevadilo, že jsou vyšší, pokud bych za to něco získal.
Spíš mě zajímalo následující: jsem-li jazykově vybavený, existuje pro mě vůbec důvod jít k Lynxu?
ted uz podle me neexistuje. Driv byly dve podminky: minim vklad byl vysoky a inactivity fee.
tzn mensi ucty pasivnich investoru byly lepsi u Lynx, vetsi a aktivni ucty byly lepsi u IB

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Lynx

Příspěvek od Glueless » 31 srp 2021 12:27

Superior píše:
31 srp 2021 11:07
Ahoj. Zkousel nekdo delink od LYNX k ciste IB? Uz driv jsem se na to ptal na IB support chatu ale zatim jsem na tom nedelal ale kdyz ted IB zrusilo inactivity fee. Volat LYNX kvuli tomu se me nechce protoze je me jasny na jaky otazky bych musel odpovidat.
Kousek chatu s IB:

JA: Now my account is under introducing broker LYNX and i want you to ask if there is option to "migrate" whole acc to pure IB?

Andrew Li: you'll have to de-link from them
BUT
they need to give you permission to do this
what's your email, i'll send you the de-link form ?
Psal jsem to tu par linku zpatky: zamestnanci IB jsou opatrni, nebudou hrat hrdiny, nepujdou proti introducing brokerovi. Vlastni asertivni aktivitou muzes dosahnout sveho, neni to nemozne 8-)

G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Superior
Začátečník
Příspěvky: 30
Registrován: 10 čer 2020 03:15

Re: Lynx

Příspěvek od Superior » 31 srp 2021 13:37

@Glueless
Ano cetl jsem. Me spis jde o to zkusit to proste officialne delinknout od LYNX nez zakladat ucet u IB.
To bude kdyztak az druha moznost pokud to nepujde

Glueless
Investor
Příspěvky: 597
Registrován: 02 kvě 2020 11:11
Been thanked: 3 times

Re: Lynx

Příspěvek od Glueless » 31 srp 2021 17:35

Superior píše:
31 srp 2021 13:37
@Glueless
Ano cetl jsem. Me spis jde o to zkusit to proste officialne delinknout od LYNX nez zakladat ucet u IB.
To bude kdyztak az druha moznost pokud to nepujde
jj, mozna je to taky cesta, ale co s portfoliem? muj postup: lynx, ib, povoleni lynx, prevest vse k ib (zadarmo), zruseni lynx.
mezi lynx a ib bylo nekolik let, kdy jsem "vyrostl" jako investor a uz se mi nevyplati byt u lynx. jejich sluzby neshazuji, ke me byli vzdy korektni, jen nadesel cas od nich odejit, v dobrem.
proces od ib, pres povoleni a prevedeni je radove tydny az mesice, nereaguji vsichni ihned, jsou tam prodlevy.
drzim palce
G.
Radši budu mít přibližně pravdu, než se úplně přesně mýlit...

You are neither right nor wrong because the crowd agrees or disagrees with you.
You are right because the data and reasoning are right.

Odpovědět