Lynx

Diskuse o brokerech, obchodnících a bankách

Moderátor: VSbrok

Odpovědět
Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Lynx

Příspěvek od Jakub » 13 bře 2024 19:00

Pozor! "Dividend Detail" má podtabulky pro jednotlivé měny. "Total" na samém konci je celkový součet pouze pro poslední měnu.

Správně je "Total Ordinary Dividends" + "Total Payments in Lieu Received" v "Dividend Revenue Summary", případně součet podobných dvou sloupců v "Dividend Summary by Country".

Martin
Pokročilý
Příspěvky: 384
Registrován: 07 led 2019 10:50
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Martin » 13 bře 2024 19:30

Jakub píše:
13 bře 2024 19:00
Pozor! "Dividend Detail" má podtabulky pro jednotlivé měny. "Total" na samém konci je celkový součet pouze pro poslední měnu.

Správně je "Total Ordinary Dividends" + "Total Payments in Lieu Received" v "Dividend Revenue Summary", případně součet podobných dvou sloupců v "Dividend Summary by Country".
Mam vse v USD, je divne, ze soucet Dividend detail je vyssi nez Total o zhruba 28%
APD/ABBV,JNJ,PFE/DUK,ENB,ČEZ/EMR,LMT,MMM,SWK / CL,GIS,MO,PEP/DEA,FRT,IRM,O/ARCC,CSWC,MAIN/ORI,PRU/ RIO/BNS,Komerční Banka

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Lynx

Příspěvek od Jakub » 13 bře 2024 21:34

Sám jsem to po nich nikdy dřív nepřepočítával, mj. i proto, že tam mám 5 měn a přes 10 domicilů.

Až teď tedy koukám, že u mě to taky nesedí, i když u Dividends + Payment in Lieu dohromady je to jen 6%. Nejspíš tedy některou specifickou kategorii výnosů, která se vyskytuje v těch detailech (divnosti jako např. "Section 199A Dividends" nebo "Section 897 Capital Gain"), jaksi nezahrnuli ani v jednom tom Summary na konci.

Ale nehodlám to moc řešit. Do daní dávám to, co je v "Dividend Summary by Country".

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Lynx

Příspěvek od minarjo » 13 bře 2024 23:53

@Jakub (k poslední tvé větě):
To je ale pro USA málo, dopustil by ses trestného činu krácení daně :( (i když nejspíš nepůjde o velkou částku, takže spíše jen přestupku, nechci děsit). Protože v tom Summary by country jsou pro USA jen v Americe ZDANĚNÉ části dividendy (tedy jen složky Ordinary dividends + Payment in lieu). K tomu tedy musíš pro české přiznání přičíst ty v USA nezdaněné složky dividend (na ty nelze uplatnit zápočet, ale česká daň se z nich platí) - to jsou ty v tabulce Div.Revenue summary v její dolní polovině (zejména Return of capital, Long-term capital gain apod.) - to jsou ty složky dividend vzniklé typicky u REITs či BDC společností, za jejichž části je US daň vrácena (vratky typicky v lednu až únoru), protože nejde dle US práva u těchto částí o klasické daněné ordinary dividendy. Dle českého práva se to ale holt daní také (je to prostě kapitálový příjem), takže je třeba tyto složky pro USA do českého základu přidat. Třeba u mě to letos dělá přes 150 USD, takže nezahrnutím bych českou daň zkrátil cca o 500 Kč (15% z toho v USA nezdaněného).
Jinak tento příklad s nezdaněnými US složkami dividend alespoň zčásti zároveň odpovídá na výše uvedený dotaz, proč to v těch sekcích nesouhlasí. Ano, ty daňové vratky, tedy vzniklé nezdaněné části v USA, způsobují, že pro USA nelze jednoduše použít jen tu US Ordinary dividendu + Payment in lieu v dolní tabulce sumarizace dle zemí, ale je třeba pracovat navíc i s těmito nezdaněnými americkými složkami z Revenue Summary sekce (u jiných států pohoda, toto je problém jen u USA kvůli těm členěním dividend na části/složky s daní a bez daně). Pro FÚ nechávám rozbalené typicky jen tyto dvě zmíněné sekce/tabulky (+ horní s mou identifikací), ty detailní jednotlivé divi ne, to je zbytečně košaté (a takto rozbalené, tedy jen první a poslední dvě sekce, to "tisknu" do PDF). FÚ byl zatím vždy spokojený, jen mě před pár lety právě na to, že nezdaněné US složky nejde použít pro zápočet, protože ten je z definice jen za zdaněné části příjmů, upozornili (já složky v USA nezdaněné správně do české daně přidal, ale mylně i do zápočtu pro USA) - takže jsem tehdy použil opravné přiznání a od té doby na to dávám bacha.

Jakub
Začátečník
Příspěvky: 137
Registrován: 25 pro 2019 00:14
Been thanked: 5 times

Re: Lynx

Příspěvek od Jakub » 14 bře 2024 20:36

OK, beru na vědomí.

Jestli přijde 1042S do konce dubna, opíšu U.S. čísla z toho.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Lynx

Příspěvek od minarjo » 15 bře 2024 00:38

PDF formulář Form 1042-S pro americkou IRS by měl být dostupný už zítra 15.3. Broker IB tímto formulářem za nás zahraniční investory IRSku předává a i nám v Tax forms sekci zpřístupňuje k prohlédnutí hrubé příjmy a daně odvedené v USA, typicky tedy z US dividend. Ve formuláři nicméně ten US příjem také strukturuje na různé složky, daněné i nedaněné, podobně jako v Dividend reportu. Má tedy mnoho stran, každou složku amerického (v našem případě kapitálového) příjmu vždy pokud se nepletu ve 3 kopiích (po jedné pro brokera, klienta a IRS). Ono z principu to za USA souhrnně (a pro nás jednoduše bez nutnosti sčítat americké kapitálové příjmy za více sekcí) být prostě nemůže, když ty složky kapitálových výplat podléhají v USA odlišným daňovým režimům, tedy kdy za některé je daň investorům vrácena a eviduje se to tedy jako jiný typ než ten základní běžně daněný Ordinary dividend.

bulinak
Pokročilý
Příspěvky: 306
Registrován: 08 zář 2019 22:56

Re: Lynx

Příspěvek od bulinak » 15 bře 2024 13:33

Já mám Tastytrade a sčítám si to právě z Form 1042-S.
Stavím zoo.

minarjo
Pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: 07 led 2019 19:37
Been thanked: 19 times

Re: Lynx

Příspěvek od minarjo » 15 bře 2024 18:53

Ano je to druhá varianta, nicméně tím že 1042-S obsahuje jen americké kapitálové příjmy, není příliš atraktivní pro ty, co mají dividendy z více zemí než jen USA :). Ono fakt stačí naučit se u Dividend reportu sčítat pro USA vše klíčové, tedy nejen to uvedené v členění dle zemí (kde jsou pro USA jen běžně daněné složky), ale k tomu přičíst ty nedaněné US složky z Revenue Summary a je to.

RomanS
Začátečník
Příspěvky: 26
Registrován: 10 říj 2020 17:50

Re: Lynx

Příspěvek od RomanS » 24 bře 2024 14:33

Zdravím. Máte niekto skúsenosti s Stock Yield Enhancement Program (SYEP) u Lynxu? Nedávno mi prišlo upozornenie či si SYEP nechcem aktivovať. Vďaka

Cyberguy
Začátečník
Příspěvky: 159
Registrován: 07 led 2019 07:41
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Příspěvek od Cyberguy » 02 dub 2024 22:08

RomanS píše:
24 bře 2024 14:33
Zdravím. Máte niekto skúsenosti s Stock Yield Enhancement Program (SYEP) u Lynxu? Nedávno mi prišlo upozornenie či si SYEP nechcem aktivovať. Vďaka
Ano, mám. A co bys chtěl vědět?

Odpovědět